ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢١ فروردين ١٤٠٠      ساعت: ١١:٤٣        شماره خبر: ١١٦٢٩٣          پرینت

جشن نیمه شعبان در مدارس پیوسته و همکار جامعة‌المصطفی در افغانستان

گروه خبر: جشن نیمه شعبان در مدارس پیوسته و همکار جامعةالمصطفی در افغانستان برگزار شد.

مدرسه عترتیه

به همین مناسبت، جشنی در مدرسه عترتیه برگزار گردید که شامل برنامه‌های زیر بود:

تلاوت قرآن کریم، دعای فرج، پخش کلیپ برای زمینه سازی ظهور، سرود با اجرای گروه تشکل رایت الهدی، میزگرد و پاسخ به پرسش ها درباره نقش زنان در حوزه و جامعه، اجرای نمایش گونه ماجرای ازدواج حضرت نرجس(س)، سخنرانی با موضوع «انتظار و دین یار بودن و شاخصه انسان منتظر و وظایف منتظران»، مولودی خوانی و مدیحه سرایی.

همچنین در جشن دیگر این مدرسه برنامه‌هایی زیر اجرا شد:

پخش کلیپ معرفی مدرسه علمیه عترتیه و مهم ترین کارکردها، اجرای سرود در وصف حضرت مهدی(عج)، اجرای نمایش گونه «در مسیر بیداری» (بررسی یکی از چالش های جوانان)، ارائه مقاله، اجرای مسابقه، سخنرانی با موضوع «عوامل نزدیک شدن به حضرت(عج) و نقش معرفت در زمینه سازی ظهور»، مولودی خوانی و مدیحه سرایی.

سومین مراسم جشن مدرسه علمیه عترتیه نیز در مجتمع فاطمیه(س) هرات، در جمع دوستداران خاندان عصمت و طهارت برگزار گردید.

در چهارمین جشن، برنامه های زیر اجرا شد:

پخش کلیپ از مهم ترین فعالیت های حوزه در سال های اخیر، سرود با اجرای گروه «عفاف»، اجرای سرود توسط نونهالان بخش فرهنگی مسجد جامع شهرک، اجرای نمایش نامه،‌مولودی خوانی و مدیحه سرایی.

مدرسه علمیه جعفریه- هرات

در جشن میلاد حضرت امام زمان(عج) در مدرسه علمیه جعفریه برنامه های زیر به اجرا درآمد: قرائت قرآن کریم، سرود، مقاله، مداحی سخنرانی، اهدای جایزه به طلاب ممتاز.

مدرسه علمیه آل یاسین- هرات

به مناسبت میلاد باسعادت حضرت امام عصر مهدی موعود(عج)، مراسم باشکوهی در حوزه علمیه آل یاسین در هرات واقع در شهرک المهدی جبرئیل برگزار گردید. در این مراسم برنامه های متنوعی شامل قرائت قرآن کریم، دکلمه، شعر، سخنرانی و مداحی خواهران طلبه و استادان به اجرا درآمد.

مدرسه علمیه الزهرا(س) - هرات

مدرسه علمیه الزهرا(س)- هرات به مناسبت نیمه شعبان محفل جشن و سروری برگزار کرد. در این جشن، علاوه بر دکلمه و مولودی خوانی، خانم غلامپور سخنرانی نمود.

دارالقرآن مدرسه علمیه الزهرا(س)- هرات جشن نیمه شعبان را در فضای سبز «باغ سرای بهشت»، با حضور بانوان، کودکان و نوجوانان دختر و پسر برگزار کرد. در این مراسم سخنرانی، قرائت دکلمه، اجرای نمایش، سرود با اجرای گروه «نوای مهدی»، مسابقه کتابخوانی و حفظ حدیث و مداحی برگزار شد.

مدرسه علمیه امام المتقین(ع)- هرات

تجلیل از سالروز میلاد حضرت حجت‌(عج) در مدرسه علمیه امام المتقین(ع) هرات برگزار شد و برنامه های زیر اجرا گشت:

قرائت کلام وحی، قرائت شعر، سرود با اجرای گروه سرود مدرسه، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدمحمد مهدی افضلی با موضوع «ویژگی‌های طلبه تراز و پایان تاریخ».

استاد افضلی بیان داشت: اندیشه اسلامی، پایان تاریخ را روشن می بیند. عالمان دین، زمینه سازان این آینده روشن اند. طلبه هدفمند، همسر شایسته و محقق افق گشا، که در پی نیابت از حضرت مهدی(عج) در پی اصلاح فردی و اجتماعی گام بر می دارد، رقم زننده پایان تاریخ و آینده روشن است.

مدرسه صادقیه - کابل

جشن میلاد حضرت مهدی موعود(عج) در مدرسه علمیه صادقیه (واحد خواهران) برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیات قرآن عظیم‌الشأن آغاز گردید و با اجرای زیبای سرود و همخوانی گروه های سرود «انتظار و ولایت» و سخنرانی و ارائه مقاله طلاب ادامه یافت.

همچنین مدیریت مدرسه به هفت نفر از افرادی که همنام مادر امام زمان(عج) بودند، هدیه ای اهدا نمود.

مدرسه حضرت مریم(س)- کابل

مراسم بزرگداشت میلاد امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف در حوزه علمیه حضرت مریم(س) برگزار شد.

مدرسه علمیه رسول اعظم(ص)- کابل

جشن میلاد امام مهدی(عج) در مدرسه رسول اعظم(ص)، با تلاوت قرآن کریم، شعر، سرود، دکلمه و مداحی طلاب برادر و خواهر برگزار گردید و در پایان، یکی از استادان مدرسه درباره «عدالت در حکومت مهدوی(عج)» به ایراد سخن پرداخت.

مدرسه علمیه حضرت نرگس(س)- کابل

به مناسبت روز میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت صاحب الزمان(عج) جشنی در مدرسه علمیه حضرت نرگس(س) برگزار گردید. این برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و با خواندن شعر، مقاله و سرود ادامه پیدا کرد و در پایان، یکی از استادان درباره زندگی مهدوی(عج) سخنرانی نمود.

مدرسه علمیه سجادیه(ع)- کابل

مراسم گرامیداشت سالروز ولادت باسعادت منجی عالم بشریت مهدی موعود(عج) در مدرسه علمیه سجادیه کابل، با حضور استادان، طلاب خواهر و برادر این مدرسه برگزار شد. در این مراسم علاوه بر اجرای برنامه های متنوع مداحی، ارائه مقاله، دکلمه و شعرخوانی، یکی از استادان حوزه، وظایف منتظران را در عصر مورد بررسی قرار داد.

مدرسه باقرالعلوم(ع)- کابل

مراسم تجلیل میلاد باسعادت امام زمان(عج) در مدرسه علمیه باقرالعلوم(ع) کابل با حضور استادان، طلاب و جمعی از مؤمنان برگزار شد. در این مراسم، چند تن از طلاب مدرسه به اجرای برنامه، قرائت شعر، دکلمه و متن ادبی و... پرداختند. یکی از استادان حوزه نیز درباره جایگاه مهدویت در اندیشه اسلامی سخنرانی کرد و به برخی شبهات مطرح در باب مهدویت پاسخ داد.

مدرسه علمیه خاتم الانبیا(ص)- غزنی

در جشنی در این مدرسه، در ابتدا مقاله ارائه و سرود خوانده شد. در ادامه، استاد عارفی، از استادان مدرسه خاتم الانبیا(ص) درباره اهداف ائمه معصوم(علیهم السلام) در جامعه و تبیین چالش ها و مشکلات فرا روی آنها سخنرانی کرد. آقای حاجی زکی، یکی از علمای منطقه نیز مظلومیت جامعه پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) را در جهان مورد توجه قرار داد.

در پایان، میزگرد میدانی (پرسش و پاسخ) درباره مهدویت برگزار شد.

اعطای لوح تقدیر و جوایز به دو تن از طلاب خواهر مدرسه زینب کبری(س)- شعبه اناثیه به مناسبت حفظ کل قرآن کریم، از دیگر برنامه ها بود. افزون بر این، طلاب برتر در امتحان پایانی سال ۱۳۹۹ نیز لوح تقدیر دریافت کردند.

