صفحه اصلی | آشنایی با امام جمعه | آثار | دیدارها | خطبه ها | فهرست موضوعی | جهان اسلام | جهان | یادداشت | چندرسانه ای | برگزیده ها | پیوندها | ارتباط با ما |  چاپ        ارسال به دوست

روزنامه اسپانیایی: جهان تاوان سیاست های آمریکا و اروپا در باره داعش را می دهد
روزنامه اسپانیایی: جهان تاوان سیاست های آمریکا و اروپا در باره داعش را می دهد

روزنامه لا وانگواردیا با تاکید بر اینکه جهان تاوان سیاست های آمریکا و اروپا در باره داعش را می دهد، نوشت: سازمان ملل که باید پشت پرده شیطانی سازندگان داعش و حامیان تسلیحاتی و مالی آن را افشا می کرد به دلیل منافع برخی اعضای آن، در مقابله با این گروه وحشی ناکام مانده است.
طاهر بن جلون عضو فرهنگستان گنکور فرانسه نویسنده مقاله افزوده است: غم و ماتم همگانی شده است؛ اما هیچ فایده ای ندارد؛ خشم، محکومیت، فراخوان دادن و غیره هیچ کدام اوضاع را در عمل تغییر نمی دهند.
لا وانگواردیا افزود: میلیون ها مسلمان، غیر مسلمان، لائیک، اومانیست، مردم عادی و غیره هستیم که درک نمی کنیم چطور داعش به عنوان یک غول بیرون آمده از یک تونل زیر زمینی یا از شکم یک ماشین شیطانی پیشروی می کند؛ شهرها را اشغال و مرزها را در کنترل دارد؛ بانک ها را غارت و نفت عراق را در بازار سیاه به فروش می رساند؛ موزه ها را نابود و زن ها و بچه ها را می کشد؛ و تقریباً هیچ مقاومتی در برابر جاه طلبی های خود نمی بیند.
رسانه اسپانیایی تصریح کرد: رمادی در عراق، اشغال شده و تدمر در سوریه که شهری زیبا و میراث بشری غایب و در حال مرگ نیز اخیراً سقوط کرده است. در ادامه این گزارش آمده است: زیبایی، شادابی، ذکاوت و تمدن زیر پای غول هایی که قدم بر هر چیزی می گذارند، له شده؛ زیر این پاها دیگر هیچ گیاهی جوانه نخواهد زد؛ میدان های نفتی و گازی تحت کنترل این وحشی ها قرار گرفته و به نظر می آید سرنوشت مردم عرب به وحشی گری این گروه بسته است. آنان به بهانه کردن اسلام صحبت از برقراری خلافت کرده اند.
لاوانگوردیا نوشته است: با این وضع معلوم نیست تا کجا می خواهند پیش روند؛ اما وضع فاجعه بار دیدگاه های این گروه و کسانی است که با پول و سلاح به آنها کمک می کنند؛ این افراد بی نام و نشان پنهان شده پشت دولت ها درصدد از هم پاشیدگی دنیای عرب و بروز هرج و مرج بین اعراب هستند.
نویسنده افزوده است: فرقی ندارد چه در آفریقا باشد و چه در اروپا؛ جوانان مدرسه را ترک می کنند؛ خانواده ها خود را متعهد به مبادله آسان سبک زندگی با یک سبک مرگ می دانند و حتی آن را آرزو هم می کنند؛ مرگی که خود را در برابر آن قرار می دهند و هراسی از آن ندارند. افراد مختلفی در بین پیروان آنها دیده می شود.
در ادامه مقاله آمده است: دوست داشتیم سازمان ملل متحد یک کار تحقیقاتی در خصوص تأمین کنندگان مالی داعش انجام می داد و مشخص می کرد این وحشی ها چگونه تسلیح و تأمین مالی می شوند و پیشروی شان در سوریه، عراق و لیبی به نفع چه کسی است؟
به نوشته نشریه اسپانیولی، انجام تحقیقات، ایراد اتهامات و محاکمه کسانی که پشت داعش قرار گرفته اند، ضروری است؛ چرا که نظر به زرادخانه هایی که در اختیار این گروه قرار داده شده و توانایی مالی شان، شکی نیست که آنها بیهوده پدیدار نشده اند و ریشه در جایی دارند. البته «تحقیق و محاکمه» در ژن های این جامعه ملل یافت نمی شود و این مسأله نباید به کسی بر بخورد.
رسانه تصریح کرد: سازمان ملل را از هر منظری نگاه کنیم، از دید دیپلماسی گرفته تا اقدام، می بینیم که ناکارآمد است. در هر صورت بچه هایی که در درگیری ها کشته می شوند، دیگر هیچ انتظاری از این سازمان ندارند؛ همین سازمانی که ژنرال دو گل در مورد آن می گفت که ده ها تن وزن و ده ها میلیارد قیمت دارد.
لا وانگواردیا ادامه داد: بمباران متحدین نیز هیچ اثر بازدارندگی نداشته است؛ هر چند هم که پنتاگون عکس این را ادعا نماید، این اقدام بی فایده است؛ نیروهای این گروه تروریستی بسیار بی رحم و شقی هستند؛ چرا که برای هدفشان انگیزه ای دارند که مذهب در آن تبدیل به ابزار پیشرفت در راه رسیدن به هدف که همان قدرت باشد، شده است.
به نوشته روزنامه اسپانیولی، دنیا دارد تاوان سیاست بیش از حد محتاطانه باراک اوباما و اروپایی ها را پس می دهد؛ یک سیاست ناچیز، بدون اهداف بلند پروازانه که فقط فروش سلاح و چند هدف مشابه را منتفع کرده است.
هرج و مرج با یا بدون بشار اسد همچنان در سوریه وجود دارد؛ همانطور که در لیبی هم با یا بدون قذافی ادامه دارد. امروزه این تروریست های جنایتکار به پیشروی خود ادامه می دهند و جهان غرب را، خواه مسلمان باشند و خواه نه، به سخره گرفته اند.
لا وانگواردیا در پایان نوشت: حداقل کاری که می شود کرد، این است که رسماً اعلام کنیم دیگر ابرقدرتی وجود ندارد؛ عدالت و داگستری وجود ندارد؛ وحشی گری پیروز شده است و ما باید به آن تن دهیم. همین گونه بود که نازیسم و فاشیسم جنایات خود را طرح ریزی کردند. در آن زمان هیچ کسی تصور نمی کرد که این دو نظام (شکل گرفته در غرب) میلیون ها نفر را قتل و عام کنند.


٠٩:١٥ - 1394/03/19    /    شماره : ٦٣١٣٢    /    تعداد نمایش : ٧٥٥خروج