جشن میلاد حضرت معصومه(سلام الله علیها) در خوابگاه خواهران نمایندگی خراسان

به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه(سلام الله علیها) مراسم جشن میلاد کریمه اهل بیت و گراميداشت روز دختر در خوابگاه خواهران نمایندگی المصطفی در خراسان برگزار شد.

رئیس نمایندگی جامعةالمصطفی در خراسان ضمن تبریک دهه کرامت در جمع طلاب خوابگاهی خواهر اظهار داشت: برخی از امام زاده‌ها دارای شأن خاصی هستند و از طرف امام معصوم (علیه السلام) تصریح شده اند که یکی از معروف ترین این حضرات، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها هستند که از طرف چند امام معصوم(علیهم السلام) نسبت به فضایل و مناقب ایشان تأکید شده است.

وی افزود: امام صادق (علیه السلام) فرمودند ما اهل بیت حرمی داریم که در قم است و همچنین در کلام ایشان، امام رضا و امام جواد علیهم السلام ثواب زیارت مرقد نورانی این بانوی بزرگوار بهشت بیان شده است یعنی زائر عامل به تعالیم حضرت به سعادت اخروی و رضوان والهی و بهشت می رسد چرا که او آیه و نشانه ای از نشانه های خدا است.

رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان ادامه داد: حضرت فاطمه معصومه (علیها السلام) به عنوان یک بانوی فاضله عالمه نسبت به معارف و علوم اسلامی و همچنین مسائل و نیازهای روز فقهی و عقلی مردم از آشنایی و آگاهی عمیق برخوردار و در غیاب امام کاظم علیه السلام پاسخگوی نیازهای مردم بودند به نحوی که در یکی از این از این مراجعات وقتی امام کاظم مکتوب پاسخ سوالات این بانو را مشاهده کردند سه بار فرمودند فداها ابوها و فدا شدن نفس مقدس امام معصوم علیه السلام برای شخصی نشان از تایید جایگاه علمی وی است و دوم نشان از تصریح تسلط ایشان بر معنویات و بیان مسائل علمی جامعه است. فلذا مرجعیت علمی حضرت معصومه علیها سلام تحت تربیت امام معصوم امام کاظم یکی از نکات برجسته شخصیتی ایشان بود.

وی تصریح کرد: حضرت معصومه سلام الله علیها یک مبلغه بود و او به سوی مردم می رفت و در بسیاری از اسناد احادیث به ویژه در دوره زمامداری هارون الرشید و مأمون عباسی نام ایشان در سلسله اسناد وجود دارد.

حجت الاسلام والمسلمین صالح اظهار داشت: از زمخشری در الکشاف یک حدیث مسلسله نقل شده است که در این حدیث مسلسله حضرت معصومه(سلام الله علیها) از فاطمه‌های اهل بیت علیهم السلام و فاطمه زهرا (علیهاالسلام) و رسول خدا(صلی الله علیه و آله) نقل کرده است: من مات علی حب آل محمد مات شهیدا که این حدیث بیانگر توسعه فضیلت آل محمد(علیهم السلام) است.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از فعالیت های برجسته حضرت معصومه(سلام الله علیها) در زمان حیاتشان فعالیت‌های تبلیغی و توسعه تبلیغ بر محور اهل بیت(علیهم السلام) بود. لذا طلاب المصطفی امروز باید با تأسی از این بانوی علم و فضیلت، با آشنایی نسبت به جایگاه اهل بیت(علیهم السلام) مردم را با معارف غنی اسلام ناب در جهان آشنا کنند چرا که در روایت داریم لو علموا الناس محاسن کلامنا لاتبعونا.

رئیس نمایندگی المصطفی در خراسان اضافه کرد: امروزه نیز در جهان اسلام جوانان سوالاتشان با نسل‌های قدیم فرق می کند لذا یک طلبه باید بتواند نسبت به پاسخ سوالات روز مردم توانمند باشد.

وی افزود: ویژگی سوم حضرت معصومه(سلام الله علیها) هجرت ایشان به عنوان یکی از هجرت های ماندگار و بی نظیر در تاریخ بوده است چرا که به دعوت امام معصوم(علیه السلام) بوده است و با هدف ادامه و توسعه و محبت اهل بیت(علیهم السلام) در منطقه انجام شد لذا ایشان به عنوان یک مجاهده فی سبیل الله نقش برجسته ای در توسعه و تبلیغ فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) ایفا نموده و بسیاری از آثار امروزمرهون این هجرت خالصانه و اثرگذار است.

حجت الاسلام والمسلمین صالح خطاب به طلاب عنوان کرد: هجرت الهی برای تفقه در دین و صیانت از آن است و این هجرت شما نیز در امتداد هجرت حضرت معصومه(سلام الله علیها) است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: یکی دیگر از ویژگی های این بانوی جلیل القدر جایگاه ممتاز علمی حضرت در میان علما و تأثیر آشکار مقام علمی حضرت معصومه(علیها السلام) به عنوان یک بانوی فاضله و عالمه در شخصیت های بزرگ علمی جهان اسلام است به گونه ای که از ملاصدرا نقل شده است که هر وقت برای من یک مشکل علمی پیش می آمد از روستای کهک پیاده به حرم ایشان مشرف می شدم و با توسل به حضرت جواب می گرفتم و مسئله پیچیده عاقل و معقول در یکی از این تشرف ها و طی یک مکاشفه علمی حل شد.

گفتنی است اجرای تواشیح ملیتی ، قرائت دکلمه ، تقدیر از فعالان خوابگاه خواهران در عرصه های مختلف از مهمترين برنامه هاي اجرايي اين جشن بوده است.

شايان ذكر است در پايان اين مراسم به همه طلاب خواهر خوابگاهي به مناسبت روز دخترتوسط رئيس جامعه المصطفي خراسان هدايايي به رسم ياد بود اهدا شد.