رئیس المصطفی در دیدار فرگیران بوسنیایی:

سیاست سلطه‌گران بر تفرقه‌افکنی میان ملت‌های جهان استوار است

شرکت کنندگان در دوره کوتاه مدت از کشور بوسنی با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار کردند.

رئیس جامعةالمصطفی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به فراگیران بوسنیایی خاطرنشان کرد: از همه دست‌اندرکاران برگزاری این دوره صمیمانه تشکر می‌نمایم و امیدوارم این دوره برای شما دستاوردهای بسیار خوبی داشته باشد.

وی در ادامه ضمن معرفی جامعةالمصطفی العالمیه و تشریح ویژگی‌ها و راهبردهای علمی و آموزشی این مرکز علمی بین‌المللی، اظهار داشت: حدود ۹۸ درصد فراگیران جامعةالمصطفی را دانشجویان غیرایرانی تشکیل می‌دهند و این دانشگاه به معنی واقعی کلمه، مرکزی بین‌المللی به شمار‌ می‌آید که میزبان دانشجویان بیش از ۱۳۰ کشور جهان است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، با اشاره به گشوده بودن درهای جامعةالمصطفی به روی پیروان مذاهب مختلف اسلامی و حتی سایر ادیان، اذعان داشت: طلاب جامعةالمصطفی در بیش از ۱۶۰ رشته، مقطع و گرایش در سه محور اصلی علوم اسلامی، علوم انسانی-اسلامی و زبان و فرهنگ‌شناسی به دو شیوه حضوری و مجازی، مشغول به تحصیل هستند. همچنین جامعةالمصطفی در کنار آموزش‌های بلندمدت، دوره‌هایی را توسط موسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی برگزار می‌نماید.

وی با اشاره به قرارهای همکاری میان جامعةالمصطفی و بیش از سیصد مرکز علمی و دانشگاهی در سراسر جهان، تصریح کرد: راهبرد المصطفی به عنوان یک مرکز علمی بین‌المللی، تربیت انسان‌هایی است که در کنار علم و اخلاق و معنویت، به مسئله انسجام و وحدت میان مسلمانان و احترام به عقاید و ارزش‌های سایر مذاهب و ادیان الهی اهتمام داشته باشند.

رئیس جامعةالمصطفی بیشترین زیان وارد شده به مسلمانان را از ناحیه اختلافات و درگیری‌های داخلی دانست و ابراز داشت: قرآن کریم همه ما را به وحدت زیر پرچم توحید امر نموده است. ما می‌دانیم سیاست استعمارگران بر دامن زدن به اختلافات و تفرقه میان ملت‌های جهان استوار است. در منطقه ما سال‌ها استعمار پیر با همین سیاست حاکم بود و با تحریک مذهبی، نژادی و ملیتی، سلطه خود را بر ملت‌ها حفظ کرد.

وی با اشاره به وجود برخی مراکز آموزشی و دینی با سیاست‌های تکفیری و افراطی‌گری در جهان اسلام، یادآور شد: وزارت خارجه وقت امریکا در خاطرات خود به تلاش‌های این کشور برای راه اندازی و تقویت جریان‌های تکفیری در منطقه اذعان نموده است. زمانی که در بالکان آتش جنگ علیه مسلمانان بوسنیایی شعله‌ور شد، بسیاری از ایرانیان بدون توجه به گرایشات مذهبی به یاری برادران خود شتافتند. در مسئله قدس اشغالی نیز در حالی که برخی دولت‌های اسلامی دم از عادی‌سازی روابط با اشغالگران می‌زنند، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین حامی مسلمان اهل سنت فلسطینی به شمار می‌آید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تحقق تمدن نوین اسلامی را از اهداف اصلی انقلاب اسلامی ایران برشمرد و اظهار داشت:‌ برای دستیابی به این تمدن، ضروری است جایگاه مسلمانان از نظر علمی و فناوری تقویت گردد. امروز جمهوری اسلامی ایران از کشورهای پیشرو در بسیاری از رشته‌های علمی و تکنولوژی به شمار می‌آید که این پیشرفت‌ها در سایه توجه و اهتمام ویژه به توسعه علمی و دانشگاهی در کشور رقم خورده است.

رئیس جامعةالمصطفی در پایان به تشریح برخی شاخص‌های پیشرفت‌ علمی کشور پرداخت و یادآور شد:‌همه این دستاوردها به برکت بازگشت به آموزه‌های ناب اسلامی بوده است و به همه دنیای اسلام تعلق دارد. اگر بنا باشد مسلمانان به شکوه و تمدن گذشته خود بازگردند، باید در کنار یکدیگر قرار گیرند. قطعا این پیشرفت‌‌ها دشمنانی دارد که باید مراقب این دشمنان و نقشه‌های شوم آنان به ویژه توطئه اسلام‌هراسی باشیم. شما عزیزان به عنوان نمایندگان مسلمانان در اروپا موظف هستید چهره واقعی اسلام را به مردم آن منطقه معرفی نمایید.

شایان ذکر است در ابتدای این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین میانجی، رئیس موسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی جامعةالمصطفی، گزارشی از برنامه‌های آموزشی درنظر گرفته شده ویژه فراگیران بوسنیایی ارائه نمود.