مدرسه فاطمةالزهرا(س)- غزنی

جشن ولادت امام زمان(عج) در مدرسه علمیه فاطمةالزهرا(س) برگزار شد. برنامه های اجراشده بدین شرح بود:

تلاوت قرآن و قرائت دعای فرج، ارائه مقاله و اجرای دکلمه، سخنرانی خانم فاطمه موسوی، از طلاب فاضل مدرسه، درباره وظایف منتظران و سخنرانی آقای الیاسی، مدیر مدرسه، درباره انتظار و وظایف منتظران در عصرکنونی.

وی در سخنانی، اظهار داشت: انتظار، حقیقتی است که از رفتار و کردار فهمیده می شود؛ بنابراین، منتظر واقعی امام زمان(عج) هر لحظه باید منتظر ظهور و آماده خدمت همسو با اهداف مقدسش باشد.

آقای الیاسی افزود: مهم ترین وظایفی که برعهده چنینی شخصی است، عبارت است از: معرفت و شناخت امام(عج)، الگوپذیری از رهبر و مقتدای خود، همواره به یاد حضرت(عج) بودن، تلاش برای حفظ ایمان در زمان غیبت، زمینه سازی برای ظهور.

مدرسه و دارالقرآن معراج - غزنی

مراسم میلاد باسعادت صاحب العصر والزمان(عج) در مدرسه علمیه و دارالقرآن معراج غزنی برگزار شد.

در این جشن، پس از تلاوت قرآن کریم، چند مقاله با ارائه شاگردان مدرسه ارائه شد و مدیر حوزه و دارالقرآن سخنرانی کرد و محفل با اجرای مسابقه و اهدای جوایز پایان یافت.

مدرسه عالی حضرت امام صادق(ع)- بلخ

در این جلسه معنوی برنامه های زیر انجام شد: قرائت شعر در وصف حضرت ولی عصر(عج)، مداحی، سرود با اجرای سرود محبان حضرت زهرا(س)، سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین کاشفی، سخنران حجت الاسلام والمسلمین جعفری دره صوفی.

حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری غیبت حضرت ولی عصر(عج) را مورد بررسی قرار داد و وظایف نواب خاص و عام آن حضرت را بیان نمود. قسمت دوم صحبت های وی، درباره منتظران ظهور آن حضرت بود؛ حجت‌الاسلام والمسلمین جعفری اوصاف و ویژگی های منتظران و وظایف آنان را تشریح کرد و در ادامه، ابراز نمود: اعتقاد به وجود مقدس امام زمان(عج) به پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) اختصاص ندارند و همه ادیان و مذاهب دنیا به آن معتقدند.

دارالعلوم حسنیه - بلخ

در جشن برگزارشده در دارالعلوم حسنیه، زیارت آل یاسین خوانده شد. همچنین مقاله علمی «نقش معرفت به امام زمان(عج) در تعالی اخلاق منتظران و زمینه سازی ظهور» ارائه گردید. همایش علمی «مدیریت بحران (اجتماعی، فرهنگی) در عصر غیبت» نیز با حضور حبیبه حکیمی، معاون پژوهش حوزه علمیه جامعةالزهرا(س)، مهتاب خدادادی، مدرس حوزه علمیه امام صادق(ع)، عزیزه راشد، مدیر حوزه علمیه اهل بیت(علیهم السلام) از ولایت جوزجان، طیبه هاشمی (مدرس حوزه علمیه ثقلین از ولایت بغلان) برگزار شد.

سخنرانی مؤسس و مدیر دارالعلوم حسنیه (ویژه خواهران) درباره الف. مدیریت بحران (اجتماعی، فرهنگی) در عصر غیبت و ب. وظایف حوزه های علمیه علمیه در قبال آن، از دیگر برنامه های اجراشده بود.

مدرسه جامعةالزهراء- بلخ

این مراسم، که با استقبال استادان، طلاب و جمع زیادی از مردم محل روبه رو شد، در محوطه جامعةالزهرا(س) دایر گردید.

مدرسه حضرت رسول اعظم(ص)- سرپل

در مراسمی به همین مناسبت، آقای سیدعلی عالمزاده مقاله ارائه کرد و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عاقلی (استاد حوزه) و مولوی عبدالمحبوب حقجو (رئیس ارشاد حج و اوقاف ولایت سرپل) و نیز مداحی آقای رمضان اکبری، بخش دیگری از مراسم بود.

در این محفل ضمن اینکه سخنرانان در مورد ریشه بحث مهدویت در منابع اهل سنت و تشیع، اهمیت حکومت اسلامی و وحدت اجتماعی صحبت نمودند، به ده نفر از برندگان مسابقه بزرگ کتابخوانی «به یاد آخرین خلیفه پروردگار» جوایزی اهدا شد.

مدرسه علمیه اهل بیت(علیهم السلام)- جوزجان

به مناسبت میلاد نور رحمت و آخرین ذخیره الهی، حضرت حجت(عج)، محفل جشن و سرور و تقدیر از افراد برتر مسابقه کتاب‌خوانی مهدوی، در حوزه علمیه اهل بیت(علیهم السلام) جوزجان، با همکاری مردم و شورای جوانان شبرغان برگزار گردید.

در این مراسم، پس از تلاوت قرآن کریم، مقاله ای ارائه شد. سخنرانان این مراسم نیز آقای رضا صادقی (از طلاب مدرسه) با موضوع «انتظار و اهمیت آن»، مولوی صاحب شاه ولی با موضوع «مهدی(عج) از دیدگاه اهل سنت»، آقای محمدعلی قاسمی با موضوع «منجی در همه ادیان» و حجت الاسلام استاد علی اکبر برهانی (از استادان حوزه علمیه) با موضوع «اوصاف یاران واقعی حضرت حجت(عج) بودند.

در پایان، نفرات برتر مسابقه کتابخوانی مورد تشویق قرار گرفتند و جوایزی به آنان اهدا شد.

مدرسه امام خمینی(ره)- سرپل

جشن میلاد باسعادت منجی عالم بشریت در مدرسه علمیه جامعه امام خمینی(ره) ولسوالی بلخاب ولایت سرپل برگزار شد. در این مراسم، برنامه های متنوع مداحی، شعرخوانی، منقبت خوانی، قرائت دکلمه و... اجرا شد و سخنرانان به ویژگی های جامعه منتظر اشاره کردند.

 

مدرسه امام زمان(عج)- دایکندی

جشن نیمه شعبان با حضور دوهزار نفر و افتتاح مسجد امام زمان(عج)، با تجلیل از برندگان مسابقه ادبیات عرب در مدرسه علمیه امام زمان(عج) دایکندی برگزار شد.

مدرسه علمیه امام صادق(ع)- دایکندی

به مناسبت فرخنده میلاد باسعادت منجی عالم بشریت، حضرت مهدی(عج) محفل جشن و سرور در بازار چبراسک، با حضور نزدیک به سه هزار نفر از قشرهای مختلف مردم برگزار شد و برنامه های زیر به اجرا درآمد:

تلاوت قرآن کریم، زمزمه دعای امام زمان(عج)، سخنرانی مدیر مدرسه، اجرای طنز با هنرنمایی گروه هنری مدرسه، مسابقه حضوری و اهدای جوایز به برندگان مسابقه، اهدای لوح های تقدیر به استادان مدرسه، اهدای جوایز به برندگان مسابقه حفظ دعای کمیل، زیارت عاشورا و دعای توسل، ارائه مقاله به زبان عربی.

مدرسه علمیه بقیةالله(عج)- قندوز

مراسم جشن نیمه شعبان در مدرسه علمیه بقیةالله(عج) قندوز (منطقه نِیکپَی) برگزار شد.

برنامه با تلاوت کلام الله مجید آغاز شد و سپس هر یک از جوانان به قرائت اشعار، مقاله، همخوانی و... پرداخت.

همچنین حجت الاسلام والمسلمین اخلاقی (امام جماعت مسجد تپه مرحوم صفدر) و حجت الاسلام والمسلمین ابوذر (امام جماعت قریه مرحوم حاج غلام حسین) درباره سیره، شخصیت و جایگاه امام زمان(عج) و وظایف منتظران سخنرانی نمودند.

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین استاد امیری (استاد مدرسه) درباره فلسفه غیبت و ویژگی منتظران، به ویژه وظایف منتظران در عصر کنونی، مطالبی بیان نمود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل