ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٣ تير ١٤٠٠      ساعت: ١١:٣٧        شماره خبر: ١١٧٦٣٠          پرینت

معاون ارتباطات و بین الملل جامعةالمصطفی تبیین نمود؛

پاسخگویی مسائل بین‌الملل در گرو نواندیشی صحیح، مبتنی بر سنت‌های اصیل دینی

جامعةالمصطفی در توسعه علم و دانش عقلی در اقصی نقاط جهان پیشتاز بوده، پاسخ‌گوی بخش قابل توجهی از خلأهای گفتمان عقلی دین‌داری در عرصه‌های مختلف زیست بشری است.

حجت‌ا‌لاسلام والمسلمین دکتر قنبری، معاون ارتباطات و بین‌الملل جامعةالمصطفی و دبیر کمیسیون اروپا و امریکا در دومین همایش بین‌المللی «جریان‌شناسی فرهنگی در عرصه بین‌الملل» به گذر دنیای کنونی از پست مدرنیسم اشاره نمود و اظهار داشت: در این دوران شبهه مدرنیته جدیدی شکل گرفته است؛ علی رغم تمام عناوینی که برای این دوره استفاده می‌شود، آنچه مهم است، این است که بازگشت به سمت ساختارهای فکری، فرهنگی و دینی و شکل‌گیری گفتمان‌های پایدار و منعطف بین‌المللی بسیار برجسته‌تر شده است.

وی به نقش نهادهای دینی در این عرصه اشاره نمود و با بیان اینکه جامعةالمصطفی گفتمان اصیل دینی را در قالب دانشگاهی ارائه و پاسخگویی، پویایی و انطباق  با مسائل روز را بسیار مهم ارزیابی می‌کند، خاطرنشان کرد: در این دوره نهادهایی می‌توانند تأثیر مطلوب بگذارند که از اندیشه‌ای پویا برخوردار باشند و ناظر به مسائل جدید، نگاه نویی را تبیین نمایند.

دبیر کمیسیون اروپا و امریکا در این همایش بین‌المللی تأکید کرد: نهادهای موفق دینی مانند جامعةالمصطفی، در عین تمرکز و توجه به ثابتات و مستحکم‌سازی سنت‌های اصیل دینی، به پاسخ‌گویی پویا در متغیرات توجه دارند.

وی به چالش دوگانه سنت و مدرنیته اشاره نمود و با بیان اینکه برخی از نواندیشدان تلاش می‌کنند نگاه جدیدی به دور از سنت ارائه نمایند، اظهار داشت: این دو در این میان عده‌ای از سنت‌گرایان بدون توجه به مسائل نو فعالیت می‌کنند. جامعةالمصطفی با تمرکز بر نواندیشی درست دینی، که مبتنی بر سنت‌های اصیل و پایدار دینی است، نیم‌نگاهی به میراث تجربی بشر در قالب مدرنیته داشته، مباحث دینی و سنن الهی را ناظر به مسائل جدید و نو پاسخ می‌دهد.

معاون ارتباطات و بین‌الملل بحث دین و عرف را از دیگر چالش‌های این حوزه برشمرد و ابراز داشت: دین از جمله اسلام، به عنوان دین آخری و پایانی، می‌تواند برای همه عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نسخه‌های پویایی عرضه نموده، پاسخ‌گوی تمام فضاهای زیست بشری باشد.

وی، با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی خاستگاه دین را برای نقش‌پذیری در عرصه‌های اجتماعی برجسته نمود، ابراز داشت: با شکل‌گیری هراس از دین و نهادهای انقلابی در فرهنگ‌های غربی در برخی از این مناطق، به ویژه فرهنگ امریکای لاتین، این مهم در لایه‌های پنهان و در قالب عرف دین شکل گرفت و در سیاست‌های سکولاریستی به منصه ظهور رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری افزود: این در حالی است که سیاست گفتمان انقلاب اسلامی، تعامل با دنیا و ایجاد ارتباط گفتمان علمی، مبتنی بر عدالت، حکمت و معنویت است؛ این مهم همواره با آرمان‌های انسانی ارتباط تنگاتنگی دارد که با توجه به دسیسه‌های سیاسیون غرب‌گرا این ویژگی هر چه کم‌رنگ‌‌تر جلوه داده می‌شود.

وی دعوای دین و عقل و نیز دین و علم را از دیگر دوگانه های ایجادشده در غرب توصیف نمود و ابراز داشت: به برکت حضور نهادهای آکادمیک اسلامی مانند جامعةالمصطفی، این نوع نگرش‌ها رنگ باخته، این نکته که اساس دین و حکمت اسلامی بر عقل استوار است، به خوبی نهادینه شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر قنبری تصریح کرد: جامعةالمصطفی در توسعه علم و دانش عقلی در اقصی نقاط جهان پیشتاز بوده، با ایفاگری نقش خود، پاسخ‌گوی بخشی از خلأهای گفتمان عقلی دین‌داری در عرصه‌های مختلف بین‌المللی است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل