ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٨ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ١٣:٥٤        شماره خبر: ١١٦٣٩٤          پرینت

برپایی جشن برات در بنگلادش

گروه خبر: مراسم نیمه شعبان، که نزد اهل سنت شب «برات» (نیز برائَت)، شب پانزدهم و به قولی، ۱۴ ماه شعبان است، بسیار باشکوه در سراسر بنگلادش برپا شد.

روز نیمه شعبان در بنگلادش نیز به عنوان تعطیل رسمی اعلام شده است و از غروب روز قبل همه کسبه و مردم به استقبال این شب به مساجد و اماکن مذهبی می روند و شب را تا صبح به قرائت قرآن، دعا و مناجات می پردازند.

از عصر روز ۱۴ شعبان مسلمانان بنگلادش به زیارت قبور رفته، برای آرامش روح درگذشتگان خود دعا می نمایند.

زیارت مزار اولیاء الله در داکا و دیگر شهرستان ها و توزیع غذا و شیرینی بین همسایگان و مستمندان، از آداب و سنن مسلمانان بنگلادش و به طور عام شبه قاره در شب برات است.

شبکه تلویزیون ملی بنگلادش و سایر شبکه های خصوصی بنگلادش اعم از رادیو و تلویزیون برنامه های خاص شب برات را پخش نمودند و روزنامه ها نیز مقالات متعددی در اهمیت و ویژگی های شب برات به چاپ می رسانند.

 

شب برات «نیمه شعبان» از دیدگاه اهل سنت

بسیاری از اهل سنت و فرقه های صوفیه به فضیلت و عظمت این شب و انجام دادن عباداتی مانند تلاوت قرآن، برپاداشتن احیا و خواندن نمازها و ادعیه و روزه فردای این شب اعتقاد دارند.

شب نیمه شعبان برترین شب بعد از شب قدر است که در اعتقادات اهل سنت به این شب، شب «برات» می گویند و مردم معتقدند که برات انسان نو می شود به عبارتی سرنوشت او رقم می خورد و خداوند در این شب، نعمت های افزونِ خود را به بندگانش ارزانی می دارد.

مردم اهل سنت شب برات را آغازی برای آمادگی مسلمانان برای ورود به ماه مبارک رمضان می دانند و به همین مناسبت قبل از نیمه شعبان خانه ها و محل کسب و کار خود را تمیز و غبارروبی می کنند.

مسلمانان اهل سنت در شب نیمه شعبان (شب برات) حد فاصل نماز مغرب تا نماز عشا که حدود ۱/۵ است، به عبادت می پردازند.

براساس باورها و اعتقادات بزرگان دین و احادیث حضرت محمد(ص)، در شب برات سه مورد در زندگی انسان ها تعیین می شود: تعیین طول عمر انسان، تعیین میزان رزق و روزی و مقدرات و اتفاق های سرنوشت ساز زندگی انسان ها تا سال آینده.

پخش نذوراتی مانند حلوا و شیرینی بین خویشاوندان و فقرا، حضور بر سر مزار از دست رفتگان و طلب مغفرت برای افراد از دست رفته، از دیگر آیین هایی است که مردم اهل سنت در نیمه شعبان به جای می آورند.

می توان قرائت سه بار سوره مبارکه یاسین با سه نیت افزایش عمر باعزت و پربرکت، دوری از مقدرات ناگوار و بلایا و افزایش رزق و روزی حلال را یکی از برنامه های معنوی این شب از سوی مسلمانان اهل سنت خواند.

۱۵ شعبان فقط برای شیعیان اهمیت ندارد، بلکه در بین اهل سنت، به ویژه طریقت های تصوف آن نیز جایگاه خاصی دارد.

روایات متعددی از پیامبر(ص) و صحابه درباره اهمیت عبادت در این شب و مشخص شدن روزی و مقدرات انسان در آن وجود دارد . اهل سنتِ معتقد به فضیلت نیمه شعبان، به شب زنده داری و انجام امور عبادی نظیر خواندن قرآن، برپایی نمازهای مستحبی، دعا و روزه داری در روز نیمه شعبان اهتمام می ورزند. این شب نزد آنان نیز به شب «برات» معروف است، زیرا باور دارند که در شب نیمه شعبان، خداوند برات (سند) آزادی از جهنم را به بندگان خود می بخشد. خواندن صد رکعت نماز یا همان صلاةالخیر، که در آن هزار بار سوره توحید خوانده می شود، از اعمال عبادی مشترک میان شیعه و اهل سنت است. مراسم شب برات در برخی از مناطق اسلامی مانند شبه قاره هند با زیارت قبور، دادن غذا و صدقه به نیازمندان همراه است.

در این شب، آمرزش یافتگان از مجازات تبرئه می شوند و به تعبیر مجازی، سند آزادی آنان از کیفر دوزخ صادر می شود. به قولی دیگر، شب برات، شب تعیین روزی افراد است و به تعبیر مجازی اسناد ارزاق آنان صادر و به حکم الهی، عمر و رزق هر کس معین می شود.

در این شب، در مسجدها، تکیه ها، خانقاه ها و منازل، دعا و نماز مخصوص به جماعت و غیرجماعت خوانده می شود و عقیده بر این است که در شب برات، روزیِ بندگان از نو تقسیم خواهد شد و دعا برای افزایش روزی مستجاب است. پختن نوعی حلوا و شیرینی مخصوص و خیرات کردن آن، از دیگر مراسم این شب است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل