ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٥ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١٣:٢٩        شماره خبر: ١١٦٥٠٠          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی در سخنانی به مناسبت ماه مبارک رمضان:

ماه مبارک رمضان؛ نقطه اوج فرصت‌های معنوی

گروه خبر: رئیس جامعةالمصطفی در سخنانی به مناسبت ماه مبارک رمضان، با عنوان «شهر خدا»، که به همت مدیریت آموزش‌های کوتاه‌مدت و کاربردی، با همکاری اداره توسعه منابع انسانی، دانشگاه مجازی و صفوف جامعةالمصطفی، برگزار می‌شود، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، ابراز داشت: ماه رمضان نقطه اوج فرصت‌های معنوی است که خدای تعالی برای انسان‌ها فراهم نموده است. در اسلام، فرصت‌های مختلفی برای رشد معنوی ما پیش‌بینی شده است؛ از ساعاتی در شبانه‌روز برای عبادت تا روزهایی در هفته و ایامی در سال. این اوقات ویژگی‌های خاصی برای انس و نزدیکی با خدای تعالی که کمال ما در آن قرار داده شده است، دارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ماه مبارک رمضان را اوج فرصت‌های معنوی خواند و اظهار داشت: اولیاء‌الله در تمام ایام سال انتظار این ماه مبارک را می‌کشیدند و زمان وداع با این ماه بابرکت، افسوس می‌خوردند. هر یک از انسان‌ها بر حسب ظرفیت وجودی خود می‌توانند از این فرصت گران‌بها استفاده نمایند. اولیای الهی، اهل معرفت و عموم مردم - هر یک- به اندازه ظرفیت خود از این سفره گسترده الهی بهره‌مند می‌گردند.

وی با اشاره به نزول قرآن در ماه مبارک رمضان، خاطرنشان کرد: خداوند در قرآن کریم، مسئله نزول قرآن را نخستین ویژگی مهم ماه رمضان بیان نموده است. هر چند می‌دانیم نزول قرآن از سویی، به صورت تدریجی بوده است، ولی آنچه از آیات قرآن استفاده می‌شود و مفسران نیز بیان نموده‌اند، نزول دفعی و یکباره قرآن در ماه رمضان صورت گرفته است. قرآن کریم، کتاب هدایت و راهنما برای ماست و آیات و نشانه‌های روشنی برای تشخیص حق از باطل بیان نموده است. توجه و انس با قرآن در ماه مبارک رمضان بسیار مورد تأکید قرار گرفته و در برخی روایات بیان شده است که تلاوت یک آیه در این ماه مبارک، برابر با ختم قرآن است.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: در کنار انس با قرآن، ادعیه‌ای که در این ماه وارد شده، آموزش آداب سخن گفتن با خدای تعالی و روش طلبیدن حاجات است. کلماتی که در ادعیه ایام مختلف داریم، مانند دعای کمیل، مناجات خمسه عشر، مکارم‌الاخلاق و... و نیز ادعیه ویژه ماه مبارک رمضان مانند دعای افتتاح و سحر، نعمت‌های بزرگ و سراپا آموزش توحید و نحوه سخن گفتن با خدای تعالی است. توجه به صفات الهی در این ادعیه، معرفت توحیدی انسان را افزایش می‌دهد. گاهی این ادعیه همانند آب روانی در اختیار ما قرار گرفته است که قدردان آن نیستیم،‌ ولی کسی که گرفتار بیابان باشد، قدر این نعمت و چشمه جوشان را بهتر می‌داند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در ادامه، اذعان داشت: هر چند گاهی در فلسفه درباره معرفت الهی سخنان ارزشمندی بیان می شود،‌ ولی در ادبیات دینی ما، همین مقولات به نحوی گویاتر بیان شده است و این حقایق با شور و احساس گره زده می‌شود. در معارف دینی، عشق و سرزندگی در بیان اوصاف الهی دیده می‌شود و موجب ایجاد انس و عشق انسان به مبدأ هستی می‌گردد.

وی یکی از ویژگی‌های دیگر ماه مبارک رمضان را روزه‌داری برشمرد و گفت: این ماه فرصتی برای روزه‌داری و تمرین عملی برای خویشتن‌داری و پرهیز از تمایلات طبیعی و غریزی است که برای رشد معنوی، امساک و خویشتن‌داری توصیه شده است. یکی از مشکلات انسان‌ها، ضعف در برابر تمایلات نفسانی است و در روزه‌داری، تسلط بر نفس سرکش را تمرین می‌نماییم.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به مواجهه جهان با بیماری عالم‌گیر و تحت تأثیر قرار گرفتن همه امور مانند مناسبت‌های دینی در این شرایط، ابراز داشت: این بلیه، نوع زندگی جدیدی بر ما تحمیل کرده است، ولی همانند همه مسائل دیگر، روش تبلیغ نیز به عنوان رسالتی که بر عهده حوزه‌های علمیه است، در این شرایط تغییر کرده و این مسئولیت خطیر همچنان باقی است. همه ما باید علی رغم همه مشکلات ایجادشده، به مسئولیت و رسالت خود عمل نماییم. در چند سال اخیر، هر چند با مشکلات متعددی مواجه بودیم، ولی سازمان، اولویت نخست خود را محفوظ نمودن نیروی انسانی دانسته است و تا جایی که ممکن بود، تلاش شد آرامش طلاب و استادان ما حفظ شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی استفاده از فرصت ارتباط با خدای تعالی را برای کسب آمادگی بیشتر به منظور انجام مسئولیت‌ها و رسالت‌ها ضروری دانست و اظهار داشت: همه دست‌اندرکاران این خدمت مخلصانه و مجاهدانه در جامعةالمصطفی باید بدانند لطف و عنایت الهی همراه و شامل حال آنان خواهد بود و کینه‌ورزی دشمنان -ان‌شاءالله- نمی‌تواند مانع و سدی در برابر ما ایجاد نماید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل