ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٢ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١١:١٧        شماره خبر: ١١٧٣٦٥          پرینت

وبینار علمی معرفی علمی اندیشه‌های امام خمینی(ره)

وبینار علمی معرفی علمی اندیشه‌های امام خمینی(ره) به همت نمایندگی جامعه المصطفی العالمیه در افغانستان برگزار شد.

در این نشست علمی، آقای دکتر افشاگر، در زمینه ویژگی‌های تربیتی اخلاقی شخصیت حضرت امام(ره) بیان داشت: هرچه زمان بیشتری می‌گذرد ابعاد جدیدی از شخصیت حضرت امام (ره) روشن و مشخص می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: از ویژگی‌های این انسان بزرگ این است که هم ارادتمندانی دارند و هم در مقابل دشمنان قسم‌خورده‌ای که منافع‌شان را درخطر می‌بینند و دست از دشمنی با حضرت امام بر‌نمی‌دارند. با این وجود،  در مقابل  همه دشمنی‌ها، با گذشت بیش از سی و چند سال هنوز ارادتمندان امام به سوگ او می‌نشینند و هر روز پرشورتر از گذشته، به ابراز ارادت می‌پردازند. 

سخنران نشست در زمینۀ شاخصه‌های اخلاق فردی امام خمینی(ره)، اخلاق عبادی، مناجات‌ها،راز و نیازهای شبانه و در یک کلمه ارتباط با خدا را در زندگی ایشان برجسته دانسته و شجاعت و نترس بودن از دوران نوجوانی، پارسایی وتقوا در طول زندگی، اجتناب از مکروهات، عبادت‌های بی‌ریا، حتی در درون خانواده، اهتمام به نماز اول وقت چه قبل از رهبری  و چه در زمان  رهبری حتی  در جلسات  بسیار حساس را از ویژگی‌های مهم شخصیت اخلاقی امام راحل برشمرد.

وی همچنین افزود: حضرت امام (ره) برای خود هیچ امتیاز ویژه ای قائل نبودند؛ پایبندی و رعایت قانون، احترام به اساتید، سخت‌کوشی در هر عرصه‌ای که وارد می‌شدند، عدم اسراف و... ازخصوصیات ایشان بوده است. 

در ادامه، آقای دکتر سید عزت الله احمدی به تبیین مهم‌ترین شاخصه‌های اندیشه‌ سیاسی حضرت امام (ره ) پرداخت و در مورد شاخصه‌های اندیشه‌های سیاسی حضرت امام بیان داشت: میان اندیشه‌های سیاسی امام خمینی(ره) با سایر اندیشمندان سیاسی تفاوت‌های آشکاری وجود دارد. به بیان ایشان، بعد فردی و شخصیتی حضرت امام به‌عنوان یک عالم دینی که دارای اندیشه‌های اجتماعی است و متخلق به آداب و فرهنگ اسلامی است، در افکار و اندیشه‌ها مخصوصا درحوزه سیاست و اجتماع خود را نشان می‌دهد.  ایشان مهم‌ترین عنصر در اندیشه سیاسی حضرت امام را اسلامیت نظام سیاسی و ضرورت تشکیل حکومت اسلامی بیان نمودند و متذکر شدند که از منظر حضرت امام رابطه جدانشدنی بین سیاست و دیانت وجود دارد و در بحث حکومت، اسلامیت و جمهوریت را لازم وملزوم یک‌دیگر بوده و از هم جداناشدنی است.

وی از ویژگی‌های دیگر اندیشه سیاسی حضرت امام را خدامحوری و خداباوری دانست و گفت: از منظر امام راحل، ضرورت تشکیل نظام اسلامی ناشی از خداباوری است و فلسفه تشکیل حکومت، اجرای احکام و دستورات الهی می‌باشد.

دکتر احمدی افزود: ویژگی اساسی تفکر سیاسی حضرت امام خداباوری بر اساس عدالت‌محوری و آزادی  در چارچوب دین است. 

وی نگاه دینی حضرت امام به مسائل مختلف خصوصا سیاست را متأثر از تربیت مکتبی و مذهبی بیان کرد و عامل بودن نسبت به اندیشه‌ها و قرار دادن علم در دایره عمل را از ویژگی‌های حضرت امام  برشمرد.

دکتر احمدی خاطرنشان ساخت: جدایی‌ناپذیر بودن سیاست از دیانت در تشکیل  نظام، تاکید بر بعد  اسلامیت و کوتاه نیامدن از احکام الهی و ازطرفی نحوه نگاه به مردم در تعیین سرنوشت‌شان، بیانگر این حقیقت است که حضرت به عنوان عالم دین، خود عامل به آن نگاه و نظریه است. به گفته‌ی دکتر احمدی، این مرد بزرگ هم نظریه‌پرداز بود و هم خود به نظریات‌شان عمل می‌کرد. طبق بیان ایشان، نظریه سیاسی حضرت امام با بحث عدالت و ظم‌ستیزی رابطه استوار دارد و امام در بحث عدالت‌ورزی، حتی در جزئی‌ترین برنامه زندگی، بحث عدالت را مورد توجه قرار می‌دادند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل