ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٥ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١٢:٣٨        شماره خبر: ١١٦٤٩٧          پرینت

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری در برنامه «شهر خدا» تشریح کرد

بهداشت و سلامت در حوزه‌های فیزیکی، روانی و سازمانی

گروه خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری در برنامه «شهر خدا»، که به همت مدیریت آموزش‌های کوتاه‌مدت و کاربردی، با همکاری اداره توسعه منابع انسانی، دانشگاه مجازی و صفوف جامعةالمصطفی برگزار می‌شود، مؤلفه‌های مؤثر در ارتقای ابعاد روحانی را برشمرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری به مقوله توجه به ابعاد فیزیکی برای ارتقای ابعاد روحانی اشاره نمود و با بیان اینکه طهارت فیزیکی، از نخستین عرصه‌های مهم بهداشت روانی انسان‌هاست، اظهار داشت: طهارت از حدث و خبث، اصل مهمی است که باید مورد توجه انسان‌های مؤمن قرار گیرد.

معاون ارتباطات و بین‌الملل آراستگی فیزیکی، مسواک زدن، استفاده از لباس‌های سفید و تمیز و استعمال عطر را از مؤلفه‌های مهم طهارت فیزکی توصیف نمود و ابراز داشت: در روایات آمده است که نبی مکرم اسلام(صلی‌الله علیه و آله) بیش از خوراک، برای عطر و خوش‌بویی هزینه می‌کردند.

وی با تأکید بر اینکه اهمیت به آراستگی، فکر و ذهن انسان را نیز آراسته می‌نماید، تصریح کرد: آشفتگی ظاهر هم بر آشفتگی روحی و روانی مؤثر بوده، با ارتباطی متقابل، آشفتگی در پوشش، نشان‌دهنده آشفتگی روحی و روانی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری تکرار اذکار معنوی را در ارتقای آراستگی روحی و معنوی بسیار مهم دانست و ابراز داشت: توجه به طهارت و مرتب بودن و مهم دانستن آراستگی فیزیکی، به مرور انسان را به آراستگی ملتزم خواهد کرد.

معاون ارتباطات و بین‌الملل با بیان اینکه بهداشت، سلامت و عافیت زبان و میزان تکلم انسان‌ها، در آراستگی روحی و معنوی مؤثر است، خاطرنشان کرد: پرحرفی ضمن تکثر اشتباهات، عرصه را برای بهره‌گیری از فکر و عقلانیت انسانی تنگ خواهد نمود.

وی کم‌خوری را از دیگر مؤلفه‌های تأثیرگذار در طهارت روحی و معنوی دانست و اذعان داشت: همان گونه که در روایات ذکر شده است، همانند زمین که از پرآبی آسیب می‌بیند، قلب نیز در اثر پرخوری می‌میرد؛ از این رو، روزه ضمن تقویت سلامت فیزیکی، مستقیماً بر روح و کالبد انسان تأثیرگذار بوده، بر چابکی انسان برای اهتمام و اقبال به سمت عبادات اثرگذار خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری با بیان اینکه پرخوابی، نشاط را انسان سلب می‌کند، افزود: تنظیم خواب مستقیماً بر فیزیک بدن مؤثر است و در ادامه، بر سلامت روح و جان آدمی تأثیر خواهد گذاشت.

معاون ارتباطات و بین‌الملل با بیان اینکه نهادینه‌سازی رفتار سازمانی، در گرو توجه به ابعاد ارتقای سلامت جسمی، روحی و روانی است، ابراز داشت: مسئولیت‌ها و پست‌های سازمانی تنها فرصتی برای خدمت است.

وی اعتدال در انجام مسئولیت را مهم ارزیابی نمود و اذعان داشت: امام علی(علیه‌السلام) در روایتی تأکید می‌فرمایند که هر کاری باید در روز و وقت خودش انجام گیرد؛ بنابراین، کارها را باید به صورت زمان‌بندی‌شده دنبال نمود،‌زیرا بیکاری و فقدان پرکاری، انسان را حریص به دنیا نشان می‌دهد و مذموم خداوند متعال است.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر قنبری با بیان اینکه باید زمانی را برای عبادت ذات اقدس الهی در نظر بگیریم، خاطرنشان کرد: باید بخشی از زمان را به تفریح سالم اختصاص دهیم، زیرا تفریح سالم، نشاط و شادابی انسان را برای پیگیری وظایف را افزایش خواهد داد.

وی وجدان کاری و حرکت به سمت انجام وظایف را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: اگر انسان واعظی از درون خود داشته باشدکه پیوسته انسان برای انجام کارها تشویق نماید، در ارتقای سطوح مختلف فعالیتی بسیار مؤثر خواهد بود. وجدان انسان باید بر رفتار سازمانی حاکم باشد.

معاون ارتباطات و بین‌الملل با تأکید بر اینکه کم‌کاری و بی‌حالی، شایسته سازمان‌های دینی، به ویژه نهاد فاخری مانند جامعةالمصطفی نیست، اظهار داشت: نشاط سازمانی، در گرو انجام خالصانه فعالیت‌ها و شکر نعمت الهی، سبب افزایش موهبت‌های الهی است؛ گام نهادن در مسیر خدمت به دین و خدمت به بهترین انسان‌های روی زمین، موهبتی الهی به شمار می‌رود که نصیب المصطفائیان شده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل