ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٩      ساعت: ١١:٠٩        شماره خبر: ١١٦٠٩٥          پرینت

برگزاری مراسم میلاد امام علی(ع) در مدارس پیوسته و همکار جامعةالمصطفی در افغانستان

گروه خبر: جشن میلاد امام علی(ع) در مدارس پیوسته و همکار جامعةالمصطفی در افغانستان برگزار شد.

مدرسه عالی امام صادق(ع)- بلخ

به مناسبت میلادباسعادت مولود کعبه مولی‌الموحدین حضرت علی(ع)، محفل جشن و سرور با حضور جمعی از مؤمنان، عاشقان و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در مدرسه عالی امام صادق(ع) برگزار گردید.

جلسه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد.

اجرای دکلمه آقای محمد رضایی، بخش دیگری از برنامه بود.

سپس آقای نعمت‌الله عظیمی قطعه شعری در وصف امام علی(ع) خواند.

در ادامه مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ احمد افضلی به سخنرانی پرداخت. استاد احمدی با اشاره به آیه شریفه «وَ مِنَ‌الناسِ مَن یَشْرِی نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ‌اللهِ وَاللهُ رَئُوفٌ بِالْعِبَادِ»، شأن نزول آیه را لیلة‌المبیت و خواب حضرت علی(ع) در شب هجرت دانست و اظهار داشت: این آیه، معامله انسان را با خداوند توضیح داده است.

سخنران برنامه مخاطبان را به معامله کردن با خدا سفارش نمود.

در ادامه، گروه سرود طلاب مدرسه عالی امام صادق(ع) با اجرای سرود مجلس را مزین کرد.

سخنران بعدی، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ قاسم علی محبی بود. وی با تأکید بر فضایل حضرت علی(ع) شخصیت امام علی(ع) را از نظر دانشمندان این عصر ابراز نمود.

مدرسه فاطمةالزهرا(س)- غزنی

مراسم میلاد حضرت علی(ع) و روز پدر در مدرسه علمیه فاطمة‌الزهرا(س) با حضور جمعی زیادی از مردم مؤمن، استادان و طلاب مدرسه برگزار شد.

مدرسه علمیه رسول اعظم(ص)- کابل

جشن باشکوه میلاد مولای متقیان به همت حوزه علمیه و دارالقران رسول اعظم(ص)، در سالن اجتماعات مجتمع علمی- فرهنگی رسول اعظم (ص) برگزار شد. این محفل شامل برنامه‌های متنوعی شامل قرائت قرآن، منقبت‌خوانی، اجرای سرود، مدیحه‌سرایی، دکلمه، رجزسرایی، سخنرانی و... بود.

در بخش دیگر، مسابقه دسترخوان ملی (غذای سنتی و محلی) به همت واحد خواهران به اجرا درآمد که برای مهمانان و حاضران شورآفرین بود.

مدرسه علمیه صادقیه(ع)- کابل

بزرگداشت میلاد حضرت امام علی(ع) و روز پدر در مدرسه علمیه صادقیه- کابل با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ رضایی و خانم حسنی برگزار شد.

مدرسه علمیه سجادیه(ع)- کابل

جشن میلاد باسعادت امام‌المتقین علی‌بن ابی‌طالب(ع) و روز پدر، در مدرسه علمیه و دارالقرآن سجادیه(ع)، با حضور طلاب مدرسه و دانش‌آموزان قرآنی برگزار گردید.

مدرسه حضرت مریم(س)- کابل

مراسم بزرگداشت میلاد حضرت علی(ع) در حوزه علمیه حضرت مریم(س) همراه با مولودی‌خوانی، قرائت مقاله و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمدجواد صالحی، مدیر مدرسه علمیه رسالت، برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین صالحی، با اشاره به ویژگی‌های علمی و عملی امیر بیان و لزوم الگوگیری از آن حضرت در همه ابعاد زندگی شخصی، خانوادگی و اجتماعی، آن حضرت را برترین الگو معرفی کرد.

مدرسه علمیه الزهرا(س)- هرات

به مناسبت ۱۳ رجب، سالروز ولادت باسعادت علی‌بن ابی‌طالب(ع) و بزرگداشت مقام والای پدر، جشن باشکوهی در مدرسه علمیه الزهرا(س) هرات برگزار گردید. برنامه‌های اجرا شده به قرار زیر بود:

تلاوت قرآن سیدنصرالله نقوی، ارائه مقاله زهرا حسینی و محدثه بشیری، اجرای سرود گروه سرود الزهرا(س)، دکلمه‌خوانی خانم علیزاده، سخنرانی حجت‌الاسلام محمد فاضل، مولودی‌خوانی آقای عاشور احسانی، اجرای سرود گروه سرود نوای مهدی(عج)، مداحی احسان‌الله جعفری، تقدیر از شاگردان ممتازن قرآنی.

مدرسه علمیه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) - جوزجان

مراسم میلاد باسعادت حضرت علی(ع) و روز پدر در مدرسه علمیه اهل‌بیت(علیهم‌السلام) جوزجان برگزار شد. برنامه‌های اجراشده در این مراسم به قرار زیر است:

قرائت قرآن آقای مجتبی مرادی، قرائت شعر آقایان محمد ایثاری، سیدعقیل سجادی و فریدون، ارائه مقاله آقایان عقیل حسینی و امین‌الله هاشمی، سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ علی‌اکبر برهانی، اجرای سرود گروه سرود مدرسه علمیه اهل‌بیت(علیهم‌السلام).

مدرسه علمیه امام صادق(ع) - دایکندی

به مناسبت ولادت باسعادت مولود کعبه امام علی(ع) و روز پدر، محفل جشن و سرور در مسجد امام سجاد(ع) بازار چبراسک برگزار گردید. این مراسم با تلاوت آیات چند از کلام‌الله مجید و قرائت مقالات، اجرای سرود طلاب و سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالحی همراه بود.

مدرسه حضرت زهرا(س) شهر نیلی- دایکندی

جشن میلاد امام علی(ع) و روز پدر در مدرسه علمیه حضرت زهرا(س) شهر نیلی ولایت دایکندی، با حضور استادان، طلاب و جمع زیادی از مردم برگزار شد.

دارالعلوم حسنیه- بلخ

همزمان با برگزاری محفل باشکوهی به مناسبت میلاد شهسوار اسلام، حضرت علی(ع) و نیز روز پدر، سمینار علمی «فرمان‌بردار پیغمبر(ص)، حضرت علی(ع)، برترین الگو برای زندگی انسان‌ها، خانواده‌ها و پدران سالم» با حضور کارشناسان برگزار شد:

- خانم زهره عظیمی، یکی از استادان دارالعلوم، با موضوع «فرق دیدگاه غرب و اسلام به خانواده»؛

- خانم حنیفه حیدری، یکی از استادان دارالعلوم حسنیه، با موضوع «ویژگی‌های پدر سالم از دیدگاه فرمان‌بردار پیغمبر(ص)، حضرت علی(ع)؛

- خانم حمیده توسلی، یکی دیگر از استادان دارالعلوم حسنیه، با موضوع «ویژگی‌های پدر ممتاز با الگوگیری از سیره پیغمبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع).

برخی از سخنان سخنرانان این جشن بدین شرح بود:

معنای کلمه خانواده در اسلام و غرب: از دیدگاه قرآن، خانواده یعنی شروعی که با عوامل مودت و رحمت شکل می‌گیرد و زوجیت براساس فطرت و خلقت است؛ «وَ مِنْ آیَاتِهِ ان خَلَقَ لَکُمْ من انفسکم ازواجاً لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودةً و رحمة». (روم: ۲۱) که این تعریف، براساس آیات و روایات است.

از دیدگاه غرب، خانواده یعنی گروهی که در کنار هم و زیر سقف و تحت مدیریت واحد جمع شده‌اند.

ازدواج؛ بنای خانواده: ازدواج از این نظر، که عاملی برای نجات از آلودگی، دلیلی برای نجات از تنهایی و سببی برای بقای نسل است، در دیدگاه اسلام و غرب بیان می‌گردد. ازدواج از دیدگاه اسلام، پیمان مقدسی است که آن براساس مقررات، آداب و رسوم، تشریفات، سنن و قوانین خاصی، با حفظ کرامت انسانی برقرار می‌گردد. پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: درهای رحمت آسمان در چهار وقت گشوده می‌شود: هنگام بارش باران، زمانی که فرزند به چهره پدر و مادرش می‌نگرد، هنگام گشوده شدن در کعبه، هنگام برپایی مراسم عقد و عروسی. ازدواج در غرب، به ندرت براساس شئون انسانی شکل می‌گیرد و در بیشتر موارد جایگزین‌هایی برای آن قائل هستند: هم‌خانگی یا زندگی مشترک بدون ازدواج، کمون‌ها یا اجتماع‌های اشتراکی، زوج‌های همجنس‌باز، ازدواج با حیوانات و اشیا.

مدرسه علمیه ثقلین - بلخ

مسابقه انوارالثقلین به همت مدرسه علمیه ثقلین بلخ برگزار شد و اختتامیه آن با حضور شخصیت‌های مذهبی و نمایندگان نهادهای علمی و دینی و دانشگاهیان برگزار گردید.

در این محفل باعظمت، سی لوح تقدیر به حافظان مقاطع حفظ کل، پنج و پانزده جزء، چهار لوح تقدیر به داوران مسابقه و ۲۹ لوح تقدیر به برترین‌های آموزشی مدرسه و هدایایی به حافظان داده شد و به طلاب قرآنی، آقایان مهدی مظفری و محمد کریمی هدایای ویژه اهدا گردید.

مهدی مظفری نفر اول بیست‌وپنجمین جشنواره قرآنی و حدیثی جامعةالمصطفی- افغانستان در رشته حفظ کل و همچنین نفر اول سازمان کرسی تلاوت در زون شمال افغانستان است.

مدرسه جامعةالزهرا(س)- بلخ

محفل باشکوهی به مناسبت ولادت حضرت امام علی(ع)، روز پدر و دانش‌آموختگی چهارده تن از خواهران طلبه مدرسه، با حضور پدران و مادران برگزار شد.

مدرسه ثقلین- بغلان

در سالروز میلاد امام علی(ع)، جشن باشکوهی در مدرسه ثقلین برگزار شد.

مدرسه علمیه امام خمینی(ره)- سرپل

مراسم تجلیل از مقام شامخ علی‌بن ابی‌طالب(ع) و روز پدر، در مدرسه علمیه امام خمینی(ره) ولسوالی بلخاب ولایت سرپل برگزار شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل