ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٧ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ٠٨:٠٤        شماره خبر: ١١٦٢٤٦          پرینت

سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیت مرحوم دکتر جلال‌الدین رحمت»

گروه خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در وبینار «بررسی ابعاد شخصیت مرحوم دکتر جلال‌الدین رحمت» «عقلانیت»، «معنویت» و «عدالت» را شاخصه‌های اصلی اسلام ناب برشمرد و دکتر جلال‌الدین رحمت را از شیفتگان و ترویج‌دهندگان اسلام اصیل دانست.

رئیس جامعةالمصطفی، در ابتدا، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این وبینار، برخی از ویژگی‌های آن مرحوم را مورد توجه قرار داد و با اشاره به آشنایی دکتر جلال‌الدین رحمت با جریان‌های مختلف فکری، بیان کرد: دکتر جلال‌الدین رحمت عمر خویش را علاوه بر خدمات علمی، در مسیر خدمات اجتماعی و آگاهی‌بخشی اجتماعی صرف کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دلبستگی شدید به قرآن کریم، سنت پیامبر مکرم(ص) و معارف اهل‌البیت(علیهم‌السلام) و تلاش برای فهم قرآن کریم را از ویژگی‌های آن مرحوم برشمرد و تصریح کرد: دلبستگی وی به گفتمان اسلام ناب، نکته بسیار برجسته‌ای در زندگی ایشان به شمار می‌رود.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به شاخصه‌های اصلی اسلام ناب شامل «عقلانیت»، «معنویت» و «عدالت»، بر توجه ویژه اسلام به علم‌آموزی در مقایسه با ادیان دیگر تأکید ورزید و اظهار داشت: خردورزی، مورد تأکید اسلام است و اسلام در همه جا انسان را به تعقل، عقلانیت و خردورزی دعوت نموده است، برخلاف تصور و اندیشه‌ای که ایمان را در برابر تعقل قرار می‌دهد.

رئیس جامعةالمصطفی افزود: امروزه افرادی ادعا می‌کنند که ایمان جدا از عقل و عقلانیت است، در حالی که  اسلام اصیل، که اهل‌بیت(علیهم‌السلام) نماد آن هستند، بر خردورزی تأکید می‌نماید. اسلام، ایمان را همپای عقل و علم معرفی می‌کند. تفکری که ایمان، علم و عقلانیت را بسیار مهم می‌داند، در برابر اندیشه و قرائتی قرار می‌گیرد که تحجر، ظاهرگرایی و نادیده گرفتن باطن و حقیقت اندیشه دینی را ترویج می‌نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دعوت به تکفیر و ترویج دشمنی بین مسلمانان را محصول تفکری دانست که به عقلانیت بی‌توجه است و تصریح کرد: در دامان اندیشه‌ای که قائل به عقلانیت و خردورزی است، علومی مانند حکمت و فلسفه رشد می‌نماید. دکتر جلال‌الدین رحمت نیز به جنبه عقلانی دین بسیار دلبسته بود.

وی، در ادامه، توجه به ابعاد باطنی و رشد و سلوک معنوی را بسیار مهم دانست و خاطرنشان ساخت: فقه متناسب با این سلوک، سرزنده، دارای محتوا و زمینه‌ساز سلوک معنوی انسان است. در این صورت، شریعت در کنار سلوک معنوی قرار می‌گیرد.

رئیس جامعةالمصطفی امام خمینی(ره) را فقیهی صاحب‌نام و مجتهدی طراز اول برشمرد که سلوک در مسیر حقانیت و معنویت از ویژگی‌های ایشان بود و تصریح نمود: رشد اخلاقی همراه با سلوک معنوی و دل نبستن به ظواهر عالم، یکی از شاخصه‌های مهم اسلام ناب محمدی(ص) است. افرادی مانند دکتر جلال‌الدین رحمت نیز مروج چنین قرائتی از دین بودند.

شاخصه عدالت، شاخصه دیگری از گفتمان اسلام ناب و اندیشه ناب بزرگانی مانند امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) بود که حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی آن را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: افرادی که از دین و ارزش‌های دینی و معنوی دم می‌زنند، ولی در قبال اجتماع، مسلمانان و سرنوشت جوامع اسلامی احساس مسئولیت نمی‌کنند، با اندیشه اسلام حقیقی مخالفت‌اند.

وی ادامه داد: امروزه افرادی به نام اسلام و دولت‌های اسلامی، با اشغالگران دنیای اسلام دم از سازش می‌زنند و مصالح دنیای اسلام و مسلمانان را فدای حکومت دنیوی خویش می‌کنند. این رویکرد با اندیشه اسلام ناب سازگاری ندارد و زمینه‌ساز نسخه‌های تحریف‌شده اسلامی مانند داعش، النصره، الشباب و بوکوحرام است.

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان، وظیفه نسل جدید و جوانان کشورهای اسلامی را معرفی اسلام حقیقی در برابر اسلام کاذب و غیرواقعی به جامعه اسلامی دانست و ابراز داشت: تلاش شخصیت‌های برجسته‌ای مانند دکتر جلال‌الدین رحمت، عرضه این تفکر و اندیشه ناب بود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل