ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٦ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١٢:٣٣        شماره خبر: ١١٦٧٢٧          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی برگزار کرد

نشست علمی «قاعده لاحرج و مسئله روزه در عصر حاضر»

گروه خبر: نظر به لزوم و اهمیت شناخت جایگاه مبحث قواعد فقهی و لزوم عمل به واجبات و شبهات و مسائل ویژه در ایام بیماری کرونا و با هدف آشنا کردن و بیان اهمیت پاسخ به چگونگی انجام واجباتی مانند روزه در عصر کنونی برای طلاب و آشنایی هر چه بیشتر آنان با این موضوعات، گروه فقه و معارف اسلامی واداره پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در استان مرکزی (آشتیان) و انجمن علمی فقه و معارف اسلامی بر آن شدند تا با برگزاری نشست علمی «قاعده لاحرج و مسئله روزه در عصر حاضر» به صورت مجازی، طلاب کارشناسی و زبان‌ آموز خواهر و برادر این مرکز را هر چه بهتر و بیشتر با این موارد آشنا سازند.

در این نشست علمی، حجت‌الاسلام والمسلمین یدالله پور، ضمن تقدیر از معاونت پژوهش نمایندگی به منظور برپایی چنین نشستی، اظهار داشت: واجبات و محرمات دو گونه از احکام تکلیفی هستند که بخش عمده‌ای از تکالیف شرعی به آنها تعلق گرفته است، ولی ممکن است امتثال این‌ گونه احکام به واسطه‌ قرار گرفتن در شرایطی، برای مکلف موجب حرج و سختی فراهم آورد.

وی افزود: در این حالت، باید آنها را به قاعده‌ لاحرج عرضه کرد تا بتوان از انطباق آنها با این قاعده، حکم به رفع احکام حرجی کرد؛ با بررسی مجموعه‌ کلام فقها، به ظاهر نوعی دوگانگی در این بخش وجود دارد، یعنی زمانی که واجبات حرجی می‌شوند، بی‌گمان مشمول قاعده‌ لاحرج می گردند.

سخنران نشست با اشاره به نمونه‌های فراوانی در فقهی در این باره خاطرنشان ساخت: برای نمونه، اگر وجوب روزه برای شخصی حرجی باشد، وجوب از او رفع می‌شود. امسال، ماه رمضان به دلیل شیوع بیماری کووید-۱۹،که بر اثر ویروس کرونا به وجود آمد، با سال‌ های پیش بسیار فرق داشت؛ این بیماری همه گیر سبب شده است ماه رمضان امسال بسیار مهم باشد، زیرا این ویروس میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان آلوده و هزاران نفر را به ویژه افراد دارای نقص ایمنی کشته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین یدالله پور رعایت مسائل بهداشتی و درمانی و حمایت از سیستم ایمنی رااز روش‌های پیشگیرانه مؤثر برشمرد و  تغذیه مناسب را نیز از مهم ترین عوامل برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن عنوان کرد و ابراز داشت: در شرایط کنونی، بسیاری از مسلمانان شک دارند که آیا می‌توانند روزه بگیرند یا نه، زیرا نگران‌ اند که روزه گرفتن اثری منفی در زمینه ابتلا به این بیماری داشته باشد. متخصصان سلامت و کارشناسان معتقدند روزه گرفتن به طور عمده مشکلی برای سیستم ایمنی و بدن شما ایجاد نمی کند و حتی در مواردی می‌تواند سبب تقویت آن شود، ولی این موضوع نیازمند آن است که در ماه رمضان شما تغذیه مناسب داشته باشید و فعالیت بدنی مناسب را نیز فراموش نکنید.

وی، با تأکید بر رعایت رژیم غذایی مناسب و سرشار از مواد مغذی و انواع ویتامین‌ها به اضافه تحرکات بدنی و نقش مهم آن در پیشگیری از ابتلا به این بیماری، بیان کرد: رعایت این موارد می‌تواند به مقاومت بیشتر بدن کمک نماید، هر چند باید به یاد داشته باشید که نظر پزشک بر هر چیزی اولویت دارد. اگر بیماری خاصی دارید و یا هم‌ اکنون به کرونا مبتلا شده اید، حتماً در این باره با پزشک مشورت کنید و در صورت صلاحدید پزشک، از روزه گرفتن صرف نظر نمایید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل