رئیس المصطفی در دیدار شورای علمی همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب:

بیانیه گام دوم انقلاب منشور ایجاد تمدن جهانی اسلام است

اعضای شورای علمی همایش مبانی فقهی گام دوم انقلاب اسلامی با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار کردند.

رئیس جامعةالمصطفی در این دیدار ضمن خوشامدگویی به اعضای شورای علمی همایش مبانی فقهی گام دوم انقلاب اسلامی، اظهار داشت: هویت جامعةالمصطفی حوزوی است و بر اساس سنت حوزه‌های علمیه، استاد تنها منتقل کننده مجموعه‌ای از مفاهیم و گزاره‌ها به شاگردان خود نیست؛ بلکه از نقش مربیگری برخوردار بوده و فکر و هویت طلاب را جهت‌دهی می‌نماید.

وی یکی از وظایف مهم اساتید حوزه‌های علمیه در مقطع فعلی را آشنا نمودن طلاب با تفکر و اندیشه انقلاب اسلامی و امامین انقلاب دانست و خاطرنشان کرد: با وجود گذشت چندین دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز افرادی هستند که با اهمیت این انقلاب آشنا نیستند. انقلاب اسلامی یکی از حوادث استثنایی تاریخ و نقطه عطفی برای جهان، ایران، مسلمانان و حوزه‌های علمیه است. انتقال این روحیه و آشنا نمودن طلاب با تفکر انقلاب اسلامی، نیاز به محمل‌هایی دارد که بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی یکی از فرصت‌های مهم در این زمینه به شمار می‌آید.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی را منشور حرکت نظام جمهوری اسلامی به سوی ایجاد تمدن جهانی اسلامی خواند و تصریح کرد: اساسا این بیانیه به تبع گفتمان انقلاب اسلامی با یک نگاه بین‌المللی تنظیم شده است و نگاه منطقه‌ای، قومی یا جغرافیایی ندارد و هرگز نیز بنا نبوده است این تفکر خود را در یک منطقه محصور نماید.

وی ادامه داد:‌ در این منشور، ابعاد مختلف تمدن و مولفه‌ها و عناصر سازنده آن مورد اشاره قرار گرفته است؛ لذا مستندسازی فقهی بیانیه و عناصر تمدن ساز آن از اهمیت بالایی برخوردار است. بیانیه گام دوم به قلم فردی نگارش یافته است که از ویژگی‌های مختلفی برخوردار است. اولاً نگارنده یک فقیه جامع الشرایط، دین‌شناس و اسلام‌شناس به معنی جامع آن است. ثانیاً رهبر جامعه‌ اسلامی و دارای بیش از چهار دهه سابقه مدیریت در سطح عالی، آن هم در شرایط پیچیده جهانی است.

رئیس جامعةالمصطفی یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی را مشارکت مردم در مدیریت جامعه برشمرد و اذعان داشت: واقعیت این است که در بسیاری از کشورهای مدعی دموکراسی، تنها گروهی خاص و جمعیتی ویژه در پشت صحنه با جهت‌دهی افکار عمومی جامعه را اداره می‌نمایند. اما ویژگی‌هایی چون حضور بدنه مردم در اداره اجتماع، مبارزه با مستکبران و ظلم ستیزی و نپذیرفتن نظام ناعادلانه حاکم بر جهان از دستاوردهای انقلاب اسلامی است که نیاز به تبیین و مستندسازی فقهی دارد.

وی انقلاب اسلامی را تنها مدعی رویارویی با تمدن انحصارطلب و سلطه‌جوی مادی دانست و تصریح کرد: رقابت‌هایی که میان قدرت‌های فعلی جهان مشاهده می‌کنیم تنها بر سر قدرت است و نه تمدن‌سازی. تنها یک نقطه در جهان داعیه تحقق تمدن جدید برای عالم را دارد. اگر با چنین نگاهی به این منشور بنگریم، تکلیف بزرگی خواهیم داشت. این منشور یک حرکت تمدنی است و دائما باید مورد توجه، بازخوانی و فرهنگ‌سازی قرار گیرد. از این جهت کار شما عزیزان بسیار ارزشمند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در پایان، حوزه علمیه را خاستگاه نظام مقدس اسلامی خواند و تاکید کرد: حوزه علمیه و انقلاب اسلامی هرگز از یکدیگر جدا و منقطع نبوده‌اند و جامعةالمصطفی همواره با افتخار اعلام می‌نماید، مروج و پرچمدار قرائت انقلابی از اسلام ناب است و به لطف الهی و تلاش همه شما عزیزان، راه طی شده مسیر پرافتخاری بوده و آینده‌ای روشن نیز پیش‌روی خواهد بود.

حاکم بودن فضای انقلابی در مجتمع آموزش عالی فقه

شایان ذکر است حجت الاسلام والمسلمین تلخابی در ابتدای این جلسه به بیان گزارشی از برگزاری همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت: کار همایش از دو سال قبل آغاز شد و امیدواریم در آبان ماه امسال این همایش را برگزار نماییم.

وی با تاکید بر اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: تا کنون ۹۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است که در دو مرحله مورد ارزیابی قرار گرفتند. اکثر مقالات توسط طلاب و اساتید مجتمع آموزش عالی فقه به رشته تحریر درآمده است و این مسئله بیانگر حاکم بودن فضای انقلابی در مجتمع است.

رئیس مجتمع آموزش عالی فقه با اشاره به برگزاری چهل پیش نشست علمی ویژه همایش مبانی فقهی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، تصریح کرد:‌ ۲۵ مقاله توسط اساتید محقق و شاخص به صورت تخصصی مورد نگارش قرار گرفته است و اکثر نهادهای پژوهشی و علمی در قم و شماری از نمایندگی‌های جامعةالمصطفی نیز در همایش مشارکت داشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین تلخابی در پایان ضمن تقدیر از همراهی اساتید مجتمع آموزش عالی فقه در پیشبرد برنامه‌های پژوهشی مجتمع، به ویژه در موضوع این همایش، یادآور شد: امیدواریم این همایش به الگویی موفق برای سایر برنامه‌های پژوهشی به خصوص در عرصه تبیین دیدگاه‌های فقهی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبدل گردد.