دوازدهمین پیش نشست همایش بین المللی ۷۵ سال اشغالگری در فلسطین

دوازدهمین پیش نشست همایش بین المللی ۷۵ سال اشغالگری در فلسطین با عنوان « جایگاه قدس در ایجاد وحدت بین امت اسلامی» در مدرسه علمیه صادقیه ولایت کابل از مراکز پیوسته نمایندگی جامعة المصطفی افغانستان برگزار شد.

در این نشست آقای رضایی، خانم ثریا حسینی کارشناسان و خانم حمیده عظیمی دبیر علمی بود.

نشست با تلاوت قرآن کریم آغاز شد و سپس آقای رضایی در رابطه با جایگاه قدس صحبت نمود و گفت: شناسایی روز قدس در آخرین جمعه ماه رمضان از ابتکارات امام خمینی ( ره) می باشد ایشان با درایت، فراست و شناخت که از جهان معاصر داشت در زمینه وحدت جهان اسلام کارهای زیاد انجام داد از جمله: نام گذاری هفته وحدت، توصیه‌ اکید در دوری از ایجاد اختلاف بین مذاهب اسلامی، نام گذاری آخرین جمعه‌ ماه رمضان به نام روز قدس، شناسائی آمریکا و انگلیس بعنوان کشورهای تمامیت خواه که برای تحقق اهداف شأن از هیچ گونه ظلم و بیدادگری دریغ نمی کند.

وی در ادامه پیرامون اهمیت روز قدس در اتحاد مسلمانان توضیح داده و بیان داشت: رژیم صهیونیستی و آمریکای جنایتکار سعی دارد که قدس را فقط متعلق به ملت فلسطین بداند؛ اما جریان مبارزه مردم فلسطین و آزاد‌سازی قدس تنها یک مسئله ملی و تنها مربوط به مردم فلسطین نیست؛ بلکه متعلق به جهان اسلام است که به عنوان قبله اول مسلمین، استراتژی جهان شمول همه امت‌های آزادی بخش جهان می باشد.

وی افزود: آزادی قدس به عنوان آرمان همه مردم جهان است و نقش محوری وحدت سبب تشکیل جریان‌های مقاومت در کشور‌های مختلف به ویژه در لبنان، سوریه، عراق، ایران، یمن و سایر بلاد اسلامی و حتی کشور‌های غیر اسلامی برای نجات فلسطین شد.
در ادامه خانم ثریا حسینی با ذکر اینکه روز قدس به عنوان روز وحدت آفرین بین تمام مسلمانان است گفت: روز قدس که امروزه بعنوان روز وحدت آفرین بین تمام مسلمانان در جهت ظلم زدائی و حمایت از مظلوم در آمده است. تعریف چنین ماهیتی برای روز قدس که همه ابعاد دینی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و انسانی در زندگی یک مسلمان را یک جا در خود جمع کرده است، گویای پیوند مقدسی است که بین هر فرد مسلمان و قدس به عنوان قبله اول مسلمانان وجود دارد به طوری که تا وقتی که قدس، اشغال شده است مسلمان نیز آزادی اش جز با آزادسازی مقدساتش از جمله قدس، میسر نمی شود.

سخنران نشست در پایان گفت: قدس بر خلاف آنچه که در ظاهر می بینیم، اسیر گروه های صهیونیستی نیست؛ بلکه اسیر استکبار جهانی و در رأس آن، آمریکاست. آمریکا صهیونیست ها را برای تحقق اهداف و مطامع خود از جمله ایجاد تفرقه بین مسلمانان و غارت ثروت و منابع آنها به خدمت گرفته است. اما امام خمینی (ره)، اعلام کرد که آزادسازی قدس، وظیفه همه مسلمانان است و اشغالگران به بهانه حمله به مقدسات اسلامی، همه مسلمانان را هدف قرار داده اند. لذا با اعلام آخرین جمعه ماه رمضان به عنوان روز جهانی قدس، توجه مسلمانان را به این نکته جلب کردند.