ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢١ تير ١٤٠٠      ساعت: ١١:١٦        شماره خبر: ١١٧٩٤٣          پرینت

رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند برگزار کرد

وبینار «نقش سادات رضوی در گسترش فرهنگ اسلامی در هند»

گروه خبر: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در هند با همکاری مرکز میکروفیلم نور و دفتر نمایندگی سازمان در خراسان رضوی، وبینار «نقش سادات رضوی در گسترش فرهنگ اسلامی در هند» را با حضور و سخنرانی دوازده تن از اندیشمندان و سخنرانان ایرانی و هندی برگزار کرد.

در وبینار «نقش سادات رضوی در گسترش فرهنگ اسلامی در هند»، که به همت رایزنی فرهنگی ایران در هند و همکاری برخی نهادهای دیگر برگزار شد، آقای ربانی، رایزن فرهنگی، با اشاره به اهمیت و جایگاه سادات رضوی در مطالعات و پژوهش های شیعه شناسی در هند اظهار داشت: تاریخ گسترش اسلام در جهان به صورت عام و تاریخ تشیع در شبه قاره هند به صورت خاص، با موضوع سادات ارتباطات تنگاتنگی دارد، زیرا سادات همواره یکی از عناصر در اسلامی سازی و تمدن سازی در بسیاری از جوامع مانند آسیای جنوب شرقی، شبه قاره و شمال افریقا به شمار می روند و از مهم ترین عامل انتقال و گسترش اندیشه و فرهنگ اسلامی به سرزمین هند محسوب می شوند.

وی افزود: ساداتی که در اعصار مختلف، به ویژه دوره سلاطین اسلامی هند و از خراسان و دیگر نقاط ایران به هند مهاجرت کردند، دیگر عوامل گسترش اسلام ناب در هند هستند. آنان پس از مهاجرت به هند، در قرن ۱۲، مورد استقبال حکومت وقت قرار گرفتند و مناطق مختلفی مانند «نوهتا»، «پانی پات»، «بیجنور» و بلندشهر «جوار» را به مرکز سکونت و فعالیت سادات تبدیل نمودند.

آقای ربانی ادامه داد: در دوره بهمنیان، بسیاری از سادات از عراق و ایران و دیگر سرزمین های اسلامی به دکن مهاجرت کردند و برخی از آنان مانند صدر الشریف سمرقندی، میر فضل الله انجوی شیرازی، شیخ آذری و محمود گاوان به مناصب و مشاغل مهم سیاسی و اداری دست یافتند. در این دوران، افزون بر شاهان، درباریان نیز از شیعیان بنام بودند که از آن میان میتوان به مصطفی خان اردستانی، نخست وزیر ابراهیمشاه و میرمحمد مؤمن استرآبادی اشاره کرد. میرمحمد مؤمن، از سادات استرآبادی بود و از نزدیکان به دربار شاه طهماسب صفوی و آموزگار فرزندان شاه به شمار می رفت. وی در زمان سلطان محمد خدابنده از ایران خارج شد و پس از سفر حج، به دکن رفت و در آنجا، محمدقلی قطب شاه وی را به مقام پیشوایی منصوب کرد؛ مقامی که قدرت زیادی در حکومت قطب شاهیان داشت. استرآبادی به آبادانی قلمرو قطب شاهیان و افزایش توان اداری و گسترش فرهنگ تشیع در آنجا بسیار کمک کرد. در زمان وی، شهر حیدرآباد ساخته شد که معماری آن و بنایی که در وسط شهر قرار داشت، برگرفته از معماری شهر مشهد و بارگاه امام رضا(علیه‌السلام) دانسته شده است.

رایزن فرهنگی، در بخش دیگری از سخنانش، ابراز کرد: امروزه، سادات رضوی در هند، یکی از حلقه‌‌های پیوست فرهنگی و دینی ایران و هند به شمار می روند و همچون گذشته، منشأ خیر و برکت برای جامعه هند هستند. خوشبختانه، مراکز علمی و پژوهشی مانند بنیاد پژوهش های آستان قدس رضوی و مؤسسه میکروفیلم نور، آثار و کتاب های ارزشمندی در زمینه سادات در هند ارائه داده اند.

دکتر حسینی، از پژوهشگران آستان قدس رضوی از ایران، دیگر سخنران این وبینار بود که با اشاره به نظام نقابت در تاریخ اسلام اظهار داشت: در زمان های قدیم، سادات در شهرهای مختلف نقبایی داشتند که نسب شناس بودند و اطلاعات مربوط به سادات آن شهر را در دفتری یادداشت می کردند و اگر کسی فوت می کرد، نام وی را را از دفتر خط می زدند. فردی به نام «نقیب النقبا» بود که بر همه نقبا نظارت داشت.

وی افزود: نقبا افراد محترمی بودند و پس از فوت آنها مقبره شان به زیارتگاه بدل می گشت و بعدها به نام امام زاده مشهور می شدند که در حقیقت سادات بوده اند و فرزندان بلافصل ائمه(علیهم‌السلام) نبودند.

وی در ادامه گفت: میرزا ابوصالح از سادات رضوی است که از مشهد به هند رفت و پس از مدتی، با مال فراوان به مشهد بازگشت و مدرسه نواب را بنیان نهاد که هم اکنون نیز فعال است.

این پژوهشگر، در ادامه سخنانش، افزود: میرزا ابراهیم رضوی نیز از ساداتی است که همه اموال خود را برای سادات وقف و شرط کرد که همه سادات رضوی ساکن مشهد می توانند از این موقوفه سهم ببرند.

دکتر مهدی خواجه پیری، رئیس موسسه میکروفیلم نور نیز در این وبینار، در سخنانی، با اشاره به خدمات متقابل ایرانیان و هندیان اظهار داشت: علاوه بر خدمات و سهم ارزنده ای که ایرانیان، به ویژه سادات، در گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی در هند بر عهده داشتند، برخی از شخصیت های هندی نیز در ایران منشأ آثاری بودند. آثار بسیاری وجود دارد که متعلق به افرادی است که از هند به ایران مهاجرت کرده اند. مثلاً مدرسه خیرات خان مربوط به سفیر دربار قطب شاهیان است که به دربار صفویان فرستاده شده بود. وی در دوران اقامت خود در مشهد مدرسه ای بنا کرد که به مدرسه خیرات خان مشهور است.

وی، در ادامه، افزود: پیش از این، آستان قدس رضوی سفیرانی به اطراف و اکناف عالم می فرستاد که همگی عالم و فقیه و ادیب بوده اند؛ برای نمونه، سیدحسین قمی، از اولاد موسی مبرقع به عنوان سفیر آستان قدس به کشمیر اعزام شد و آثار این سید هنوز هم در هند موجود است. مدرسه «سلطان المدارس» در لکهنو را یکی از اولاد سیدحسین قمی بنا کرده است.

مولانا سیدعالم مهدی رضوی از سادات رضوی هند، دیگر سخنران این وبینار، با اشاره به کتابی «شجرات طیبات» تألیف سید ظهور حسین گفت: کتاب های زیادی در مورد شجره نامه های سادات در هند به رشته تحریر درآمده است و سادات رضوی در اقصی نقاط هند سکونت دارند و مشهور هستند.

دکتر غلام رضا جلالی، پژوهشگر مرکز پژوهش های آستان قدس رضوی نیز در سخنان خود، با اشاره به رأفت و مهربانی امام رضا(علیه‌السلام) گفت: غالب صوفیان و عرفا، امام رضا(علیه‌السلام) را جزو مشایخ خود می دانند و بزرگانی مانند احمد غزالی طوسی نیز در آثارش، به رأفت، مهربانی و دیگر ویژگی های اخلاقی امام رضا(علیه‌السلام) اشاره می کند.

وی، در ادامه، ضمن تشریح جایگاه سادات در تحولات فکری و فرهنگی در جهان اسلام و شبه قاره افزود: یکی از فرزندان نسل موسی مبرقع، که به منطقه کشمیر مهاجرت کرد، تأثیرات شگرفی در این منطقه از خود برجای گذاشت و نسل سادات رضوی در هند از طریق ایشان گسترش یافت.

