صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

ستاره طیب اردوغان در صحنه سیاست ترکیه روبه افول است
ستاره طیب اردوغان در صحنه سیاست ترکیه روبه افول است

در انتخابات یکشنبه ترکیه حزب حاکم عدالت و توسعه به رغم کسب 40.86 درصد آراء، به تنهایی قادر به تشکیل دولت ائتلافی نیست.
این حزب 258 نماینده در مجلس ملی ترکیه را کسب و در صورت تشکیل دولت نیز تنها قادر به تشکیل یک دولت اقلیت و آن نیز در صورتی که دیگر سه حزب سیاسی ترکیه با این مساله موافقت داشته باشند، خواهد بود.
اردوغان که پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور ترکیه در سال گذشته و تکیه بر کرسی ریاست جمهوری به رغم عرف مرسوم ارتباط خود با حزب عدالت و توسعه را قطع نکرد، در آستانه انتخابات مجلس با عنوان میتینگ های تشکر از مردم ترکیه در استانهای مختلف ترکیه شرکت و در آن میتینگ ها به مثابه رهبر یک حزب سیاسی به مجادله لفظی با رهبران دیگر احزاب سیاسی ترکیه و تبلیغات به نفع حزب عدالت و توسعه پرداخت.
وی در این متینگ ها با در دست گرفتن قرآن، دیگر احزاب سیاسی را به بی دینی متهم کرد و انتخابات روز گذشته ترکیه را به مثابه جنگ رهایی بخش برای ترکیه خواند.
شرکت رییس جمهور ترکیه به عنوان یک مسوول بی طرف در میتینگ ها برای مردم ترکیه امری ناشناخته و عجیب بود و این مساله واکنش بسیاری در ترکیه را برانگیخت چرا که مقام ریاست جمهوری در ترکیه در ورای احزاب سیاسی و بالاتر از آنها قرار دارد.
اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در ترکیه 52 درصد آرای شرکت کنندگان را کسب کرد.
در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در سال گذشته از 55 میلیون و 692 نفر واجدین شرایط رای دادن 41 میلیون و 283 نفر یعنی 74 درصد حایزین رای دادن شرکت کردند و اردوغان موفق به کسب آرای 21 میلیون نفر شد که معادل 38 درصد آرای کل واحدین شرایط رای دادن است.
به رغم این، اردوغان پس از انتخابات ریاست جمهوری با عنوان اینکه 52 درصد آرای مردم ترکیه را دارا است به برداشتن گامهایی که از سوی مخالفین به عنوان تلاش برای دیکتاتوری از آنها یاد می شود پرداخت و ادامه حاکمیت وی در حزب حاکم عدالت و توسعه و فعالیتهای وی در میادین انتخاباتی و تاکیدهای متمادی وی بر لزوم تغییر سیستم پارلمانی به سیستم ریاستی چهره ای متفاوت از یک رییس جمهور سنتی را برای مردم ترکیه رقم زد.
اردوغان در آستانه انتخابات ترکیه، خواستار انتخاب 400 نماینده حزب عدالت و توسعه از سوی مردم این کشور بود ولی این حزب تنها موفق به کسب 258 کرسی پارلمان شد و رقم یاد شده برای تشکیل یک دولت اکثریت نیز، ناکافی است.
در انتخابات روز گذشته حزب دمکراتیک خلقها به رهبری صلاح الدین دمیرتاش رهبر جوان این حزب 13.12 درصد آراء را کسب و موفق به گذر از حد نصاب 10 درصد آرا در سطح ترکیه شد.
دمیرتاش را می باید ستاره درخشان انتخابات روز گذشته خواند، وی که در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد حزب دمکراتیک خلقها دقت افکار عمومی را جلب کرده بود در انتخابات مجلس نیز با با قدرت رهبری، به نمایش گذاشتن سعه صدر و نزدیکی خود به مردم، قابلیت سخنوری و قابلیت مزاح گویی، نشان داد که چهره ای ماندگار در صحنه سیاسی ترکیه خواهد بود.
در انتخابات روز گذشته ترکیه این نکته که تحت فشار دادن مردم و افکار عمومی بطور بسیار گسترده و با استفاده از تمامی امکانات دولتی و رسانه ای برای تبلیغ یک حزب و یا یک فکر می تواند نتیجه منفی بدهد، اثبات شد.
حزب عدالت و توسعه با استفاده از امکانات گسترده دولتی و رسانه های وابسته به خود و شخص اردوغان با محبوبیت و قدرت نفوذ کلامش موفق نشدند که قدرت حزب عدالت و توسعه را حفظ کنند و این حزب شاید اگر اصرار در مواضع خود که از سوی مخالفین به عنوان کبر و غرور و مستی قدرت از آن یاد می شود، نمی کرد ترکیب پارلمان امروز می توانست متفاوت باشد و این حزب می توانست دولت اکثریتی تشکیل دهد.
انتخابات روز گذشته پارلمان ترکیه، شکست سیاست استفاده ابزاری از رسانه های وابسته از سوی حاکمیت های قدرتمند بود چرا که به رغم اعمال فشارهای بسیار شدید علیه رسانه های مخالف در ترکیه و تبلیغات بسیار گسترده رسانه های نزدیک به حاکمیت حزب عدالت و توسعه، رای دهندگان در پای صندوقهای رای با ندای وجدان خود آرای خود را به صندوقها ریختند.
علاوه بر طیب اردوغان که از وی به عنوان مغلوب اصلی انتخابات روز گذشته ترکیه نام برده می شود، احمد داوداوغلو نیز دیگر مغلوب بزرگ این انتخابات بود. داوداوغلو در اولین انتخاباتی که بعد از رهبری حزب عدالت و توسعه در آن شرکت کرد نه تنها موفق به افزایش آرای این حزب نشد بلکه حاکمیت تک حزبی حزب خود را نیز نتوانست حفظ کند.
حزب جمهوریخواه خلق بزرگترین حزب سیاسی مخالف ترکیه در این انتخابات برای نخستین بار در طول سالهای گذشته بدون شعارهای ایدیولوژیک و عمدتا با تکیه بر قول بهبود وضعیت اقتصادی اقشار کم درآمد و نیز آزادیهای بیشتر وارد میدان انتخاباتی شد و دیوار ناباوری مردم ترکیه به این حزب را نیز تا حد زیادی شکست.
به گفته ناظران آگاه، وضعیت حزب جمهوریخواه خلق در صورت ادامه این سیاست در انتخابات آتی از وضعیت جاری بسیار بهتر خواهد بود.
نتیجه مهم دیگر انتخابات دیروز ترکیه تاثیر عوامل اقتصادی بر آن است؛ در انتخاباتهای گذشته که حزب عدالت و توسعه پیروز انتخابات بود رشد اقتصادی ترکیه نیز در قبل از هر انتخابات بسیار چشمگیر بود، در ماههای اخیر که برخی معضلات اقتصادی در ترکیه خودنمایی کرده، حزب عدالت و توسعه نیز نتوانست قدرت خود را در انتخابات حفظ کند.
از عوامل مهم در افول ستاره درخشان حزب عدالت و توسعه واکنش مردم ترکیه به سیاست های تند و فرافکنی های این حزب و شخص طیب اردوغان، می توان برشمرد. حزب عدالت و توسعه و شخص اردوغان در میادین انتخاباتی از احزاب مخالف به عنوان باند، آلت دست بیگانگان، بی دینان و مزدوران نام می برد و قطب بندی موجود در جامعه ترکیه را تشدید می کرد. نتایج انتخابات روز گذشته نشانگر شکست این سیاست و خسته شدن مردم ترکیه از این گفتار و لزوم تغییر در این مساله است.
یکی دیگر از عوامل مهم تاثر گذار بر نتیجه انتخابات روز گذشته و شکست حزب عدالت و توسعه سیستم ناعادلانه انتخاباتی ترکیه است.
طبق سیستم فعلی حدنصاب ورود به مجلس ملی ترکیه 10 درصد است و احزابی که 10 درصد کل آراء در کشور را کسب نکرده باشند موفق به راهیابی به مجلس نمی شوند. در این سیستم بخش عمده آرای احزابی که موفق به راهیابی به مجلس نمی شوند به بزرگترین حزب سیاسی تعلق می گیرد و حزبی که بیشترین آراء را کسب کرده قدرتمندتر می شود.
حزب عدالت و توسعه در انتخابات 2002 با کسب 34 درصد کل آراء به عنوان بزرگترین حزب سیاسی به تنهایی دولت را تشکیل داد ولی در انتخابات روز گذشته به رغم کسب بیش از 40 درصد آراء موفق به تشکیل دولت اکثریت نمی باشد و این نیز نتیجه سیستم ناعادلانه انتخاباتی که حزب عدالت و توسعه سالها از ثمرات آن بهره مند بود، است.
نتایج انتخابات روز گذشته ترکیه که در آینده این کشور تا سالها تاثیرگذار خواهد بود نیاز به بررسی از ابعاد مختلف دارد.
تاثیرات داخلی و خارجی این انتخابات بسیار گسترده و عظیم خواهد بود و حرکت بازیگران سیاست داخلی ترکیه در صحنه سیاستهای منطقه ای و روابط این کشور با همسایگان نیز تاثیرگذار خواهد بود.
ناظران به دنبال آنند که ببینند که آیا ترکیه در دوران جدید، آرامش در صحنه سیاست را که در سالهای گذشته با حاکمیت تک حزبی بطور نسبی دارا بود، حفظ خواهد کرد؟ همچنین بازگشت به دوران دولت های ائتلافی علاوه بر تاثیر در صحنه سیاسی این کشور در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی این کشور چه تاثیراتی خواهد گذاشت؟ تمامی مسایل یاد شده و دهها مساله دیگر نیاز به زمان برای روشن شدن دارد.
آنچه که می توان گفت این است که انتخابات روز گذشته در ترکیه، صفحه ای جدید در تاریخ ترکیه گشود و ترکیه در حال حاضر دوران آرامش قبل از طوفان را می گذراند.
 از مجموع 54 میلیون و 33 هزار و 37 نفر واجد شرایط برای رای دادن 46 میلیون و 198 هزار نفر در انتخابات مجلس ترکیه شرکت کردند که 44 میلیون و 920 هزار رای قابل قبول ارزیابی شده است.
86.20 درصد از افراد واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند.
براساس آخرین آمارها حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبرای احمد داوداوغلو نخست وزیر ترکیه 40.9 درصد آرا را به دست آورد که بر این اساس 259 نماینده از این حزب وارد مجلس می شوند. این تعداد نماینده برای تشکیل دولت به تنهایی کافی نیست. این حزب برای تشکیل دولت دست کم باید 276 کرسی مجلس را به دست می آورد.
حزب جمهوری خواه خلق به رهبری کمال قلیچدار اوغلو نیز توانست با کسب 25.2 درصد آرا 131 کرسی مجلس را از آن خود کند.
از حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی نیز با کسب 16.5 درصد آرا، 82 نماینده وارد مجلس می شوند.
اما برنده واقعی این انتخابات را می توان حزب چپ گرای دمکراتیک خلق ها دانست که کردهای مخالف را نمایندگی می کند. این حزب توانست با عبور از حد نصاب 10 درصدی مجلس، برای اولین بار به عنوان یک حزب کردی مخالف وارد مجلس شده و معادلات سیاسی ترکیه را برهم زند.
این حزب توانست با کسب 7/12درصد آرا، 78 نماینده وارد مجلس کند.


٠٨:٥٨ - 1394/03/19    /    شماره : ٦٣١٢٩    /    تعداد نمایش : ٧٦٧خروج