ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٤ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ٠٨:٢٧        شماره خبر: ١١٦٤٧٦          پرینت

در مجتمع آموزش عالی فقه برگزار شد

نشست «نظام ولایت فقیه، زمینه‌ساز نظام مهدوی(عج)»

گروه خبر: مجتمع آموزش عالی فقه با همکاری تشکل فرهنگی امام خامنه ای(مدظله العالی)، نشست علمی- بصیرتی «نظام ولایت فقیه، زمینه‌ساز نظام مهدوی(عج)» را با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین محامی برگزار کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محامی در نشست علمی- بصیرتی «نظام ولایت فقیه، زمینه‌ساز نظام مهدوی(عج)»، که در مجتمع آموزش عالی فقه برگزار گشت،  فعالیت‌های ائمه(علیهم السلام) را برای آماده سازی مسلمانان در زمان غیبت حضرت ولی عصر(عج) برشمرد و اظهار داشت: یکی از فعالیت‌های ائمه هدی(علیهم السلام)، آماده سازی علمی امت اسلامی بود تا مؤمنان بتوانند در زمان غیبت، نیازهای خود را برآورده کنند و می توان به تعبیری دیگر، آن را تعلیم اجتهاد و استنباط احکام دینی دانست.

وی افزود: بارها دیده شده است که اصحاب می پرسیدند و امام(ع) پس از ارائه حکم آن، مستند آن را از قرآن یا سخنان رسول اکرم(ص) بیان می فرمودند و همین طور کیفیت استفاده و استنباط را بیان می کردند. همچنین برخی از اصحاب خاص را در این مسیر تشویق و ترغیب می فرمودند. ائمه(علیهم السلام) با آموزش اجتهاد و استنباط احکام از منابع دینی به اصحاب، در حال آماده سازی مسلمانان برای دورانی بودند که مردم وقتی دستشان از امام کوتاه شد، بتوانند احکام را از منابع دینی استنباط کنند.

تأسیس شبکه نمایندگان، یکی دیگر از فعالیت های امامان معصوم(علیهم‌السلام) بود که حجت‌الاسلام والمسلمین محامی در توضیح آن ابراز کرد: این روش بیشتر در زمان امام صادق(ع) و امام باقر(ع) بود، زیرا فرصتی برای شاگردپروری یا به تعبیری، کادرسازی و نیروسازی به وجود آمد. این روش ادامه داشت، به نحوی که در زمان امام کاظم(ع) با توجه به اسارت های فراوان، آن حضرت نمایندگان خود را در شهرهای مختلف معرفی می نمودند.

سخنران نشست با اشاره به کارکرد این روش در پاسخ‌ گویی به نیازهای دینی مردم، خاطرنشان ساخت: افزون بر این موارد، ائمه(علیهم السلام) به پالایش اعتقادات و احادیث و تصحیح اعتقادات توجه ویژه داشتند. این روش را بیشتر در زمان امام رضا(ع) و ائمه پس از ایشان می بینیم؛ اصحاب بزرگ خدمت امام(ع) می رسیدند و عقایدشان را عرضه می کردند، یعنی احادیثی که پدرانشان از امامان پیشین و پیامبراکرم(ص) شنیده بودند، نقل می نمودند و صحت آن را جویا می شدند.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، به معرفی فقهای جامع الشرایط در کسوت نائب امام(عج) در عصر غیبت اشاره کرد و اظهار داشت: پس از غیبت صغری، مردم به همین فقها و علمای جامع الشرایط ارجاع داده شدند که نائبان عام حضرت ولی عصر(عج) هستند؛ فقهایی که مشعل داران هدایت جامعه اسلامی به شمار می روند؛ بنابراین، در زمان غیبت کبری مردم برای برطرف کردن نیازهای علمی، دینی و اجتماعی خود به نائبان عام امام(عج) مراجعه می نمودند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محامی هدف کلی فقها را دفاع از مرزهای دینی و فرهنگی عنوان و تصریح کرد: نائبان عام امام(عج) ظرفیت ها، استعدادها و سلیقه های گوناگون دارند و اجتهاد بین آنان فرق می کند و از سوی دیگر، اعلام و اعمال این نمایندگی و قبول مردم در آنها فرق دارد و شرایط هم مختلف بوده است؛ از این رو، با نگاهی به سیر تاریخی این روند، درمی یابیم که عملکرد علما با یکدیگر فرق داشته، ولی هدف کلی همه علما و جانشینان امام(عج)، دفاع از مرزهای دینی، فرهنگی و اعتقادی امت اسلامی و به ویژه مکتب اهل بیت(علیهم السلام) بوده است.

وی، در ادامه، ائمه(علیهم السلام) را انسان های معیار برشمرد و بر سنجش اعمال با ایشان تأکید ورزید و بیان کرد: باید زندگی و عملکرد خود را با انسان معیار تعیین کنیم. ائمه هدی(علیهم السلام) نیز نقل فرموده اند که «نحن میزان الاحکام؛ ما ترازوی اعمال هستیم». پس در آن دنیا، اعمال ما را با انسان معیار می سنجند و مشی هر کس به انسان کامل و معیار نزدیک تر باشد، به ثواب و حق نزدیک تر است.

وی ادامه داد: بالاترین حد انسان کامل و انسان معیار، ائمه(علیهم السلام) هستند. با این حال، هنگامی که در دوران غیبت دست ما به انسان معیار صددرصدی نمی رسد، عالمی که برای ما جانشین و نائب تعریف شده است، انسان معیار می شود، یعنی در دوران غیبت، انسان کامل و انسان معیار، فقیه است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محامی با تأکید بر اینکه در عصر غیبت، ولی فقیه معیار زندگی انسان هاست، تصریح نمود: در عصر غیبت، ولی فقیه معیار است و باید زندگی، هدف، عملکرد و موضع گیری هایمان را با آن تنظیم کنیم.

وی بیان نمود: در میان فقها، امام خمینی(ره) شخصیتی کم نظیر و بلکه بی نظیر بودند و به تعبیری می توان گفت مانند خورشیدی می درخشید. خلف صالح ایشان آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله‌ العالی) نیز در میان فقها مانند خورشید می درخشند و باید معظم له را انسان معیار بدانیم.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل