ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ٢١:٢١        شماره خبر: ١١٦١٤٩          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی:

خودباوری و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی، رونق اقتصادی را در پی دارد

رئیس جامعةالمصطفی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا، با توجه به شعار سال جدید گفت: با مدیریت صحیح می‌توان تحریم‌ها را به فرصتی مناسب برای رشد و خودکفایی اقتصادی ایران اسلامی تبدیل کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در آغازین روزهای بهار ۱۴۰۰، ضمن تبریک اعیاد شعبان‌المعظم و آغاز سال ۱۴۰۰ به مردم ایران و فارسی‌زبانان دنیا، درباره شعار سال جدید اظهار داشت: انقلاب اسلامی به دنبال تحقق الگوی اجتماعی تازه‌ای بود و این الگوی اجتماعی، که در آرمان‌های انقلاب اسلامی مطرح است، با نظام سرمایه‌داری لیبرال تفاوت مبنایی دارد؛ مبنای نظام سرمایه‌داری، سودمحوری، لذت‌محوری و فردگرایی است، ولی در نظام اسلامی، عدالت اجتماعی، اخلاق و معنویت، اصول و مبانی هستند. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، نظام سلطه با تفکرات این انقلاب مخالفت کرد و نشان داد تاب تحمل این الگوی جدید را ندارد؛ از این رو، انواع فشار‌ها و مشکلات را برای این نظام اسلامی به وجود آورد. جنگ‌های داخلی، جنگ تحمیلی خارجی، جنگ فرهنگی و نرم، برخی از فشارهای نظام سلطه بر انقلاب اسلامی در این چهار دهه است.

 

تحریم‌های اقتصادی بر علیه ایران، از ابتدای انقلاب تا امروز

رئیس جامعةالمصطفی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین فشارهایی که بر انقلاب اسلامی و مردم وارد شد، تحریم‌های اقتصادی بود و این تحریم‌ها تا امروز هم ادامه دارد. تحریم‌هایی که به صورت بسیار ظالمانه بر ملت ایران وارد شده، بنابر اذعان دشمنان، بی‌سابقه است. انقلاب اسلامی با توجه به ظرفیت‌های خود، در برابر این فشار‌ها مقاومت نشان داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی ادامه داد: به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی)، راه مقابله با این فشارها، توسل به اقتصاد مقاومتی و مقاوم‌سازی اقتصاد کشور است. رکن این مقاوم‌سازی، رونق تولید است که عنصر اصلی در اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود. اقتصاد مقاومتی، اقتصاد درون‌زایی است که می‌تواند روی پای خود بایستد و نیازهای داخلی کشور را برآورده سازد و در عین حال در عرصه بین‌المللی هم ورود پیدا کند. بنابر تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی)، رونق تولید و برطرف‌سازی موانع آن، راه دستیابی به اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود و شعار امسال نیز براساس همین دیدگاه انتخاب شده است.

 

مدیریت تحریم‌ها

رئیس جامعةالمصطفی اظهار داشت: در باب تحریم‌ها می‌توان گفت تحریم‌ها، از سویی، تهدید است و از سوی دیگر، با برنامه‌ریزی و مدیریت درست می‌تواند به فرصتی برای رشد و خودکفایی اقتصادی تبدیل شود. در این دوره تحریم شاهد بودیم که با برنامه‌ریزی و مدیریت درست توانستیم به دستاوردهای مناسبی در زمینه رشد اقتصادی دست یابیم؛ برای نمونه، پیش از این، در حامل‌های انرژی مانند بنزین مشکلاتی داشتیم، ولی تحریم‌ها سبب شد از این مانع عبور کنیم و با مدیریت و برنامه‌ریزی درست در داخل، توانستیم مشکل بنزین را تا حد زیادی با استفاده از توان داخلی حل نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی ادامه داد: هر جا از این تحریم‌ها با مدیریت درست به عنوان فرصت استفاده کرده‌ایم، توانسته‌ایم پیشرفت کنیم. برای تحقق شعار سال، با توجه به مشکلاتی که برای اقتصاد کشور به وجود آمده است، قوای سه‌گانه کشور باید رسالت حمایتی خود را به خوبی ایفا نمایند و سیاست‌های حمایتی دولت و مجلس برای رشد تولید، ضروری به نظر می‌رسد. در این میان، بازاریابی برای تولیدات داخلی در داخل و خارج، ضرورت جدی است؛ باید تولیدات کشور را در بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای عرضه نماییم.

رئیس جامعةالمصطفی تصریح کرد: تقویت رابطه صنعت و دانشگاه، ممانعت از واردات کالاهای مشابه، مبارزه با قاچاق کالا، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت نظام بانکی، مالیاتی و بودجه‌ریزی کشور از تولیدات داخلی، جزو رسالت‌های مسئولان کشور در قوای مختلف است.

وی تصریح کرد: مردم نیز در این زمینه نقش اساسی دارند؛ فرهنگ خرید و مصرف کالاهای داخلی برای کمک به تولید ملی باید در میان مردم گسترش یابد. البته تولیدکنندگان هم باید تولید کالای باکیفیت ایرانی را وجهه همت خویش قرار دهند. باید یادآور شد که رسانه‌ها می‌توانند در ایجاد و گسترش این فرهنگ نقش بسزایی ایفا کنند.

 

رابطه مستقیم خودباوری و تولید ملی

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی خاطرنشان ساخت: رابطه مستقیمی بین خودباوری و رفتن به دنبال تولید ملی وجود دارد؛ اگر ملت یا دولتی بپندارند که نمی‌توانند روی پای خودشان بایستند و تولید و اقتصاد خود را مدیریت کنند، برای رونق تولید ملی، انگیزه‌ای نخواهند داشت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل