ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢١ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ١٨:٠٧        شماره خبر: ١١٦٢٩٥          پرینت

دیدار جمعی از فعالان فرهنگی تبلیغی با رئیس جامعةالمصطفی

گروه خبر: جمعی از فعالان فرهنگی تبلیغی در عرصه مجازی با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی دیدار و گفت‌وگو کردند.

رئیس جامعةالمصطفی در این جلسه، ماه مبارک رمضان را فرصتی ویژه برای بندگان خدا برشمرد و خاطرنشان کرد: با توجه به شناخت خدای متعال از ماهیت و وضعیت روحی انسان، برای تنبه و بینایی او، برنامه‌های مختلفی تنظیم نموده است. بخشی از آن، شامل عبادات یومیه است تا در زمان‌های مشخصی از روز، با نماز، عبادات و نوافل، خدا را یاد نماید و در کنار آن، برنامه سالیانه برای انسان ترتیب داده شده است مانند ماه مبارک رمضان، بهار بندگی و ماه توجه به خدای متعال که فرصتی است تا غبارهای یک ساله را از جان و روح خود پاک نماییم.

وی ماه رمضان را بهترین فرصت برای رساندن پیام الهی به جان و دل انسان‌ها دانست و گفت: در این ایام، دل‌ها بیش از هر زمان دیگری آماده پذیرش سخن حق است. تربیت نفوس و انجام رسالت الهی، از وظایف قطعی و مسلم حوزه‌های علمیه به شمار می‌رود و نشر معارف الهی، اخلاقی و دینی، از مهم‌ترین تکالیف طلاب و روحانیون، در کنار دانش‌اندوزی و پژوهش است.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به سنت‌های ارزشمندی که از گذشته در زمینه تبلیغ معارف الهی در حوزه‌های علمیه وجود داشته است، ابراز داشت: البته میزان این فعالیت‌ها در برخی از حوزه‌های علمیه عمیق‌تر بوده است. یکی از ویژگی‌های حوزه علمیه قم در صد سال اخیر، که تجدید حیات یافت، توجه ویژه به تبلیغ است که در این زمینه در مقایسه با دیگر حوزه‌های علمیه، پیشگام بوده است.

وی، در ادامه، خاطرنشان کرد: جامعةالمصطفی نیز که برخاسته از چنین جایگاهی است، توجه به فعالیت‌های فرهنگی را از ابتدای شکل‌گیری در دستور کار داشته و در سنوات پیشین، این مسئله جزو دغدغه‌های اصلی مسئولان و برنامه‌ریزان المصطفی بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی با اشاره به اعزام‌های فرهنگی تبلیغی طلاب غیرایرانی جامعةالمصطفی در ایام و مناسبت‌های مختلف ماه مبارک رمضان، محرم، ایام فاطمیه(س) و... در سال‌های گذشته، یادآور شد: در شرایط جدید و پس از شیوع بیماری کرونا و با توجه به موانعی که برای اعزام پیش آمده است، توجه به فضای مجازی در فعالیت‌های فرهنگی افزایش یافت. در این زمینه، همان گونه که در بخش آموزش، از روز نخست شیوع بیماری، طراحی لازم صورت گرفت تا از ظرفیت فضای مجازی برای نظام تعلیم و تربیت جامعةالمصطفی بهره‌برداری شود، در معاونت بین‌الملل، پیگیری و برنامه‌ریزی مناسبی برای فعالیت‌های فرهنگی در فضای مجازی در دستور کار قرار گرفت و در ماه رمضان و محرم سال گذشته، شاهد تجربیات بسیار خوبی در این مسیر بوده‌ایم و افق تازه‌ای گشوده شد و توجه مبلغان، مدیران و برنامه‌ریزان ما به این ظرفیت تازه معطوف گردید.

وی ارتباط مراکز علمی و دینی با مردم را در قالب فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی ضروری دانست و یادآور شد: ما مکلف به برقراری این ارتباط به صورت حضوری یا مجازی هستیم. آیه شریفه نَفر، که فعالیت حوزه‌های علمیه را تشریح می‌نماید، با صراحت، در کنار تفقه در دین، ارتباط گرفتن با مردم را از وظایف حوزویان برمی‌شمارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی شناسایی و بهره‌برداری از روش‌ها و تجربیات رقبا و دیگر فعالان عرصه فرهنگی و تبلیغی را مهم خواند و ابراز داشت: ما نیز در این زمینه از ظرفیت‌ها و تجربیات بسیار خوبی برخورداریم که مدون نمودن و به‌روز‌رسانی آنها، به برنامه‌ریزی مسئولان نیاز دارد.

رئیس جامعةالمصطفی، برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی ویژه فعالیت‌های فرهنگی را در بستر فضای مجازی برای فعالان فرهنگی جامعةالمصطفی ضروری دانست و یادآور شد: تنظیم محتوا و فراهم نمودن مواد خام تبلیغی، از پیش‌نیازهای اساسی برنامه‌های فرهنگی در فضای مجازی است. اگر جمعیت چشمگیری را بدون پشتوانه فکری و تغذیه محتوایی مناسب وارد فضای مجازی نماییم، در ادامه ما را با مشکل روبه‌رو خواهد نمود. داشتن محتوای ازپیش آماده‌شده، از ضرورت‌های کار هدفمند و سامان‌دهی‌شده است و از اموری به شمار می‌آید که مسئولان فعالیت‌های فرهنگی باید در دستور کار قرار دهند.

وی با تأکید بر اهمیت استمرار گردهمایی فعالان فرهنگی و تبلیغی جامعةالمصطفی، تصریح کرد: برگزاری این گردهمایی‌ها به صورت جشنواره‌ای مستمر، می‌تواند علاوه بر پدید آوردن بستری به منظور ارائه ایده‌های نو، موجب ثبت و توسعه تجربیات ارزشمند تبلیغی فعالان فرهنگی جامعةالمصطفی گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی تشکل‌های فرهنگی جامعةالمصطفی را یکی از ظرفیت‌های مهم و راه‌گشا برای برنامه‌های تبلیغی در فضای مجازی برشمرد و گفت: باید ارتباط مستحکمی بین فعالیت‌های تبلیغی و تشکل‌های فرهنگی جامعةالمصطفی وجود داشته باشد.

رئیس جامعةالمصطفی با تأکید بر اهمیت پرداختن به مباحث و توجهات اخلاقی و تربیتی در فعالیت‌های فرهنگی مبلغان در ماه مبارک رمضان، یادآور شد: نکته دیگری که در فعالیت‌های تبلیغی ماه رمضان باید مورد توجه ویژه قرار گیرد، بیان مشکلات و مصائبی است که دولت‌های سلطه‌گر و دشمنان اسلام برای مسلمانان ایجاد نموده‌اند و نمونه بارز آن، مسئله فلسطین و اشغال قدس شریف است. متأسفانه، برخی از دولت‌های اسلامی، راه سازشگری با رژیم اشغالگر قدس را در پیش گرفته‌اند و در حالی که در سالیان گذشته، هرگز جرئت نداشتند به راحتی سخن از عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس به میان آورند، اکنون فضا را برای طرح چنین خیانت‌هایی مناسب دیده‌اند که لازم است از فرصت ماه مبارک رمضان، برای هشیار نمودن جامعه اسلامی از این نقشه شوم به خوبی استفاده نمود.

وی، با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه و جدا نمودن مسلمانان از یکدیگر، اظهار داشت: شکل‌گیری جریان تکفیری به دست دشمنان اسلام در دهه‌های اخیر به همین منظور رخ داده است. گسترش اسلام‌هراسی و درگیر نمودن مذاهب اسلامی با یکدیگر، خطر بزرگی است که در ماه مبارک رمضان باید به تشریح این مسائل، که از مصالح جهان اسلام به شمار می‌آید، پرداخته شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی جمع حاضر در این جلسه را از مبلغان برگزیده و برتر و از سرمایه‌های ارزشمند جامعة‌المصطفی برشمرد و خاطرنشان کرد: مسئولان و برنامه‌ریزان جامعةالمصطفی باید به نحو احسن از این سرمایه‌های گران‌قدر و تجربیات و نظرات آنان استفاده نمایند و در جلسات کارشناسی، این تجربیات را، که قابلیت تبدیل شدن به برنامه دارند، مورد استفاده قرار دهند.

گفتنی است در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری، معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعةالمصطفی، ضمن تقدیر از فعالیت‌های فرهنگی طلاب جامعةالمصطفی و پشتیبانی مسئولان المصطفی از این فعالیت‌ها، به ویژه در فضای مجازی، ابراز داشت: امروز فضای مجازی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و مخاطبان ما نیز غالباً از کاربران فضای مجازی هستند. از سویی، بیشترین تهدید و هجمه از سوی فضای مجازی به سمت ما روانه می‌شود و هر روز در قالب و فرمی جدید، این مباحث به‌روز می‌گردند؛ بنابراین، لازم است فعالان فرهنگی ما توجه بیشتری به این مقوله داشته باشند.

وی، با اشاره به بسترهای فراهم‌شده در جامعةالمصطفی برای آشنایی طلاب با ظرفیت‌ها و ابزارهای فضای مجازی و تسلط بر آن، به بیان برخی از محورهای حائز اهمیت برای فعالیت‌های فرهنگی در ماه مبارک رمضان پرداخت.

همچنین در این جلسه، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ بکایی، مدیرکل دانش‌آموختگان و امور مبلغان جامعةالمصطفی، گزارشی از فعالیت‌های فرهنگی طلاب جامعةالمصطفی در سال 1399 ارائه نمود و در ادامه نیز برخی از فعالان فرهنگی جامعةالمصطفی، به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل