ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١١:٢١        شماره خبر: ١١٦٦١٠          پرینت

یازدهمین همایش بین‌المللی «مهدویت از دیدگاه ادیان و مذاهب»

یازدهمین همایش بین‌المللی «مهدویت از دیدگاه ادیان و مذاهب»، در مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی برگزار شد.

در این همایش دو روزه که با هدف آشنایی طلاب با مهدویت و معارف مهدوی برگزار گردید،100 نفر از طلاب جامعه المصطفی (ص) العالمیه از کشورهای مختلف حضور داشتند.

ریاست این نشست حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی و حجت‌الاسلام و المسلمین سنجری دبیر علمی آن را بر عهده  داشتند.

ضرورت وجود امام عصر(عج)، مدیریت شیعه در عصر غیبت، انتظار، ولایت فقیه و معرفی امام از دیدگاه ادیان و مذاهب، فوائد امام غائب، وظایف منتظران و آشنایی با رسانه‌های تبلیغی ضد مهدویت به‌عنوان محورهای اصلی این همایش در نظر گرفته شده بود.

حجت الاسلام و المسلمین یوسفیان، سخنران ویژه این همایش بود که به تبیین ضرورت و اثبات وجود حضرت ولی عصر(عج) پرداخت.

در این همایش طلاب پس از شرکت در مراسم سخنرانی، در کارگاه هایی که در همین زمینه تشکیل شده بود شرکت نموده و با اساتید خود به بحث و بررسی در خصوص مهدویت پرداختند. در فرصت 2روزه برگزاری این همایش تعداد 28 کارگاه تشکیل گردید.

افتتاحیه دهمین همایش مهدویت از دیدگاه ادیان و مذاهب در روز 7 فروردین 1400 در سالن نمازخانه جدید مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی برگزار شد.

این مراسم با مشارکت بالای طلاب و اساتید با تلاوت قرآن توسط قاری محترم حجه‌الاسلام و المسلمین رهبران (از اساتید مرکز) آغازگردید.

سپس حاضرین ضمن زمزمه سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، با قیام در مقابل پرچم آن، ادای احترام نمودند.

دبیر محترم علمی همایش جناب حجه‌الاسلام و المسلمین سنجری در مورد اهداف این همایش و نشست‌های آن و علت برگزاری این همایش در امسال در شهر مقدس قم مطالبی را بیان نمود.

در نشست روز نخست، حجت‌الاسلام و المسلمین یوسفیان، اثبات وجود امام بر اساس شبهاتی که بوجود آمده به سخنرانی پرداخت. 

پس از نشست تخصصی و پذیرایی، کارگاه‌های پژوهشی با حضور اساتید و طلاب با موضوعات «وجود امام، تولد امام، امامت در کودکی و ...» برگزار شد.

در این کارگاه ها طلاب در 14 گروه با حضور دو نفراز اساتید برجسته علمی، به بررسی و تحقیق در رابطه با موضوع «مهدویت» و با استفاده از منابع اسلام و دیگر ادیان پرداختند. 

هر کارگاه در کلاسی مجزا برگزار شده و اساتید در آن به ارائه مباحث علمی و موضوعات از قبل تعیین شده پرداختند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سنجری، عضو هیئت علمی جامعه المصطفی، در سخنانی به به بیان اهمیت بحث ولایت فقیه، پرداخت.

در روز دوم نیز، نشستی با موضوع: «انتظار، اقسام انتظار، وظایف منتظران و فواید امام غایب»، توسط اساتید نشست حجج‌الاسلام و المسلمین سنجری و احمدی، با رویکرد نقلی مطرح شد.

همچنین در نشست عصر روز دوم، حجت الاسلام دکتر محمد قاسمی، استاد همکار مرکز زبان و معارف اسلامی، به بیان کیفیت نفوذ دشمن به وسیله رسانه‌های مختلف، پرداخت.

شایان ذکر است، با هدف ترویج و توسعه فرهنگ مهدوی و تبیین اهمیت پرداختن به مسئله انتظار، مسابقه کتاب‌خوانی مهدویت به همت معاونت پژوهش مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی و با مشارکت طلاب ملیتهای مختلف در این مرکز برگزار شد. 

در این مسابقه تعداد ۱۰۰ جلد مجله علمی فرهنگی آیینه معارف با عنوان «ویژه نامه ی مهدویت» تألیف گروه علمی تربیتی معارف اسلامی مدرسه المهدی(عج)، که در همایش مهدویت بین سطوح مختلف تحصیلی توزیع شده بود، با حضور معاون پژوهش و اساتید بخش معارف، برگزار شد. 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل