ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٩ ارديبهشت ١٤٠٠      ساعت: ١٠:٠٣        شماره خبر: ١١٦٥٨٥          پرینت

رئیس جامعةالمصطفی به مناسبت میلاد امام حسن(ع):

دوران خلافت امام حسن(ع) یکی از درس‌آموزترین مقاطع تاریخ اسلام است

گروه خبر: حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در سخنانی به مناسبت سالروز باسعادت ولادت کریم اهل‌بیت، حضرت امام حسن مجتبی(ع)، دوران خلافت این حضرت را یکی از درس‌آموزترین مقاطع در تاریخ اسلام برشمرد.

رئیس جامعةالمصطفی ضمن گرامیداشت ماه مبارک رمضان و تبریک سالروز ولادت باسعادت امام حسن مجتبی(ع)، خاطرنشان کرد: در آستانه شب‌های قدری قرار داریم که اوج فرصت معنوی ماه مبارک رمضان است. امیدواریم همه ما از برکات این ماه، به ویژه شب‌های قدر، برخوردار باشیم.

وی با اشاره به جایگاه رفیع امام حسن(ع) در جهان اسلام، ابراز داشت: بسیاری از علمای اهل سنت تصریح کرده‌اند که ایشان پنجمین و آخرین خلیفه از خلفای راشدین هستند، مانند قاضی عبدالجبار معتزلی، که از علمای برجسته اهل سنت به شمار می‌آید، بیان نموده است علی رغم صلح تحمیلی بر امام حسن مجتبی(ع)، امامت و خلافت آن حضرت باقی بود.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: امام حسن مجتبی(ع) در کنار حضرت سیدالشهدا(علیه السلام)، در زمان حیات رسول گرامی اسلام(ص)، مورد لطف و عنایت ایشان بودند و روایاتی که در فضیلت این دو بزرگوار از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده، نشان‌دهنده جایگاه عظیم ایشان است.

وی، با اشاره به جایگاه امام حسن(ع) در دوران امیرالمؤمنین(ع)، خاطرنشان کرد: امام حسن مجتبی(ع) از دوران خانه‌نشینی تا خلافت به عنوان شخصیت برجسته و محترمی مورد توجه بودند، به گونه‌ای که در برخی کتب تاریخی نقل شده است در زمان خلیفه دوم، که وی برای تشکیل شورای جانشینی برای انتخاب خلیفه پس از خود وصیت نمود، جمعی نیز به عنوان شاهد برای آن شورا در نظر گرفته شد که از امام حسن(ع) به عنوان یکی از شاهدان نام برده شده که نشان‌دهنده جایگاه آن حضرت، با وجود جوانی است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دوران خلافت امام حسن(ع) را از مقاطع درس‌آموز و عبرت‌آمیز تاریخ اسلام برشمرد و گفت: به اجمال می‌توان سستی و خستگی همراهان، تحت تأثیر قرار گرفتن و فریب خوردن آنها در برابر توطئه‌ها و مکر جبهه دشمن را دلایل اصلی پذیرش صلح تحمیلی امام حسن(ع) برشمرد. اگر جامعه اسلامی در آن زمان از ثبات قدم بیشتری برخوردار بود و یاران آن حضرت فریب جنگ روانی دشمن را نمی‌خوردند، شاید تاریخ اسلام به گونه‌ای دیگری شکل می‌گرفت. در تاریخ، هر جا فریب نخوردن و ایستادگی در برابر دشمن مطرح بوده، موفقیت را در پی داشته است و هر جا خلاف این مسئله بود، با عدم توفیق روبه‌رو بوده‌ایم.

وی با تأکید بر تلاش دستگاه تبلیغاتی نظام سلطه برای بمباران افکار عمومی، اظهار داشت: در عصر کنونی، مهم¬ترین ابزار نظام سلطه، رسانه و تسلط بر افکار عمومی است. در دوران استعمار کهن، نیروهای استعمارگر می‌کوشیدند از ابزار زور و نظامی‌گری برای تسلط بر ملت‌ها و منابع آنها بهره ببرند، ولی امروز و در دهه‌های اخیر، این روش‌ها منسوخ شده است و شیوه‌های گذشته به کار نمی‌آید؛ از این رو، به رسانه و تبلیغات و جنگ نرم روی آورده‌اند که بسیار پیچیده‌تر و دشوارتر از جنگ سخت است.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به حوادث مهمی که در سال جاری پیش روی ملت ما قرار دارد، ابراز داشت: ما نیز به عنوان یکی از مراکز علمی و فرهنگی، حوادث ویژه‌ای پیش روی خود داریم و باید در این مسیر، مراقب ترفندهای تبلیغاتی و جنگ نرم دشمن باشیم. روشن است که دشمن به دنبال تخریب روحیه مردم و ایجاد ناامیدی است. دامن زدن به اختلاف و دودستگی، شگرد و نیرنگ قدیمی دشمن است. همچنین ایجاد ترس و هراس در دل مردم، یکی دیگر از ابعاد این جنگ روانی به شمار می‌رود. دوگانه‌سازی جنگ و سازش، ترفند شناخته‌شده‌ای است که هوشیاری عمومی را برای مقابله و ایستادگی با آن می‌طلبد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل