ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٣١ خرداد ١٤٠٠      ساعت: ١٠:٢٦        شماره خبر: ١١٧٥٣٣          پرینت

با همکاری جامعةالمصطفی برگزار شد

کنفرانس آنلاین «عصر طلایی اسلام»

گروه خبر: با همکاری جامعةالمصطفی، کنفرانس «عصر طلایی اسلام» به اهتمام رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و دانشگاه دولتی آرابایف برگزار شد.

سخنرانان رسمی این کنفرانس، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، دکتر تولوبیک عبدالرحمان‌اف، رئیس دانشگاه دولتی آرابایف، دکتر سعید خرازی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و دکتر پرویز قاسمی، رایزن فرهنگی ایران در بیشکک بودند.

بخش علمی شامل مقالات نُه نفر از استادان و صاحب‌نظران ایرانی و قرقیزی بود. مقالات طرف ایرانی را حجت‌الاسلام والمسلمین جزایری، معاون آموزش جامعةالمصطفی، دکتر رضا بخشایش، عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی و یکی از دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی ارائه کردند.

خاطرنشان می شود گزارش خبری این کنفرانس در شبکه تلویزیونی آسیا تی‌وی قرقیزستان انعکاس داده شد.

این کنفرانس در جامعةالمصطفی در مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و با حضور ارائه دهندگان مقالات طرف ایرانی و همراهی شرکت کنندگانی از دانش پژوهان و دانش آموختگان کشورهای مختلف منطقه (قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان) و همچنین دانش آموختگانی از روسیه و جمعی از دانش آموختگانی جامعةالمصطفی در کشورهای خود برگزار شد که به صورت آنلاین در این کنفرانس شرکت کردند.

در پایان این کنفرانس، طرف قرقیزی قطع‌نامه‌ای صادر کرد که گزیده‌ای از آن به شرح زیر است:

ما (دانشگاه دولتی قرقیزستان به نام آرابایف، جامعةالمصطفی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و شرکت کنندگان در کنفرانس) بحث و تبادل نظر کردیم.

این کنفرانس، آغاز سلسله رویدادهای مشترک علمی و نظری است که دستاوردهای تاریخی تمدن عربی، اسلامی، ترکی اسلامی را در زمینه علوم، فرهنگ، هنر و ادبیات برجسته می‌کند.

همه سخنرانان این کنفرانس بر این عقیده بودند که تمدن اسلامی، ترکیبی غنی از فرهنگ های باستان ایران، آسیاسی میانه، هند، یونان و بیزانس به شمار می‌رود و بهترین دستاوردهای اندیشه بشری را جذب کرده است. به لطف ترجمه، آثار نویسندگان باستان در زمینه پزشکی، روان شناسی، منطق، نجوم، ریاضیات، زبان، فلسفه، ادبیات و... در جهان شناخته شد. سخنرانان از افول تمدن اسلامی اظهار نگرانی کردند و خواستار بحث در محافل نخبگان شدند تا اطلاعات موثقی درباره اسلام و تمدن اسلامی به جوانان ارائه دهند.

در مباحث مطرح شده، سخنرانان و دانشمندان تبادل نظر و پاسخ پرسش های خود را دریافت کردند. در نتیجه، شرکت کنندگان در کنفرانس به تصمیماتی به قرار زیر رسیدند:

۱. تقویت همکاری های علمی، نظری و پژوهشی بین المللی بین دانشمندان ایرانی و قرقیزی؛

۲. انتشار مطالب کنفرانس در بولتن دانشگاه دولتی آرابایف قرقیزستان،‌ بولتن الکترونیکی «میراث» رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیشکک و نشریه اختصاصی در مؤسسه آموزش‌های کوتاه مدت در جامعةالمصطفی؛

۳. ادامه فعالیت های مشترک در زمینه های تاریخ، دین و فرهنگ ایران و قرقیزستان، مانند برگزاری مراسم برای جوانان از طریق اجرای برنامه هایی برای تحرک دانشگاهی دانشجویان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در زمینه علوم تاریخی؛

۴. ترویج ارزش های فرهنگ اسلامی در جامعه، گسترش ایده های اسلام، که به وحدت و یکپارچگی فرامی‌خوانند، از طریق کتاب ها و مجموعه مقالات چاپ شده و همچنین استفاده از مطالب علمی و اطلاعاتی بحث شده در این کنفرانس در دوره آموزش علوم دینی؛

۵. ادامه فعالیت در زمینه تشکیل کنفرانس های بین المللی درباره اسلام به عنوان بستری برای بحث در مورد اخلاق و تربیت میهن پرستانه جوانان جامعه و افزایش تعداد ساعات مطالعات آثار دانشمندان «عصر طلایی اسلام» در مورد تاریخ قرون وسطا؛

۶. برگزاری نمایشگاه عکس در ایران به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در مورد همکاری بین مؤسسه های آموزشی در روزهای فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در جمهوری قرقیزستان؛

۷. تقویت و تحکیم همکاری علمی دانشجویان دانشکده های تاریخ و الهیات دانشگاه آرابایف قرقیزستان و جامعةالمصطفی.

شایان ذکر است با توجه به تجربه برگزاری این کنفرانس، به نظر می‌رسد هم افزایی سازمان های همسو به منظور برگزاری این گونه کنفرانس ها و دیگر همکاری های علمی و پژوهشی، ضروری است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل