صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

دیدار دکتر ستاری،معاون توسعه و فناوری رئیس جمهور با امام جمعه قم
دیدار دکتر ستاری، معاون توسعه و فناوری رئیس جمهور با امام جمعه قم

در دیدار «دکتر ستاری»، معاون توسعه و فناوری رئیس جمهور، با آیت‌الله اعرافی، امام جمعه قم، بر همکاری این دو نهاد در زمینه علوم انسانی و بهره‌برداری هر چه بیشتر از آن تأکید شد.
در این دیدار، آیت‌الله اعرافی، تعامل دستگاه‌های دولتی را با قم و مراکزی همچون المصطفی بسیار کارگشا و مهم ارزیابی کرد و ضمن تأکید بر پایه‌ریزی تعامل‌های جدی دوسویه، ابراز نمود: تولید اندیشه‌های نو و عملی بسیار اهمیت دارد و این، وابسته به تعامل به قم و تهران است.
وی ادامه داد: یکی از ابعاد قم، بعد نخبگانی و بین‌المللی آن است. این بعد، که در سایه تفکرات اسلامی و حوزوی و انقلابی شکل گرفته، برگرفته از تجربه‌ای گرا‌ن‌قدر است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با بیان این که این کارها، بذرهایی عقلانی در دنیا نشانده است، تأکید کرد: بدین ترتیب، افق‌های عقلی بسیاری فراروی ما گشوده شده است.
امام جمعه قم، با بیان این که بعد بین‌المللی قم، در جامعه‌المصطفی تجلی یافته است، اظهار داشت: پیشرفت این گفتمان، به عالمان دینی و متخصصان وارسته و دانشمند نیاز دارد. در این سال‌ها، دانشگاه‌ها گام‌هایی برداشته‌اند، ولی هنوز راه درازی در پیش است.
وی گفت: ایران در مقطعی است که می‌تواند حضور فعال‌تری از نظر علمی و تولید فکری داشته باشد. از سوی دیگر، رقیبانی داریم که در مسیر غلطی قرار گرفته‌اند. اگر ایران در این نقطه عطف، زاویه نخبگانی را در دنیا تقویت کند، در این رقابت برنده خواهد شد.
آیت‌الله اعرافی ایران را در حال تبدیل شدن به مهم‌ترین قطب علمی، دینی و فکری دنیا برشمرد و ضمن اشاره به آمارهایی از دستاوردهای المصطفی در زمینه‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و...، تصریح کرد: هدف ما در المصطفی، مرجعیت فکری در گفتمان انقلاب اسلامی در جهان معاصر است.
وی افزود: المصطفی حلقه وصلی بین تولیدات ایران و قم، از سویی و انعکاس آن در جهان، از سوی دیگر، است.
آیت‌الله اعرافی، با اشاره به وظایف معاونت توسعه و فناوری ریاست جمهوری، بیان کرد: حوزه کاری شما بسیار مهم است. امیدواریم با اهتمام شما، بعد علمی و فناوری ایران بدرخشد، ولی مهم‌تر از آن، تولید نرم‌افزار فکری مبتنی بر مفاهیم و آرمان‌های انقلاب اسلامی است. باید نگاهی منظومه‌وار به تولیدات ایران اسلامی داشته باشیم و همواره، بر نرم‌افزار گفتمان انقلابی و اسلامی تأکید ورزیم.
در ادامه، دکتر ستاری، با تأکید بر این که دانشگاه‌های ما باید بخشی از اقتصاد کشور به شمار روند، تصریح کرد: دانشگاه‌، محلی برای طراحی فکر و ایده‌پردازی است. این رویکرد باید در سیستم تقویت شود
وی کم‌توجهی به نقش علوم انسانی را در مسیر پیشرفت و تعالی، یکی از نقاط ضعف برشمرد و گفت: علوم انسانی، روح و ماهیت اصلی فعالیت‌هاست. باید تجاری‌سازی درست علوم انسانی را در جامعه‌ توسعه دهیم.
معاون توسعه و فناوری رئیس جمهور، با بیان این که استفاده از ظرفیت‌های بومی، پایه اقتصاد دانش‌بنیان است، اظهار داشت: باید دانش ما به گونه‌ای عمل نماید که ظرفیت‌های بومی ما تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد.
دکتر ستاری تلاش برای نفوذ هر چه بیشتر علوم انسانی را در زندگی روزمره مردم، یکی از جنبه‌های همکاری معاونت توسعه و فناوری با جامعه‌المصطفی دانست و گفت: یکی از بخش‌های توسعه فرهنگ دینی ما، تجاری‌سازی آن است؛ برای نمونه، اگر فناوری را در اختیار ادبیات فارسی و گسترش آن بگذاریم و برایش طرح‌های تجاری تعریف کنیم، در زمینه توسعه ادبیات موفق خواهیم شد. لازم است روش‌ها را در عرصه‌های گوناگون تجربه کنیم.
معاون توسعه و فناوری رئیس جمهور، زمینه‌ همکاری با جامعه‌المصطفی را تمام حوزه‌هایی برشمرد که علوم انسانی می‌تواند وارد شود و انیمیشن، بازی‌های رایانه‌ای، ادبیات فارسی و عربی، بازار سوغات مناطق مختلف ایران و مد و لباس را برخی از این عرصه‌ها دانست.
وی، با بیان این که نباید در اجناس خارجی در بازارهای داخلی به فروش برسد، خاطرنشان ساخت: اگر درصد چشم‌گیری از بازار ما در جنبه‌های مختلف، از این مفاهیم تغذیه شده باشد، به موفقیت‌های بزرگی دست خواهیم یافت.
دکتر ستاری کار جامعه‌المصطفی را بسیار ارزشمند توصیف نمود و در پایان، تصریح کرد: باید کمیته مشترکی با جامعه‌المصطفی داشته باشیم تا ضمن برگزاری جلسات مستمر، زمینه‌های همکاری را بررسی نمایند.
شایان ذکر است «حجت‌الاسلام والمسلمین عباسی»، رئیس پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی نیز در سخنانی، با اشاره به برخی دست‌آوردهای جامعه‌المصطفی و پژوهشگاه در عرصه پژوهش، اظهار داشت: کیفیت فعالیت‌های جامعه‌المصطفی در عرصه‌های مختلف، براساس شاخص‌های گوناگون، رو به رشد بوده است. جامعه‌المصطفی و مراکزی همانند آن، متولی تأمین زیرساخت‌های حرکت ایران در دنیا، در جنبه‌های مختلف آموزشی، علمی و... هستند.
وی تصریح کرد: مفتخریم که اعلام نماییم اکنون، در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، بیش از چهارهزار پرونده فعال پژوهشگران در حوزه علوم انسانی و اسلامی ثبت شده است و بیش از سی‌‌هزار اثر از آنان گرفته‌ایم. همچنین تاکنون، 1100 جلد کتاب در مرکز بین‌المللی نشر و ترجمه المصطفی در داخل کشور و 109 اثر در خارج کشور به چاپ رسیده است.
رئیس پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، برگزاری 1283 همایش و نشست علمی را نیز بخشی از دست‌آوردهای پژوهشی جامعه‌المصطفی برشمرد و تصریح کرد: پانزده قطب زبانی برای تألیف و ترجمه در دنیا طراحی کرده‌ایم. افزون بر این، ده مرکز پژوهشی نیز در کشورهای مختلف راه‌اندازی نموده‌ایم.
گفتنی است در این جلسه، بر امواج بین‌المللی جامعه‌المصطفی و لزوم بالاتر بردن ظرفیت‌های آن سخن گفته شد. همچنین با اشاره به مقام هفتم ایران در زمینه نانو، یکی از مأموریت‌های معاونت توسعه و فناوری ریاست جمهوری، گسترش مرزهای دانش عنوان گشت.
هیئت همراه معاون توسعه و فناوری رئیس جمهور همچنین برای آشنایی متقابل با این معاونت و جامعه‌المصطفی اعلام آمادگی کرد و یکی از اهداف معاونت مزبور را تأمین نیازهای داخلی از زاویه اقتصاد دانش‌بنیان برشمرد.
افزون بر این، اعلام شد که معاونت توسعه و فناوری ریاست جمهوری آماده است امکانات لازم را در اختیار افرادی قرار دهد که علاقه‌مندند در سطح فوق دکتری به فعالیت علمی مشغول شوند.
خاطرنشان می‌شود، در پایان جلسه، اعضای کمیته مشترک جامعه‌المصطفی و معاونت توسعه و فناوری ریاست جمهوری معرفی شدند.


١٨:٢٠ - 1394/02/10    /    شماره : ٦١٧٣٥    /    تعداد نمایش : ٢١٨٨خروج