ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ٧ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١٢:١٦        شماره خبر: ١١٦٥٤٧          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار کرد

نشست علمی «اصول علمی مذاکره با دشمن با تکیه بر صلح امام حسن(علیه السلام)»

گروه خبر: گروه فقه و معارف اسلامی و اداره پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی، با همکاری انجمن علمی فقه و معارف اسلامی، نشست علمی «اصول علمی مذاکره با دشمن با تکیه بر صلح امام حسن(علیه السلام)» را با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین عادلی به صورت برخط برگزار نمود.

حجت الاسلام والمسلمین عادلی در نشست علمی «اصول علمی مذاکره با دشمن با تکیه بر صلح امام حسن(علیه السلام)»، که نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار کرد، با اشاره به زندگانی امام حسن مجتبی(علیه السلام)، ابراز کرد:  

یکی از مقاطع تاریخ صدر اسلام، که با مهجوریت فراوانی همراه است، مربوط به تاریخ زندگانی امام حسن مجتبی(علیه‌السلام) است. با مطالعه اوضاع اجتماعی و سیاسی دوران زندگانی و به ویژه عصر امامت آن حضرت در صفحات تاریخ اسلام، درمی‌یابیم که جامعه با چالش‌های شدیدی در مورد ارزش‌های دینی و آموزه‌های اسلام روبه رو بود؛ چالش‌هایی که در کنار یکدیگر، موجب رویگردانی امت اسلام از فرزند رسول خدا(صلی الله علیه و آله) و جانشین بر حق ایشان را فراهم آورد تا جایی که یاران نزدیک ایشان خنجر بر پای آن حضرت زدند.

وی افزود: در واقع، معاویه با ابزارهایی مانند تطمیع و تهدید اطرافیان امام حسن(علیه السلام)، سعی در تضعیف جایگاه امامت ایشان در بین مسلمانان داشت و در این باره از هیچ توطئه‌ای فروگذار نکرد تا جایی که ‌یارانی اندکی برای آن حضرت باقی ماند و موجب آن صلح تحمیلی را فراهم آورد.

سخنران نشست با اشاره به زیرکی و کیاست امام حسن مجتبی(علیه السلام) در مواجهه با کید معاویه، تصریح کرد: در واقع می‌توان گفت این، نوعی تیزبینی آن امام بزرگوار در برخورد با دشمنی معاویه به شمار می‌رفت تا از این رهگذر به اصل اسلام آسیبی وارد نشود و جان از یاران باوفایشان محفوظ بماند.

وی بررسی جهات تاریخی شکل گیری صلح نامه را ضروری برشمرد و بیان کرد: برای فهم علت شکل‌گیری این صلح نامه و نیز دلیل بی‌وفایی برخی یاران و سرداران امام حسن مجتبی(علیه السلام)، باید صفحات تاریخ اسلام را حداقل از دوران پس از فوت نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) مورد واکاوی قرار داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین عادلی ادامه داد: با مطالعه تاریخ پس از فوت نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله) درمی‌یابیم که جامعه اسلامی با چالش‌هایی در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی روبه رو شد؛ پس از رحلت حضرت ختمی مرتبت(صلی الله علیه و آله) نظام عدلی که پیامبر(صلی الله علیه و آله) پایه‌ریزی کرده بودند، به نظام طبقاتی عصر جاهلیت تبدیل شد و برخی حاکمان اسلامی با امتیاز دادن به اطرافیان و صحابه سابقه‌دار، سبب رشد تبعیض در جامعه و بروز اشرافیت شدند. در چنین شرایطی، امام حسن مجتبی(علیه ‌السلام) با معاویه صلح کردند. حضرت(علیه السلام) در مورد انگیزه‌های صلح می‌فرمایند: اگر یارانی داشتم که در جنگ با دشمنان خدا با من همکاری می‌کردند، هرگز خلافت را به معاویه واگذار نمی‌کردم.

سخنران نشست، در ادامه، تصریح نمود: به یاری خداوند امروز مقاومت در منطقه و ایران، یارانی وفادار، جان بر کف و خستگی‌ناپذیر دارد. از سوی دیگر، دشمن کینه‌توز نیازمند مذاکره و شعار صلح برای رأی آوردن است؛ بنابراین، شرایط کنونی، شرایط مقاومت است و ان شاءالله در این مصاف هم جبهه حق پیروز است.

وی، در پایان، تأکید نمود: مهم، خستگی‌ناپذیری و اطاعت از ولایت است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل