ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٩      ساعت: ١١:٠٠        شماره خبر: ١١٥٩٣٦          پرینت

نشست اعضای هیئت علمی نمایندگی خراسان با رئیس جامعةالمصطفی

گروه خبر: نشست رئیس جامعةالمصطفی و اعضای هیئت رئیسه با هیئت علمی، گروه‌های علمی و استادان نمایندگی جامعةالمصطفی در استان خراسان رضوی(ع) برگزار شد.

در این نشست، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، با اشاره به آیه مبارکه «قُلْ كَفَىٰ بِاللَّهِ شَهِيدًا بَيْنِی وَ بَيْنَكُمْ وَ مَنْ عِندَهُ عِلْمُ‌الْكِتَابِ» بیان داشت: امام علی(ع)، در حقیقت، مظهر همه صفات کمالیه خدا هستند و در کنار همه فضایل برجسته‌ای که در وجود شریف ایشان جمع شده بود، یکی از شاخصه‌های وجود مبارک ایشان، علم الهی است که خداوند به ایشان عنایت کرده بود و پیامبر اکرم(ص) برای شهادت آوردن به عنوان رسالت خویش، به گواهی و شهادت خدای تعالی و کسی که علم‌الکتاب نزد اوست، استناد فرمودند و این علم در وجود ایشان تحقق پیدا کرده بود، به گونه‌ای که می‌توانستند در جایگاه عظیمی مانند نبوت شهادت دهند.

رئیس جامعةالمصطفی اظهار داشت: به استناد روایت‌هایی که ذیل این آیه آمده، کسی که «عنده علم الکتاب» است و می‌تواند گواه و شهادت بر نبوت پیامبر ختمی مرتبب(ص) باشد، وجود امام علی(ع) و فخری برای همه ماست که به ولایت آن حضرت، که از این مرتبت الهی و جایگاه والای علمی برخوردار است، اتصال پیدا کردیم.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، در تبیین رسالت جامعةالمصطفی گفت: وظیفه و رسالت اصلی جامعةالمصطفی، تعلیم و تربیت انسان‌ها و آشنا کردن آنان با حقایق و معارف الهی و اسلامی است و در کنار آن، هنگامی که انسان‌هایی تربیت شدند و با معارف الهی آشنایی پیدا کردند، نشر و رساندن این پیام به همه مردم در عرصه عالم نتیجه قهری این مأموریت خواهد بود.

رئیس جامعةالمصطفی، در ادامه، اظهار داشت: رکن و اساس تعلیم و تربیت عالمان متعهد و مجاهدی که با همه وجود آمادگی داشته باشند این رسالت را در عالم منتشر کنند، استادانی هستند که بتوانند این پیام را در جان و دل مخاطبان قرار دهند و چنین روحیه‌ای را منتقل کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، با اشاره به نقش مهم استادان در تربیت خاطرنشان ساخت: چنین نقشی برای استادان در سنت علمی ما و سنت حوزه‌های علمیه وجود دارد و جامعةالمصطفی هم از این قاعده مستثنا نیست و نقش محوری در این تربیت، برعهده استادان قرار دارد.

وی افزود: البته جامعةالمصطفی به عنوان نهاد علمی نیاز است متناسب با واقعیت‌های امروز جهان، نیازمندی‌ها و تقاضاهای علمی جهان را بشناسد و بتواند تأثیراتی در تراز این نیازها داشته باشد، رشته‌های علمی متناسب با نیازها اختیار کند و ساختارها، سازمان‌ها، روش‌های علمی و ابزارهای علمی متناسب با این مأموریت بزرگ را فراهم سازد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با اشاره به پیشرو بودن جامعةالمصطفی در توسعه رشته‌های علمی، اظهار داشت: جامعةالمصطفی در طراحی بسیاری از رشته‌های علمی امروزی در دهه‌های اخیر پیشقدم بوده است و بسیاری از رشته‌هایی که هم‌اکنون در جامعةالمصطفی تدریس می‌شود، بی‌سابقه است و برای نخستین بار در این مجموعه طراحی و اجرا شده و برخی از آنها هم در جاهای دیگر مورد تأثیر قرار گرفته است.

رئیس جامعةالمصطفی درباره روش آموزش مجازی در جامعةالمصطفی ابراز کرد: جامعةالمصطفی با توجه به اقتضائات دنیای امروز، با کیفیت مورد نیاز برای فعالیت علمی در عرصه جهانی در حوزه آموزش مجازی به ایفای نقش می‌پردازد و یکی از پیشگامان در آموزش‌های مجازی شناخته می‌شود.

وی افزود: یکی از نگرانی‌ها در دوران شیوع کرونا، ایجاد وقفه در سیستم آموزشی بود و جامعةالمصطفی با اتخاذ تدابیر مناسب، تداوم تعلیم و تربیت مراکز علمی و آموزش غیرحضوری برخط را مورد تأکید قرار داد و از نهادهای علمی موفق در حل این مسئله به شمار می‌رود.

رئیس جامعةالمصطفی با تأکید بر حفظ هویت حوزه‌ای جامعةالمصطفی در آموزش‌ها خاطرنشان ساخت: علوم انسانی تدریس‌شده در جامعةالمصطفی، برگرفته از قرآن و سنت است و اگر اشکالاتی وجود دارد، لازم است با کمک استادان و فضلا حل گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان، استادان را از جزو بزرگ‌ترین سرمایه‌های جامعةالمصطفی در چرخه تعلیم و تربیت دانست و بیان کرد: از اعضای هیئت علمی و استادان می‌خواهیم در برنامه‌ریزی آموزشی ورود داشته باشند و پیشنهادها و نظرهای خود را در اصلاح فرایند آموزش‌ها و آیین‌نامه‌ها به مسئولان انتقال دهند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل