صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

دیدار دبیرکل مجمع مادران دوستدار صلح با امام جمعه قم
دیدار دبیرکل مجمع مادران دوستدار صلح با امام جمعه قم

آیت‌الله اعرافی، جامعه‌المصطفی را مجموعه‌ای حوزوی با رویکرد جدید به منظور پاسخ‌گویی به نیازهای روز جهان برشمرد و با اشاره به آماری از جامعه‌المصطفی و دست‌آوردهای آن، تصریح کرد: هدف اصلی جامعه‌‌‌المصطفی، تربیت نیرو در حوزه علوم اسلامی و معارف دینی برای خارج کشور و تولید اندیش به زبان‌های گوناگون دنیاست.
وی ادامه داد: نگاه ما، تقریب مذاهب، گفت‌وگوی ادیان، نگاه تمدنی به اسلام، تأکید بر تنوع رشته‌ها در حوزه علوم اسلامی و اجتماعی با رویکرد اسلامی است.
رئیس جامعه‌المصطفی، به رویکرد المصطفی در زمینه بانوان اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: بیش از پنج‌هزار نفر از بانوان در حال تحصیل در قم هستند که دوهزار نفر از آنان از هفتاد ملیت، در مؤسسه آموزش عالی بنت‌الهدی، در رشته‌ها و مقاطع مختلف مشغول دانش‌اندوزی‌اند و در پانزده گروه علمی سامان یافته‌اند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، از کانون‌های فرهنگی جامعه‌المصطفی، ویژه بانوان و دختران طلاب سخن گفت که آموزش‌های فوق‌برنامه به مخاطبان خویش ارائه می‌دهد و با اشاره به تحصیل حدود سه‌هزار نفر از بانوان در نمایندگی‌های خارج کشور، اظهار داشت: مرکز امور طلاب و خانواد‌ه‌های جامعه‌المصطفی توجه ویژه‌ای به مسائل زنان و خانواده دارد و چندهزار نفر تحت پوشش برنامه‌های آن قرار دارند.
آیت‌الله اعرافی گفت: نگاه ما به مسئله بانوان، تربیت در گفتمان اسلامی و تحقق الگوی زنِ پایبند به دین و فعال در عرصه‌های فکری و فرهنگی، با تأکید بر گفتمان انقلاب اسلامی است که رویکرد عقلانی و تعامل‌گرایانه با جامعه جهانی دارد.
خانم حسینی هم درباره هدف این مجمع ابراز نمود: هدف ما نیز تبیین اهداف اسلامی با زبان دنیا و جذب تمام جهانیان به سوی حقیقت اسلام است.
وی، با اشاره به رویکرد مجمع به مبحث صلح، خاطرنشان ساخت: دشمنان به خشونت توجه فراوانی دارند و القا می‌کنند که اسلام در ایران، خشونت را به ویژه به زنان تحمیل می‌نماید و حقوق آنان را پایمال می‌کند و خشونت‌طلب بار می‌آورد، زیرا زنانی را می‌بینند که فرزندانشان را به جبهه‌‌ می‌فرستادند یا خودشان به دفاع از میهن و مکتب اهتمام می‌ورزیدند. دشمنان این گونه فعالیت‌ها را ضد صلح و جنگ‌طلبی می‌دانند.
دبیرکل مجمع مادران ایثارگر و دوستدار صلح افزود: آنان در احکام قرآن تشکیک می‌کنند و به زعم خویش، به مسائل حقوقی مربوط به زنان، تعدد همسران، سنگسار و... ایراد می‌گیرند.
خانم حسینی، در ادامه، تصریح نمود: این گونه رفتارها و دشمنی‌ورزی‌ها ما را بر آن داشت که در تبیین حقیقت هر چه بیشتر بکوشیم. سازمان‌هایی مانند مجمع مادران ایثارگر و دوستدار صلح، تازه‌تأسیس هستند، ولی فکرشان جدید نیست. ما می‌گوییم زنان ایثارگر، بر پایه صلح فعالیت می‌کردند و هدفشان، جنگ‌افروزی نبود. کسی می‌تواند ایثار کند که به صلح درون رسیده باشند.
وی گفت: صلح درون، پایه و زیربنای روان‌‌شناسی دارد و در عین حال، به عرفان هم مربوط می‌شود.
خانم حسینی، با اشاره به برگزاری کنفرانس بین‌المللی صلح درونی، با بیان که منابع بسیار اندکی درباره صلح جهانی در دسترس است، تصریح نمود: خانواده، منشأ ترویج صلح در جامعه‌ به شمار می‌رود. اگر انسان در بستری آرام رشد کرده باشد، می‌تواند صلح را در جامعه رواج دهد.
دبیرکل مجمع مادران ایثارگر و دوستدار صلح از جامعه‌المصطفی درخواست کرد که در زمینه تأمین محتوا و ارتقای آن به این مجمع کمک نماید و تأکید کرد: نگاه بین‌المللی جامعه‌المصطفی با اولویت‌دهی به دیدگاه اسلامی، می‌تواند به ما کمک نماید.
خانم حسینی، در پایان، با تأکید بر تداوم پرداختن به موضوع صلح در آینده، بر بومی‌سازی علوم انسانی تأکید کرد.
آیت‌الله اعرافی هم بر تبیین مناسب الگوی جهاد و دفاع  تأکید ورزید و با اشاره به اهتمام المصطفی در راه تبیین مفاهیم عالی جهاد و نیز ضوابط و اصول آن، گفت: مدیریت عالم درون، از اصول اسلام به شمار می‌رود و هر مسلمان وظیفه دارد نزاع‌های درونی را با توجه به رویکرد حق‌مدار، به آرامش درونی برساند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، ارائه درست الگوی صلح و جنگ، جهاد و دفاع و نیز زن، جامعه و خانواده را از دیدگاه اسلام بسیار مهم دانست و آمادگی المصطفی را برای کمک به مجمع اعلام نمود.


١٤:٣٩ - 1394/02/24    /    شماره : ٦٢٢٨٩    /    تعداد نمایش : ١١٦٢خروج