رئیس المصطفی در دیدار کشیش کلیسای ارتدوکس روسیه:

ضرورت گفتگوی ادیان برای پاسخ به نیازهای امروز بشر

جناب آقای گریگوری ماتروساف، کشیش کلیسای ارتدوکس روسیه و رئیس شورای ارتباط این کلیسا با جهان اسلام، ضمن حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جامعةالمصطفی ضمن خوشامدگویی به کشیش گریگوری، خاطرنشان کرد: المصطفی یک دانشگاه بین‌المللی برای همه علاقه‌مندان به معارف الهی است و از بیشترین تنوع ملیتی در میان دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. جامعةالمصطفی در سه قلمرو علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ‌شناسی فعالیت دارد و بیش از ۱۷۰ رشته، گرایش و مقطع را در این سه محور ارائه می‌نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به تحصیل هزاران دانش‌پژوه به صورت غیرحضوری در دانشگاه مجازی المصطفی، یادآور شد: موسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی المصطفی نیز سالانه میزبان نزدیک به دو هزار فراگیر از سراسر جهان است.

وی جامعةالمصطفی را پذیرای همه علاقه‌مندان به تحصیل علوم اسلامی خواند و اظهار داشت: پیروان همه مذاهب اسلامی امکان تحصیل در جامعةالمصطفی را دارند و حتی پیروان سایر ادیان نیز می‌توانند در برخی از نمایندگی‌های المصطفی تحصیل نمایند.

رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به همکاری این دانشگاه بین‌المللی با بیش از سیصد مرکز علمی در ایران و سراسر جهان، ابراز داشت: بسیار خرسندیم که این همکاری‌ها میان جامعةالمصطفی و کلیسای ارتدوکس روسیه نیز تعمیق یابد و با کمال علاقه نسبت به این همکاری‌ها اعلام آمادگی می‌نماییم.

وی ادامه داد: در گذشته نیز جامعةالمصطفی سمینارهای مشترکی را با دانشگاه‌ها و مراکز علمی مسیحیت، بودیسیم، آیین کنفسیوس و… برگزار نموده است و همکاری‌های علمی در عرصه‌های مختلف با این مراکز در دستور کار قرار دارد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به روابط تاریخی میان ایران و روسیه، خاطرنشان کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران و روسیه اهداف مشترکی را در عرصه بین‌الملل دنبال می‌نمایند و روابط دوستانه و صمیمی میان دو کشور در ابعاد مختلف وجود دارد که در ساحت علمی نیز باید این روابط گسترش یابد.

وی روابط تاریخی میان اسلام و مسیحیت ارتدوکس را شایسته توجه دانست و یادآور شد: احساس قرابت فرهنگی میان مسلمانان و مسیحیت ارتدوکس از اهمیت زیادی برخوردار است و در قرآن کریم نیز تصریح شده است که نزدیک‌ترین گروه به مسلمانان پیروان آیین مسیحیت به شمار می‌آیند؛ زیرا رهبانان و کشیشانی در این آیین حضور دارند که اهل خشوع در برابر خداوند هستند.

رئیس المصطفی جهان امروز را بیش از هر زمان نیازمند به معنویت و ارتباط با مبدأ هستی برشمرد و ابراز داشت: از چند قرن گذشته ما شاهد تسلط یک تمدن مادی و عاری از معنویت در جهان هستیم که مصائب فراوانی را برای بشریت به بار آورده است. نتیجه تلخ این تمدن مادی‌گرا، در قالب استعمار و غارت منابع ملت‌های ضعیف، و بی‌عدالتی‌های جهانی نمود یافته است.

وی با اشاره به سوابق استعمارگری برخی کشورهای غربی، ابراز داشت: روحیه استعمارگری و سلطه‌جویی در غرب از نگاه مادی به جهان نشأت یافته است که حاضر است همه جهان را قربانی منافع خود نماید. محصول این نگاه سودمحور، جنگ‌های تلخ و بزرگ در چند قرن گذشته است. گاهی برخی از رهبران ادیان، جهان را به صلح دعوت می‌نمایند اما به ریشه‌های این درگیری‌ها توجهی نمی‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به صف‌بندی جهان در قبال جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، تصریح کرد: رژیم اشغالگر صهیونیستی به منظور تأمین منافع کشورهای غربی در منطقه غرب آسیا تاسیس گردید و امروز در حالی برخی سخن از صلح به میان می‌آورند که به ریشه‌های این اشغالگری و ظلم تاریخی اشاره‌ای نمی‌نمایند. آیا غرب در برابر اشغالگری آلمان نازی در دوره جنگ جهانی دوم نیز همین موضع صلح طلب را پذیرا بود؟ اینکه امروز مخرب‌ترین تسلیحات در کنار کمک‌های سیاسی، اقتصادی و رسانه‌ای برای قتل عام مردم غزه در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می‌گیرد، محصول تمدن مادی است که هیچ جایگاهی برای ارزش‌های اخلاقی قائل نیست.

وی در ادامه به تبیین وضعیت اسفناکی پرداخت که تمدن مادی برای نهاد خانواده در غرب پدید آورده است و اذعان داشت: مضحک آنجاست که پرچمداران تمدن غربی، خود را داعیه‌دار حقوق بشر و خانواده و زنان نیز می‌نامند. وظیفه پیروان ادیان الهی در دوران محنت بشریت این است که ضمن اتحاد با یکدیگر، برای تغییر این وضعیت اقدام نمایند. ما معتقدیم در بسیاری از این مسائل میان پیروان ادیان الهی توافق فکری وجود دارد و باید به این دردهای مشترک بشری اندیشید و برای حل آن چاره‌اندیشی نمود.

رئیس جامعةالمصطفی در پایان، گفتگوی میان ادیان را به منظور یافتن پاسخ مشکلات بشریت ضروری دانست و گفت: برای شکل گرفتن این گفتگو ابتدا لازم است یکدیگر را بهتر بشناسیم. ما امروز نیازمند تشکیل جبهه جهانی اخلاق، معنویت و توجه به خداوند هستیم. کلیسای ارتدوکس با توجه به جایگاه خود می‌تواند در این عرصه نقش‌آفرین باشد و المصطفی نیز به عنوان یک مرکز علمی با رسالت گسترش جهانی معنویت، عدالت و اخلاق، در کنار شما خواهد بود.

اشتراکات عمیق ژئوپلیتیک میان روسیه و جمهوری اسلامی ایران

کشیش گریگوری نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عباسی و تشکر از میزبانی جامعةالمصطفی، اظهار داشت: میان اسلام و مسیحیت نقاط مشترک فراوانی وجود دارد و معنویت و عبادت خداوند، اصل اساسی در این دو آیین به شمار می‌آید.

وی با اشاره به تعاملات چندین ساله میان کلیسای ارتدوکس روسیه و مراکز علمی جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: جلسات متعددی در این زمینه میان کلیسای ارتدوکس روسیه و سازمان فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در مسکو و تهران برگزار شده است و ما علاقه‌مند به ارتباطات گسترده و مستمر با جامعةالمصطفی نیز هستیم.

کشیش کلیسای ارتدوکس روسیه در ادامه با اشاره به وجود یک نگاه شیطانی در ماورای تمدن مادی، ابراز داشت: شاید جنگ اوکراین در ظاهر درگیری میان شرق و غرب به نظر آید؛ اما باید به زمینه‌های پنهانی و ایدئولوژیک آن نیز توجه داشت. این جنگ برای ما بسیار دردناک است زیرا در طرف دیگر آن نیز برادران ما قرار دارند؛ اما به منظور دفع توطئه‌های آخرالزمانی غرب، چاره‌ای جز این نبرد وجود ندارد. جنگ مقاومت فلسطین در برابر اشغالگران نیز در همین چهارچوب باید ارزیابی گردد.

کشیش گریگوری در پایان با اشاره به اشتراکات عمیق ژئوپلیتیک میان روسیه و جمهوری اسلامی ایران، اظهار امیدواری کرد ارتباطات و همکاری‌های علمی، فرهنگی و معنوی دوجانبه میان کلیسای ارتدوکس روسیه و جامعةالمصطفی در آینده گسترش بیشتری یابد.

گفتنی است در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی، رئیس موسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی المصطفی توضیحاتی درباره سمینارها و نشست‌های علمی برنامه‌ریزی شده در سفر کشیش گریگوری به قم ارائه نمود.