صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

 دیدار وزیر امور اقتصادی اندونزی با آیت‌الله اعرافی امام جمعه قم
دیدار وزیر امور اقتصادی اندونزی با آیت‌الله اعرافی امام جمعه قم

در این دیدار، آیت‌الله اعرافی، با اشاره به نقش اندونزی در جهان اسلام، گفت: از نگاه دولت و ملت ایران، اندونزی جایگاه بزرگی دارد و پرجمعیت‌ترین کشور اسلامی است.

رئیس جامعه‌المصطفی، در ادامه، تصریح کرد: ما به عنوان جامعه‌المصطفی، بسیار خوشحالیم که از دیرباز، میزبان دانشجویان بسیار خوبی از این کشور بوده‌ایم و امروزه، جمع زیادی از دانشجویان اندونزیایی در قم و شهرهای دیگر در حال تحصیل‌اند. اینان سفیران خوبی برای ارتباط دوجانبه ایران و اندونزی به شمار می‌روند.
امام جمعه قم، با اشاره به فعالیت کالج صدرا در جاکارتا، پایتخت اندونزی، اظهار داشت: این کالج مورد حمایت ماست و از دولت اندونزی تشکر ویژه‌ای داریم که با این کالج همکاری می‌نماید.
وی، با بیان این که این هیئت، برای پیشبرد روابط اقتصادی دو کشور، در قم حضور یافته است، ابراز امیدواری کرد که به اهداف خوبی نائل شود.
آیت‌الله اعرافی، با اشاره به فعالیت سیستم آموزشی دانشگاهی و حوزوی در جمهوری اسلامی ایران، برخی از آمار مربوط به فعالیت‌ها و دست‌آوردهای این دو را برشمرد و درباره دست‌آوردهای ایران در زمینه فناوری‌های جدید تصریح کرد: با راه‌اندازی پایگاه‌های فناوری در بسیاری از شهرها، روابط بین علم و تحقیق را تقویت کرده‌ایم. در خصوص انرژی هسته‌ای نیز با دست خالی و با وجود تحریم‌های سنگین، قله‌های بلند فناوری هسته‌ای را فتح نموده‌ایم.
وی، با بیان این که یکی از سیاست‌های مهم ما در حوزه علم، اتصال مراکز علمی با صنعت است، بیان کرد: سیاست‌گذاری علم و فناوری، در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام می‌‌شود و این شورا، همه سندها و نقشه‌های تحولات علمی را طراحی می‌نماید و بر فعالیت‌های علمی کشور نظارت دارد.
رئیس جامعه‌المصطفی افزود: ایران از نقشه جامع علمی برخوردار است و گام به گام براساس آن فعالیت می‌نماید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، با اشاره به سیا‌ست‌های مهم ایران در حوزه دانش، گفت‌: دست‌یابی به قله‌های علم و فناوری و نیز رعایت عدالت آموزشی و برخورداری همه اقوام، مذاهب و مناطق از امکانات آموزشی، از سیاست‌های مهم جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: پایه همه روابط جهان اسلام باید بر این باشد که بازار مشترک علم و فناوری بین کشورهای اسلامی برقرار گردد.
آیت‌الله اعرافی تصریح کرد: ایران به عنوان پایگاه تفکر انقلاب اسلامی و اندونزی به عنوان کشوری بسیار مهم در جهان اسلام، می‌توانند پیشگام تشکیل بازار مشترک علم و فناوری در جهان اسلام باشند.
رئیس جامعه‌المصطفی، با بیان این که ایران، بدون قید و شرط همه‌ دست‌آوردهای علمی‌اش را از آنِ بشریت و به ویژه مسلمانان می‌داند، تصریح نمود: ایران افتخار می‌کند که در کنار ملت‌های مسلمان و به ویژه اندونزی باشد. دولت و مراکز علمی ما برای برقراری ارتباطات بیشتر در حوز‌ه‌های علم و فناوری و اقتصادی آماده‌اند.
وی، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به فعالیت حوزه‌های علمیه در ایران و برشمردن برخی آمارهای آن، به برخی از دست‌آوردهای جامعه‌المصطفی اشاره کرد و درباره تقسیم‌بندی مراکز علمی جهان اسلام خاطرنشان ساخت: در جهان امروز، مراکز علمی علوم اسلامی به دو دسته تقسیم می‌شوند: مراکزی که تفکر عقلانی، منطقی و اعتدالی دارند و مراکزی را افکار متحجرانه و تندروانه را رواج می‌دهند. همواره، بسیار کوشیده‌ایم که در مسیر مراکز نوع اول حرکت کنیم. همه کسانی که با قم و جامعه‌المصطفی در ارتباط‌اند، در مسیر عقلانیت و اعتدال گام برمی‌دارند و مانع حرکت تندروانه خواهند بود.
آیت‌الله اعرافی اظهار داشت: زیرساخت همکاری اقتصادی، برخورداری از دانش پیشرفت و ترویج افکار اسلامی بین امت اسلام است. امیدواریم ایران و اندونزی در این مسیر حرکت کنند.
شایان ذکر است آقای صوفیان جلیل با ابراز شگفتی از پیشرفت‌های ایران در عرصه‌های علمی، گفت: پیش از این، گمان می‌کردیم که برای یادگیری فناوری فقط باید از غرب کمک بگیریم، ولی اکنون دریافتیم که ایران نیز در این زمینه پیشرفت فراوانی داشته است. امیدواریم دانشجویان اندونزیایی برای فراگیری فناوری، به ایران بیایند.
وی اندونزی را پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان دانست که 95٪ آن مسلمان است و خاطرنشان ساخت: با این که اقوام مختلفی در اندونزی زندگی می‌کنند، یکپارچه هستیم. البته اختلاف، امری طبیعی است، ولی ما آن را رحمت می‌دانیم. هدف ما از آمدن به ایران، تقویت همکاری اقتصادی با ایران و زمینه‌سازی برای گسترش همکاری در زمینه‌های مختلف بوده است. یکی از مهم‌ترین زمینه‌‌های همکاری اقتصادی، همکاری‌ علمی و فناوری است.١٤:٤٤ - 1394/03/01    /    شماره : ٦٢٦٠٣    /    تعداد نمایش : ١١٦٢خروج