ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢٤ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٣:١٥        شماره خبر: ١١٧٤٢٨          پرینت

استاد جامعة المصطفی تأکید کرد

توسعه و تعمیق رویکرد قرآنی در اجتهاد با تصویب رشته‌های نوین

عضو هیئت علمی گروه قرآن و حدیث جامعة المصطفی، با اشاره به تصویب رشته دکتری تفسیر موضوعی با سه گرایش از سوی وزارت علوم، اظهار کرد: با تصویب این رشته‌ها، نگاه قرآنی به مباحث احکام که تاکنون بر محور روایات بود، توسعه زیادی خواهد یافت و تحولات بیشتر و عمیق‌تری هم در این عرصه ایجاد خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین علوی‌مهر، مدیر گروه قرآن و حدیث مجتمع جامع امام خمینی(قدس سره) در گفت‌وگویی، گفت: رشته دکتری تفسیر موضوعی با سه گرایش اعتقادی، اخلاقی و آیات‌الاحکام در وزارت علوم  و برای نخستین‌بار در ایران به تصویب رسید و در این دانشگاه بین‌المللی تدریس خواهد شد.

وی، با بیان اینکه بیش از ده رشته دکتری تفسیر با گرایش های مختلف در مجتمع جامع امام خمینی(قدس سره) طراحی شده است، افزود: این رشته‌ها و گرایش ها به تدریج به تصویب وزارت علوم رسیده است و خواهند رسید و در فرایند تدریس قرار می‌گیرند که هم اکنون سه رشته مصوب شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین علوی‌مهر بیان کرد: برای توسعه و گسترش مباحث قرآنی ناچاریم رشته‌ها را به ویژه در مقطع دکتری افزایش کمی و کیفی بدهیم، زیرا امروز با توجه به موضوعات مطرح شده در دنیا و نیازهای اجتماعی جامعه و عرصه منطقه‌ای و جهانی، به خصوص با صدور بیانیه گام دوم و نگاه تمدنی به انقلاب اسلامی، نمی‌توان صرفاً با دانش تفسیری گذشته و تک رشته‌ای به پاسخ گویی بپردازیم.

 

اجرای طرح تحول

استاد جامعة المصطفی، با اشاره به اجرای طرح تحول رشته‌های تفسیری در المصطفی، به ویژه در مقطع دکتری، تصریح کرد: تصویب چند رشته و گرایش اخیر هم در این زمینه به تصویب رسیده است. دکترای تفسیر تطبیقی ابتدا به همت جامعةالمصطفی پی‌ریزی شد و در وزارت علوم مصوب و در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا مانند دانشگاه قم، دانشگاه قرآن و حدیث و دانشگاه علوم و معارف در حال تدریس است.

وی افزود: با وجود تدریس این رشته دیدیم که مباحث تفسیری نیازمند تحول است و رشته‌های جدید باید پدید بیاید؛ از این رو، پیشنهاد دکترای تفسیر ترتیبی را با شش گرایش شامل تفسیر ترتیبی ادبی، تفسیر ترتیبی روایی، تفسیر ترتیبی اجتهادی، تفسیر ترتیبی عرفانی، تفسیر تنزیلی ارائه کردیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین علوی‌مهر اضافه کرد: در رشته تفسیر موضوعی مقطع دکتری را در سطح کشور نداشتیم. به همین دلیل، این رشته را هم به سه گرایشی که بیان شد، به وزارت علوم ارائه کردیم و بحمدلله به تصویب رسید و در فرایند تدریس قرار می‌گیرد. اهداف، ویژگی‌ها، فصول، عناوین، تعداد واحدها و سرفصل‌های آنها هم انجام شده است.

استاد جامعة المصطفی گفت: رشته قرآن و ادیان و تفسیر ترتیبی هم در مقطع دکتری در آینده به تصویب خواهد رسید. وزارت علوم طبق مراحل و ضوابطی این رشته‌ها و گرایش ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و این رشته و سه گرایش هم‌‌اکنون مصوب شده است و مجری آن مجتمع جامع امام خمینی(قدس سره) خواهد بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علوی‌مهر اظهار کرد: طرح تحول رشته‌های قرآنی براساس حوزه‌های دانشی و علوم روز ایجاد شده است؛ بنابراین، هدف اصلی از تکثر این رشته‌ها، ایجاد دانش‌های جدید و نظریه‌پردازی‌ها و بحث‌های نوبنیاد در تفسیر و علوم قرآن است؛ هدف اصلی، نظریه‌پردازی در مباحث قرآنی است؛ ما با تفسیر تطبیقی و علوم قرآن و حدیث صرف نمی‌توانیم به نظریه‌پردازی بپردازیم و ناچاریم رشته‌های جدید شود و مباحث به‌روز ارائه شود.

وی اضافه کرد: با گسترش این رشته‌ها، تفکرات و اندیشه‌های قرآنی توسعه زیادی پیدا خواهند کرد؛ برای نمونه، در گذشته در مقطع دکتری، یک یا دو تفسیر موضوعی خوانده می‌شد، ولی الان با ایجاد رشته تفسیر موضوعی اعتقادی، حداقل ده واحد به مباحث اعتقادی پرداخته می‌شود یا در تفسیر موضوعی اخلاقی، حداقل ده واحد به مباحث موضوعی اخلاق در قرآن پرداخته می‌شود.

استاد جامعةالمصطفی تأکید کرد: امروزه، با تک‌رشته نمی‌توان قرآن کریم را در مجامع علمی دنیا عرضه کنیم و باید متناسب با گسترش علوم مختلف ارائه کنیم.

 

توسعه رویکرد قرآنی در اجتهاد

حجت‌الاسلام والمسلمین علوی‌مهر در پاسخ به این پرسش که گرایش اخلاقی در این رشته صرفاً به مباحث نظری اخلاقی مرتبط است یا مباحث جدید اخلاق کاربردی هم مدنظر خواهد بود؟ گفت: هدف این است که همه مباحث حوزه اخلاق، که مرتبط با قرآن است، اعم از اخلاق فردی، اجتماعی، اخلاق کاربردی، اخلاق حاکمان و اخلاق حاکمیت و موضوعات متنوع دیگر در این رشته مطرح و به صورت واحدهای درسی جداگانه بحث شود؛ از این رو، به کلیات اخلاق بسنده نخواهد شد و به مباحث کاربردی مورد نیاز روز می‌پردازیم.

وی بیان کرد: قبل آیات‌الاحکام در مباحث تفسیری چهار واحد بود، یا در رشته‌های علوم قرآن و حدیث ممکن است دو واحد درسی هم نداشته باشند، ولی در تفسیر تطبیقی ۴ واحد آیات‌الاحکام داریم و با تصویب رشته اخیر به ده واحد رسیده است و با تصویب این رشته‌ها نگاه قرآنی به مباحث احکام که تاکنون بر محور روایات بوده است، توسعه زیادی خواهد یافت و تحولات بیشتر و عمیق‌تری هم در این عرصه ایجاد خواهد کرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل