صاحب‌نظران روس:

شکست اسرائیل قطعی است؛ لزوم محاکمه سران تل‌آویو

میزگرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو با حضور سفیر کشورمان و جمعی از صاحب‌نظران روس و ایرانی برگزار شد.

 

شکست اسرائیل و هیمنه پوشالی آن در وقایع اخیر و لزوم محاکمه سران تل‌آویو از محورهای اصلی سخنان میزگرد سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسکو بود که با حضور سفیر کشورمان و جمعی از صاحب‌نظران روس و ایرانی برگزار شد.

این میزگرد شامگاه جمعه با هدف گرامیداشت ۲۹ نوامبر روز جهانی همبستگی با ملت فلسطین برگزار شد.

 

پیشنهادهای رئیس‌جمهوری اسلامی ایران،‌ عملیاتی است

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در ابتدای این نشست که روز جمعه در سفارت ایران در مسکو برگزار شد، با اشاره به کشتار بی‌رحمانه زنان، کودکان و کهنسالان در نوار غزه، اتفاقات غمناک این روزها را ناشی از تفرعن آمریکا دانست.

به گفته سفیر ایران در مسکو، مسئولیت جنایات فعلی در غزه در وهله اول بر دوش مقامات واشنگتن و بعد رژیم اشغالگر صهیونیستی است که با تفکرات افراطی خود در این بحران نقش دارند. جلالی با اشاره به تظاهرات گسترده در کشورهای مختلف دنیا در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از رژیم صهیونیستی گفت: انتظار از برخی کشورهای عربی فراتر از صدور بیانیه در محکومیت جنایات صهیونیست‌ها بود اما متاسفانه این خواسته برآورده نشد.

سفیر ایران عنوان کرد که نمی‌توان با اقدامات نظامی به یک مقاومت ریشه‌دار مردمی در منطقه پایان داد.

به گفته جلالی، گروه‌های مقاومت دست‌ساز یا نیابتی نیستند و در پاسخ به بی‌عدالتی‌ها و اشغالگری صهیونیست‌ها در سرزمین‌های خود شکل گرفته‌اند.

وی با اشاره به پیشنهادهای عملی ایران که توسط رییس جمهور کشورمان در نشست فوق‌العاده سران کشورهای اسلامی در ریاض مطرح شد، این پیشنهادها را عملیاتی و قابل اجرا خواند و بر تلاش‌های مستمر جمهوری اسلامی در راستای پایان دادن به جنایات صهیونیست‌ها تاکید کرد.

مواضع دوگانه برخی کشورهای عربی باعث تاسف است

سرگی بابورین رییس مرکز اورشلیم روسیه در این نشست گفت که آنچه امروز در نوار غزه شاهد آن هستیم، قیام مردم فلسطین علیه اشغالگران است. وی با اشاره به تعجب برخی کارشناسان اروپایی از همدردی تمام مردم جهان با ملت مظلوم فلسطین علی‌رغم دهه‌ها پروپاگاندای صهیونیست‌ها، تاکید کرد درخواست برخی لیبرال‌های غربی از فلسطینی‌ها برای توقف جنگ به مثابه توقف زندگی برای آنهاست.

معاون سابق دومای دولتی روسیه اسرائیل را کشور جعلی خواند که با کمک‌های آمریکا باعث ایجاد اختلال در نظم جهانی شده است. به گفته بابورین، امروز رژیم صهیونیستی در برابر یک انتخاب ساده قرار دارد. آن‌ها یا باید دولت فلسطین را با پایتخت اورشلیم شرقی به رسمیت بشناسند یا به حیات خود پایان دهند چرا که سازش و میانه‌روی در این خصوص معنا ندارد.

رییس حزب اتحادیه مردمی روسیه با انتقاد از اقدامات آمریکا در خاورمیانه که نماد فقدان اخلاق و شرمساری هستند، گفت: «وقتی آمریکایی‌ها از حقوق بین‌الملل صحبت می‌کنند، باید از آنها پرسید هنگار ترور سردار سلیمانی در عراق این موازین بین‌المللی کجا بودند؟».

وی ضمن ابراز تاسف نسبت به مواضع دوگانه برخی کشورهای اسلامی و عربی در خصوص جنایات صهیونیست‌ها، گفت تنها راه پایان بحران در غزه به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین است.

پیروزی فلسطین به معنای پیروزی جهان اسلام است

نفیع‌الله عشیروف مفتی و رییس اداره دینی مسلمانان بخش آسیایی روسیه در این نشست با اشاره به کشتار بیش از پانزده هزار مردم بی‌گناه در غزه، گفت گناه این جنایات بر گردن مقامات صهیونیستی است، هر چند که آنها مردم غیریهودی را انسان نمی‌شمارند.

به گفته وی، مسلمانان بر اساس وعده الهی اعتقاد دارند که جنایات صهیونیست‌ها بی پاسخ نخواهد ماند و معجزاتی مانند فرار نظامیان اسرائیل در برابر مجاهدین اسلام که امروز در غزه شاهد آن هستیم، نشانگر حقانیت مسلمانان است.

عشیروف تاکید کرد که پیروزی مردم فلسطین به معنای پیروزی تمام جهان اسلام است، چرا که مسجدالاقصی متعلق به تمام مسلمانان است.

 

عملیات حماس در غزه منجر به تغییرات ژئوپلتیک در منطقه خواهد شد

محمد صلاح الدینوف رییس اتحادیه رسانه‌های اسلامی روسیه در این نشست با اشاره به حوادث مهمی که در جهان در حال وقوع است، گفت که این رویدادها به خوبی مواضع کشورهای مختلف را نشان دادند. به گفته وی، مواضع کشورهای به ظاهر متمدن غربی و تظاهرات گسترده مردم در کشورهای مختلف در مخالفت با وحشی‌گری بی‌سابقه صهیونیست‌ها به خوبی شرایط فعلی را توصیف می‌کند.

الدینوف با اشاره به حمایت روسیه از مردم فلسطین گفت که وزارت خارجه این کشور نیز با گروه‌های مقاومت مانند حماس در حال همکاری و گفت و گو است.

وی با اشاره به استعفای برخی خبرنگاران و سردبیران رسانه‌های مشهور جهانی در اعتراض به روایت غربی از جنایات غزه، ابراز امیدواری کرد که عملیات حماس در غزه منجر به تغییرات ژئوپلتیک در منطقه خواهد شد.

اورشلیم آزاد و فلسطین یک کشور مستقل خواهد شد

انار رمضانوف مفتی و رییس اداره مفتیات مرکزی روسیه در این نشست با اشاره به ماهیت غیرانسانی صهونیست‌ها گفت که این رژیم تنها به دنبال این است که از ملت‌های دیگر به عنوان ابزاری برای منافع خود استفاده کند.

وی ضمن ابراز تاسف از استاندارد دوگانه برخی کشورهای مسلمان در خصوص جنایات غزه، از اقدامات قاطع جمهوری اسلامی ایران در این مدت تقدیر کرد. به گفته رمضانوف، عیار و وزن هر کشور با موضع‌گیری در مورد حوادث اخیر مشخص شد.

مفتی رمضانوف تاکید کرد که اورشلیم به زودی آزاد و فلسطین کشوری مستقل خواهد شد.

 

ویژگی‌های صهیونیست‌ها از منظر قرآن

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر رسول عبداللهی نماینده «جامعة المصطفی العالمیة» در مسکو نیز در سخنانی در این نشست با اشاره به آیاتی از قرآن کریم، گفت:  توطئه‌چینی، ‌تحریف کلام خدا و حقایق جهان و عهدشکنی به عنوان ویژگی‌های صهیونیست‌ها در کتاب آسمانی مسلمانان جهان اشاره شده است.

وی یادآور شد: بنا بر آیات قرآن کریم در میان یهود، مؤمنانی هستند که اهل عبادت و اطاعت هستند اما صهیونیست‌ها هر روز در برابر پیامبر الهی و جامعه توطئه‌هایی را طرح‌ریزی و اجرا می‌کنند.

نماینده «جامعة المصطفی العالمیة» در مسکو با بیان اینکه صهیونیست‌ها همواره کلام خدا و حقایق جهان را تحریف می‌کنند، گفت:‌ اینکه اشغالگران قدس، اقدام به حمله به بیمارستان می‌کنند و مسئولیت آن را به عهده فلسطینیان انداختند، گویای این ویژگی صهیونیست‌ها در تحریف وقایع است.

عبداللهی با اشاره به آیه ۶۴ سوره مائده گفت:‌ خداوند متعال وعده خاموش کردن آتشی را داده است که دشمنان جهان اسلام و بشریت برمی افروزند و اینکه نصرت الهی در انتظار ملت‌های با ایمان است.

موج همدردی همراه با اشک مادران روس

ناییلا ژیگانشینا رئیس اتحادیه زنان مسلمان روسیه نیز در این نشست گفت: این اتحادیه،‌ کمک‌های انسان‌دوستانه‌ای را از مادران روس که از ناراحتی وضعیت کودکان و مردم غزه،‌ اشک در چشمان خود داشتند دریافت و به نوار غزه ارسال کرد.

وی با بیان اینکه برای ما مهم است که مردم فلسطین همچون دیگر مردم جهان، از آزادی، آرامش و صلح برخوردار شوند، از اینکه کشورهای غیراسلامی نیز همچون جهان اسلام در وقایع اخیر درکنار مردم غزه ایستادند، ابراز خرسندی کرد.

 

ادعای شکست ناپذیری اسرائیل، بلوفی بیش نبود

مائیس قربانف پژوهشگر مسائل غرب آسیا نیز در این نشست با بیان اینکه امروز نگاه‌ ملت‌های آزاده جهان به مردم آزادیخواه فلسطین دوخته شده است، با اشاره به وقایع اخیر غزه پس از عملیات طوفان الاقصی اظهار داشت: این وقایع نشان داد که ادعای شکست‌ناپذیری ارتش اسرائیل، بلوف و حرف گزافی بیش نبود.

وی گفت:‌ صهیونیست‌ها می‌گویند ما مردم مصیبت‌دیده اسرائیل هستیم اما اگر دنبال حقایق باشیم، متوجه می‌شویم که اسرائیل منشأ تنش و مناقشات در منطقه خاورمیانه است و این همان موضوعی است که سیاستمداران و دیپلمات‌ها آن را باید به گوش جهانیان برسانند و اجازه ندهند، رسانه‌های صهیونیستی دروغ را اشاعه دهند.

شکست صهیونیست‌ها در غزه یک واقعیت است

الدار ابراهیموف مدیر یک مسجد در شهر دربند جمهوری داغستان در جنوب روسیه نیز در این نشست با بیان اینکه شکست صهیونیست‌ها در غزه، یک واقعیت است و اینکه آنها به کودکان و مردم بی‌پناه حمله می‌کنند نشان‌دهنده اوج درماندگی آنها است.

وی افزود: محکومیت جهانی اقدامات صهیونیست‌ها در نوار غزه که در سخنان رئیس‌جمهوری روسیه در اجلاس گروه ۲۰ و نیز سخنان دبیرکل سازمان ملل متحد نیز به آن اشاره شد، گویای آن بود که جهان، ماهیت واقعی صهیونیست‌ها را دید که آنها جز جنایتکار و تروریست،‌ نیستند.

ابراهیموف از اینکه برخی کشورهای اسلامی، چشمان خود را بر روی حوادث غزه بسته‌اند و از اقدامات جدی در قبال رژیم قاتل کودکان خودداری می‌کنند، گفت:‌از سران این کشورها می‌خواهم که از آقای پوتین رئیس‌جمهوری روسیه یاد بگیرند که چگونه از مردم غزه دفاع می‌کند.

دو دستاورد جریان مقاومت

فاطمه یژووا فعال اجتماعی و مدیر سایت محور نیز در سخنانی در این نشست با اشاره به اینکه ساکنان غزه به نیازمندی‌های اولیه خود دسترسی ندارند و توسط رژیم صهیونیستی به خاک و خون کشیده‌ می‌شوند، از حمایت غرب از جنایات صهیونیست‌ها انتقاد کرد.

وی اظهار داشت: اینکه رژیم صهیونیستی در مذاکرات و قرارداد آتش‌بس به خواسته حماس در زمینه آزادی و تبادل اسرا تن داد و حماس موفق شد، چهره انسانی و قاتل سران رژیم صهیونیستی را به جهانیان بشناساند، دو دستاورد مهم مقاومت اسلامی فلسطین در عملیات طوفان الاقصی و پس از آن بود.

یژووا در ادامه با بیان اینکه اسرائیل خار در گلوی آمریکا و غده سرطانی برای جهان اسلام است، محاکمه سران رژیم صهیونیستی در دادگاه بین‌المللی را خواستار شد.