نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تصریح کرد؛

اهمیت بازشناسی ساحت‌های دانشی قرآن مبتنی بر اندیشه امامین انقلاب

آیت الله آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، امروز در مراسم افتتاحیه ششمین اجلاسیه کنگره بین المللی اندیشه های قرآنی امام خامنه ای در تبریز، ضمن گرامیداشت دهه کرامت و میلاد با سعادت فاطمه معصومه سلام الله علیها، کنگره بین المللی اندیشه های قرآنی امام خامنه ای را بزرگترین همایش بعد از انقلاب […]

آیت الله آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، امروز در مراسم افتتاحیه ششمین اجلاسیه کنگره بین المللی اندیشه های قرآنی امام خامنه ای در تبریز، ضمن گرامیداشت دهه کرامت و میلاد با سعادت فاطمه معصومه سلام الله علیها، کنگره بین المللی اندیشه های قرآنی امام خامنه ای را بزرگترین همایش بعد از انقلاب دانست و ابراز داشت: صمیمانه قدردان تلاش دوستان جامعه المصطفی در برگزاری هرچه با شکوه تر این همایش پرمغز هستیم. جامعه المصطفی افتخار علمی ایران اسلامی در داخل و عرصه بین الملل است.

وی ضمن تقدیر از رئیس دانشگاه تبریز و مجموعه های استان آذربایجان شرقی در برپایی با شکوه این اجلاسیه، پشتیبانی از همایش بزرگ علمی، فرهنگی و قرآنی را بسیار ارزشمند توصیف نمود و اظهار داشت: بزرگان و مفاخر دینی و پیشگامان تحول ساز بشری وقتی در یکی از عرصه های اجتماعی به خاطر اقدامات شاخص و حرکت های تحول بخش برجسته می شوند، ظرفیت ها و دیگر توانمندی های آنان مغفول واقع می گردد و ماالاسف خواص آگاه کمتر به این مسئله مهم توجه می کنند.

آیت الله آل هاشم با بیان این که عموم مردم امام خمینی(ره)، را بنیانگذار انقلاب اسلامی و مرحعیت تقلید برجسته جهان تشیع می شناسند و اطلاعی از ابعاد فلسفی، عرفانی و نقش این معارف در اندیشه سیاسی ایشان ندارند؛ این مهم در رابطه با امام خامنه ای نیز صدق می کند و عموم مردم ایشان را رهبر سیاسی می شناسند و بسا اطلاعی از اندیشه های معظم له در ساحت های علوم انسانی، فرهنگ و هنر اسلامی، اخلاق، تاریخ و دیگر شاخه های علوم ندارند.

وی با تاکید بر این که این کنگره عظیم که اندیشه های قرآنی رهبر معظم انقلاب را مورد توجه قرار داده، بسیار مهم و قابل تقدیر بوده، باید ادامه پیدا کند، اظهار داشت: توجه به جامعیت و ذوفنون بودن و ابعاد شخصیتی رهبر معظم انقلاب بسیار مهم بوده برای شناخت آن باید به منظومه فکری مرتبط با نظامات بینشی و ارزشی و رفتاری با محوریت توحید و سیره علمی و عملی ایشان دقت کنیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی ادامه داد: اگر کسی در اندیشه های مقام معظم رهبری کار علمی انجام دهد، به خوبی می داند که تمام سیره علمی و عملی معظم له از نظام هماهنگ و منسجمی برخودار است و هیچ تضادی در آن نیست و همه ریشه در اسلام به صورت هماهنگ و به عنوان اجزاء کل واحد عمل می کنند.

آیت الله آل هاشم افزود: شخصیت فکری رهبر معظم انقلاب بیش از هر چیزی متاثر از قرآن است و علاج تمام دردها و ضعف ها و چالش های حهان اسلام در چنگ زدن به آیات الهی است و قرآن بزرگترین و مهمترین نقشه راه در حوزه فردی اجتماعی و حاکمیتی است.

وی توجه به عظمت و جامعیت قرآن کریم را بسیار مهم ارزیابی نمود و با تاکید بر این که هرآنچه مربوط به امر هدایت باشد تفصیل و تبیین آن در قرآن آمده است، خاطرنشان کرد: امامین انقلاب با ایمان به جامعیت قرآن و عمل به آن در کنار علم و سیره علمی اهل بیت علیهم السلام پرچم اسلام ناب را در جهان بر افراشته با تکیه بر آن امت اسلامی را رهبری می کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه به فرازهایی از اندیشه قرآنی امام خامنه ای اشاره نمود و ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب نسبت به درک انسجام و هماهنگی آیات الهی تصریح می کنند؛ چرا که تمام آیات الهی در صدد ارائه یک طرح واحد متحد الاجزا هستند.

آیت الله آل هاشم با بیان این که آیات قرآن ناظر بر تدبیر بر مقام عمل به ویژه در زندگی اجتماعی انسان نازل شده است، اظهار داشت: توقف بر نظر و غفل بر بعد عملی در واقع غفلت از غایات مقصود دین است؛ نگاه رهبر معظم انقلاب به آیات قرآن همان نگاه تمدنی است که در کنار مباحث جهان بینی و فلسفی کهاز جتس کلام و مباحث نظری است از منزل فکر و نظر عبور به وادی عمل ورود میکند.