مولانا سید شمشاد احمد رضوی نیز با اشاره به مظالم بنی عباس و دیگر سلسله ها به سادات گفت: سادات برای در امان ماندن از این مظالم، نزدیک به ۱۲۰۰ سال پیش به هند مهاجرت کردند که با استقبال گرم هندوان منطقه مواجه شدند. همه سادات رضوی، از نسل موسی مبرقع، فرزند امام جوادالائمه(علیه‌السلام) هستند.

مولانا سیدتصدیق حسین رضوی، دیگر سخنران هندی این وبینار، در سخنان خود گفت: سیدعبدالله زربخش، از فرزندان موسی مبرقع از منطقه جاجرم (منطقه ای بین مشهد و تهران) به هند آمد و در منطقه زیدپور کنونی ساکن شد و به تبلیغ دین اسلام پرداخت. وی با دختر سید سالار از همان منطقه ازدواج کرد و نام فرزندش را «زید» نهاد و منطقه ای به نام زیدپور شهرت پیدا کرد. سیدزربخش بعدها به ایران بازگشت، ولی سیدزید و مادرش همان جا ماندند و جمعیت سادات رضویه از نسل وب گسترش یافت. سادات رضوی مناطق دیگر هند به نوعی با سادات زیدپور مرتبط هستند.

دکتر مهدی علیزاده موسوی، پژوهشگر ایرانی نیز در سخنانی، با تأکید بر اینکه هند، دومین کانون مرکزی پیروان مکتب اهل بیت(علیهم‌السلام) در جهان است، گفت: برخی نهادها خصوصاً آستان قدس رضوی و مؤسسه میکروفیلم نور تلاش های زیادی برای شناخت سادات، به ویژه سادات رضوی، انجام داده اند که شایان ستایش است.

وی افزود: سادات رضوی، که از ایران به هند مهاجرت کردند، امروزه فصل مشترک دینی فرهنگی دو کشور به شمار می روند و باید به دلیل اهمیت آن، در مطالعات شیعه شناسی و مطالعات فرهنگی هند مورد توجه قرار گیرد و باید مناطق شیعه نشین را، که سادات در آنجا ساکن هستند، شناسایی و شجره نامه آنها را تنظیم و پژوهش و مطالعات علمی مناسبی را سامان دهیم.

مولانا سیدغلام حسین رضوی در سخنان خود گفت: مهاجرت سادات رضوی به هند، از قرن ۵ و ۶ آغاز شد و در قرن ۸، هفتصد نفر از سادات همراه با شاه همدان به کشمیر آمدند. همچنین پس از حمله مغول به ایران در قرن ۹ بسیاری از سادات رضوی به سوی هند سرازیر شدند. در دوره صفویان نیز این مهاجرت ادامه داشت. این سادات تأثیر عمیقی بر فرهنگ و تمدن کشور میزبان گذاشتند. در عهد بهمنی ها در هند، به دلیل اینکه پادشاهان بهمنی حنفی مذهب بودند و به افضلیت حضرت علی(علیه‌السلام) بر دیگر صحابه قائل بودند، سادات به مناصب مهم دولتی دست یافتند و خدمات شایانی به دین و فرهنگ ارائه دادند.

مولانا سیدمحمد علی در سخنان خود، با تأکید بر اینکه سادات رضوی، در اصل سادات تقوی هستند، مطالب مهمی بیان کرد.

مولانا سیدعلی امیر رضوی موضوع گسترش نسل سادات را موضوع خود قرار داد و گفت: دشمنان امام رضا(علیه‌السلام) طعن و تشنیع می کردند که امام(علیه‌السلام) فقط یک فرزند دارند، ولی پروردگار نسل امام رضا(علیه‌السلام) را از طریق فرزند امام جواد(علیه‌السلام) در جهان گسترش داد.

مولانا سیدرضی حیدر، دیگر سخنران این وبینار بود که به موضوع مظالم بر سادات و دلایل هجرت آنان به هند پرداخت.

شایان ذکر است این برنامه نزدیک به ۲۵۰ نفر مشارکت آنلاین داشت و تاکنون بیش از دوهزار نفراز آن بازدید به عمل آوردند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل