عضو هیأت علمی جامعة المصطفی:

اسرائیل به دنبال استحاله فکری، فلسفی و سیاسی جهان اسلام است

عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیة تأکید کرد: اگر اسرائیل پروژه ای تمدنی، جهانی و انسانی برای تسلط دادن یک نژاد برتر بر جهان در همه زمینه‌‎ها است، ما هم بدون یک وحدت تمدنی و جهانی امکان مواجهه با آن را نداریم و ما به عنوان ایرانیها باید ام القرای کانون روایت‌سازی از جریان اسرائیل هم باشیم.

حجت الاسلام و المسلمین “محمد علی میرزایی” عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیة در وبینار طوفان الاقصی ۱۵ تحت عنوان «فلسطین محور اتحاد جهان اسلام» اظهار داشت:مردم جهان اسلام در مناطق مختلف و با مذاهب و ادیان مختلف در این منطقه تمدنی نوعی همدلی روحی و روانی با مسأله فلسطین دارند واین یک امر مزمن و تاریخی است اما ادعای اینکه ما یک آگاهی عمیق و بنیادین درباره فلسطین داریم، ادعای دقیقی نیست.

وی اظهار داشت: نگاه و بینش اختصاصی امام خمینی(ره) و انقلاب به مسأله فلسطین، به خوانش و تفسیر ما تمایز می‌دهد، یعنی اینگونه نیست کشورهایی که نگاه اسلام‌گرا دارند لزوما با این نگاه با مسأله فلسطین روبرو شوند.همین تفاوت اساسی و فروکاهش مسأله فلسطین به اشغالگری یک نقطه، باعث بازشدن فضایی برای سوء تفاهمات می‌شود.

حجت الاسلام میرزایی با طرح سؤالاتی گفت: چرا فلسطین باید در محوریت وحدت جهان اسلام باشد؟آیا ما شاهد یک وحدت تحقق یافته بر اثر فهم تحقق یافته از فلسطین در جهان اسلام هستیم؟آیا این مسأله ظرفیت همگراسازی تمدنی جهان اسلام را دارد؟

وی خاطرنشان کرد:مسأله فلسطین مشخصه‌هایی دارد که به ظرفیت‌مندی در یکپارچه‌سازی جهان اسلام رسیده است؛ مسأله فلسطین آلوده به فتنه، مذهب‌گرایی و افراطی‌گری نیست و مسأله حاکم بر آن مسأله آزادسازی یک کشور عربی- اسلامی و ادیانی از اشغالگری غاصبان و از یک طرح جهانی و تمدنی است و ما عملا داریم با یک جایگزین تمدنی مبارزه می‌کنیم.

عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیة با طرح این سؤال که آیا اسرائیل در اشغال یک منطقه جغرافیایی خلاصه می‌شود؟ گفت: وجود اسرائیل را باید از اشغالگری یک سرزمین عربی-اسلامی جدا کرد؛ اسرائیل فقط راضی به اشغال کردن یک منطقه جغرافیایی نیست، او کل جهان اسلام را در برابر خودش می‌بیند و به دنبال ایجاد استحاله فکری، فلسفی، سیاسی جهان اسلام است.

وی افزود: اسرائیل به دنبال رهبری جنگ ادراکی و ذهنی و نرم علیه تمام جهان اسلام است و تحمل یک دولت قوی، مسلمان و مستقل و حاکم بر سرنوشت خود را ندارد؛ پس ما باید بین اسرائیل به مثابه اشغالگر سرزمین مردمی مظلوم و بین اسرائیل به عنوان طرفی در نزاع تمدنی و مدعی پارادایم و سنتهای تمدنی و کسی که خود را نژاد برتر می‌داند تفاوت قائل شویم.هر قوم و جمعیت و دین مذهبی که بخواهند بر سرنوشت خود مسلط باشند و رویکرد تمدنی در زندگی داشته باشند با ایده سلطه گرایانه اسرائیل مواجه خواهند شد.

حجت الاسلام میرزایی خاطرنشان کرد: درگیری اسرائیل با تمام کانونهای قدرتی است که زیر بار جریان غرب نمی‌روند و کشورهایی که می خواهند با اسرائیل آزادسازی روابط کنند، اول باید از استقلال، آزادی حاکمیت و رویکرد تمدنی خود عقب بنشینند و تعیین سرنوشت خود را به دیگری بسپارند.

وی تصریح کرد: وجود اسرائیل و رژیم صهیونیستی یهودی یک وجود تمدن ستیز، امت سوز و مخالف استقلال و آزادی تمام جهان اسلام بوده و به دنبال تسلط ورزی است و می‌خواهد زمین را از فساد پر کند تا بر زمین مسلط شود.

عضو هیأت علمی جامعة المصطفی العالمیة تأکید کرد: اگر اسرائیل پروژه ای تمدنی، جهانی و انسانی برای تسلط دادن یک نژاد برتر بر جهان در همه زمینه‌‎ها است، ما هم بدون یک وحدت تمدنی و جهانی امکان مواجهه با آن را نداریم و ما به عنوان ایرانیها باید ام القری کانون روایت‌سازی از جریان اسرائیل هم باشیم.

وی گفت: انقلاب باید پایتخت تولید روایت از واقعیت جهان‌سوز و آتش‌افروز اسرائیل باشد.فلسطین می‌تواند نقطه کانونی و نقطه اصلی همبستگی در جهان اسلام باشد، چون هیچ شائبه‌ای ندارد و بزرگترین میدان مبارزه ماست که هیچ شائبه ای ندارد و هر انسانی اعم از مسیحی و مسلمان و شیعی و سنی و ایرانی و غیر ایرانی می‌تواند برخیزد و با اشغالگر مبارزه کند.

حجت الاسلام میرزایی با بیان این مطلب افزود:لذا عنصر وحدت و بلکه ثقل وحدت تمدنی جهان اسلام نه فقط فلسطین، بلکه درک مسئله اسرائیل و مبارزه با آن است؛ هردوی اینها باید در کنار هم دیده شوند، زیرا اسرائیل به دنبال اشغال عقل اسلامی و فرهنگ اسلامی و وابسته‌سازی همه چیز در جهان اسلام است.